Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonał : Mateusz Lipski 2010

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonał : Mateusz Lipski 2010"— Zapis prezentacji:

1 Wykonał : Mateusz Lipski 2010
Cewki Wykonał : Mateusz Lipski 2010

2 Cewka (zwojnica, rzadziej induktor) jest biernym elementem elektronicznym i elektrotechnicznym. Składa się z pewnej liczby zwojów przewodnika nawiniętych np. na powierzchni walca (cewka cylindryczna), na powierzchni pierścienia (cewka toroidalna) lub na płaszczyźnie (cewka spiralna lub płaska). Wewnątrz lub na zewnątrz zwojów może znajdować się rdzeń z materiału magnetycznego, diamagnetycznego lub ferromagnetycznego.

3 Parametry cewek: Dla prądu stałego cewka jest elementem rezystancyjnym o rezystancji przewodnika, z którego jest wykonana. Dla prądu o pulsacji różnej od zera wykazuje inną wartość oporu nazywaną reaktancją. Reaktancja jest tym większa, im większa jest indukcyjność i pulsacja prądu.

4 Strumień indukcji pola magnetycznego przepływającego przez cewkę opisuje wzór:
Siłę elektromotoryczną indukowaną w cewce wyraża wzór: gdzie: - Φ - strumień indukcji magnetycznej, - L - indukcyjność cewki, - i - natężenie prądu elektrycznego płynącego przez cewkę, - ε - siła elektromotoryczna samoindukcji, - t - czas.

5 Indukcyjność cewki Indukcyjność jest podstawowym parametrem elektrycznym opisującym cewkę. Jednostką indukcyjności jest henr [H]. Prąd płynący w obwodzie wytwarza skojarzony z nim strumień magnetyczny. Indukcyjność definiujemy jako stosunek tego strumienia i prądu który go wytworzył: Współczynnik k zależy od geometrii układu, a więc między innymi od kształtu cewki, liczby zwojów, grubości użytego drutu. Indukcyjność cewki zależy również od własności magnetycznych rdzenia.

6 Cewka w obwodach prądu przemiennego
Reaktancja cewki: Impedancja cewki: Impedancja idealnej cewki jest równa jej reaktancji Dobroć cewki : Rzeczywiste cewki wykazują też rezystancję (R). Parametrem opisującym cewkę rzeczywistą jest dobroć cewki

7 Energia pola magnetycznego cewki
W chwili t natężenie prądu w obwodzie prądu zmiennego wynosi i, to możemy założyć, iż w ciągu nieskończenie krótkiego czasu dt następuje zwiększenie natężenia prądu o di. Wtedy, zgodnie z regułą Lenza, indukowana jest w obwodzie siła elektromotoryczna , która przeciwdziała przyrostowi natężenia prądu, a więc skierowana jest przeciwnie do i.

8 Działanie i zastosowania
Cewka jest elementem inercyjnym, gromadzi energię w wytwarzanym polu magnetycznym. W połączeniu z kondensatorem tworzy obwód rezonansowy - jeden z fundamentalnych obwodów elektronicznych. Cewki zasilane prądem stałym, zwane elektromagnesami są wykorzystywane do wytwarzania pola magnetycznego lub jego kompensacji, np. przy rozmagnesowaniu i pomiarach pola magnetycznego.

9 Bibliografia : http://pl.wikipedia.org/wiki/Cewka,
cewki_dlawiki_transformatory,

10 Koniec Dziękuje za uwagę.


Pobierz ppt "Wykonał : Mateusz Lipski 2010"

Podobne prezentacje


Reklamy Google