Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Choroby obturacyjne POCHP ASTMA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Choroby obturacyjne POCHP ASTMA."— Zapis prezentacji:

1 Przewlekła obturacyjna choroba płuc

2 Choroby obturacyjne POCHP ASTMA

3 Definicja POCHP wg GOLD Przewlekła obturacyjna choroba płuc to choroba poddająca się prewencji i leczeniu, z istotnymi zmianami pozapłucnymi, które mogą się przyczyniać do ciężkości stanu poszczególnych chorych. Zmiany płucne w POCHP charakteryzują się niecałkowicie odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Ograniczenie to jest zwykle postępujące i wiąże się z nieprawidłową odpowiedzią zapalną płuc na szkodliwe pyły lub gazy. Przewlekła obturacyjna choroba płuc to choroba poddająca się prewencji i leczeniu, z istotnymi zmianami pozapłucnymi, które mogą się przyczyniać do ciężkości stanu poszczególnych chorych. Zmiany płucne w POCHP charakteryzują się niecałkowicie odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Ograniczenie to jest zwykle postępujące i wiąże się z nieprawidłową odpowiedzią zapalną płuc na szkodliwe pyły lub gazy.

4 POCHP- patogeneza, patofizjologia następstwo przyczynowo –skutkowe Uzależnienie od nikotyny POCHP Niewydolność oddechowa Niewydolność prawokomorowa serca

5 Terapia POCHP Zwalczanie czynników ryzyka Zwalczanie czynników ryzyka Krótko działający lek rozkurczający oskrzela na żądanie Krótko działający lek rozkurczający oskrzela na żądanie Dodanie jednego lub więcej leków rozkurczających oskrzela długo działających Dodanie jednego lub więcej leków rozkurczających oskrzela długo działających Dodanie glikokortkosteroidu wziewnego w razie nawracających zaostrzeń Dodanie glikokortkosteroidu wziewnego w razie nawracających zaostrzeń Dodaj długotrwałe leczenie tlenem w razie wskazań lub rozważ operacyjne usunięcie pęcherzy rozedmowych (zabieg bullektomii) Dodaj długotrwałe leczenie tlenem w razie wskazań lub rozważ operacyjne usunięcie pęcherzy rozedmowych (zabieg bullektomii)


Pobierz ppt "Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Choroby obturacyjne POCHP ASTMA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google