Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MAM, ZBIERAM I CO DALEJ? ELEKTROŚMIECI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MAM, ZBIERAM I CO DALEJ? ELEKTROŚMIECI"— Zapis prezentacji:

1 MAM, ZBIERAM I CO DALEJ? ELEKTROŚMIECI
• Czy wiesz, że w ciągu jednego 1 roku w Polsce wyrzuca się prawie ton zużytego sprzętu? To trzy razy więcej niż waży Most Łazienkowski w Warszawie! To dlatego tak ważne jest, by sprzęt ten trafiał do odpowiednich punktów zbierania np. sklepów, czy gminnych punktów zbierania. Stamtąd trafi on do zakładu przetwarzania i poddany zostanie recyklingowi. • Czy wiesz, że gdyby ustawić jeden na drugim wszystkie telefony komórkowe, które co roku wymieniamy na nowe, miały by one wysokość 1000 razy większą niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie? To dlatego tak ważne jest, by kupując nową komórkę starą oddać w miejscu zakupu. Stamtąd trafi ona do zakładu przetwarzania i poddana zostanie recyklingowi. • Czy wiesz, że gdyby ustawić jeden na drugim wszystkie telewizory, jakie co roku wymieniamy na nowe, to można by z nich zbudować kolumnę blisko 50 razy wyższą niż Mount Everest? To dlatego tak ważne jest, by kupując nowy telewizor stary oddać w miejscu zakupu. Stamtąd trafi on do zakładu przetwarzania i poddany zostanie recyklingowi.

2 to nie elektrośmietnisko!!!
Dbaj o środowisko Szczawin to nie elektrośmietnisko!!!

3 Co to są elektrośmieci? Elektrośmieci, elektroodpady czyli Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny (ZSEE). Tą nazwą określa się wszystkie zużyte, niesprawne, przestarzałe, zniszczone, a przede wszystkim niepotrzebne sprzęty elektryczne lub elektroniczne działające kiedyś na prąd lub na baterie, np.: zepsute komputery, zabawki i gadżety elektroniczne, stare pralki, lodówki, a także zużyte świetlówki.

4 Jakie urządzenia zaliczamy do ZSEE?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami sprzęt elektroniczny i elektryczny dzielimy na: Wielkogabarytowa urządzenia AGD Małogabarytowe urządzenia AGD Sprzęt oświetleniowy Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy Przyrządy do nadzoru i kontroli Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny Sprzęt audiowizualny Narzędzia elektryczne i elektroniczne Przyrządy medyczne Automaty do wydawania

5 elektrycznego i elektronicznego
Oznakowanie sprzętu elektrycznego i elektronicznego

6 Dlaczego elektrośmieci są szkodliwe dla środowiska?
Gdy elektrośmieci nie zostaną prawidłowo zabezpieczone, substancje takie mogą przedostać się do gleby, wody i tą drogą mogą włączyć się w łańcuchy pokarmowe roślin, zwierząt i człowieka. W skrajnych przypadkach mogą spowodować zatrucie tych organizmów i ciężkie choroby, np.: uszkodzenia systemu nerwowego, zmiany w układzie genetycznym, a nawet rak. Są to tylko niektóre poważne schorzenia, które mogą być spowodowane substancjami zawartymi w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

7 Uwaga!!!!! Nie porzucaj ZSEE w lasach, w przydrożnych rowach, na złomowiskach ani na śmietnikach. Może on stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia i dla środowiska, ponieważ często zawiera szkodliwe substancje chemiczne, które przedostają się do gleby, wody i powietrza. Pamiętaj, że zgodnie z prawem, grozi za to kara grzywny do 5000 zł!

8 Co można odzyskać z ZSEE?
Z 1 miliona telefonów: - 34 kg złota, - 350 kg srebra, 15 kg palladu, 15,87 ton miedzi. Ze zużytego komputera i monitora o wadze 27 kg: -6,2 kg tworzywa sztucznego - 5,6 kg stali, - 3,8 kg aluminium, - 1,9 kg miedzi - 1,7 kg ołowiu

9 Czy wiesz, że… Jedna malutka bateria, którą mamy w zegarku,
jest w stanie skazić metr sześcienny ziemi i nieporównywalnie większą ilość wód gruntowych.

10 Skład chemiczny Związki bromu – stosowane są w komputerach.
Działanie toksyczne spowodowane jest wypieraniem chlorków z osocza krwi, co prowadzi do zamroczenia a w zatruciach ostrych do nudności, zawrotów głowy, bólu brzucha, wymiotów, śpiączki i porażenia. Azbest – używany w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych Przenikają one do dolnych dróg oddechowych, wbijają się w płuca, gdzie pozostają i w wyniku wieloletniego drażnienia komórek wywołują nowotwory. Kadm – zawarty jest w bateriach urządzeń elektrycznych. Kadm jest pierwiastkiem podlegającym stałej akumulacji w organizmach zwierzęcych. Wykazano m. in. następujące skutki zatruć przewlekłych kadmem – uszkodzenie nerek, wątroby, jelit, zmiany w układzie krążenia – niedokrwistość, chorobę nadciśnieniową, odwapnienia kości , powikłania ciąży.

11 Co każdy z nas może zrobić z ZSEE?
Nie kupuj elektrosprzętu bezpodstawnie! 2. Naprawiaj urządzenia elektryczne i elektroniczne tylko w punktach specjalistycznych! 3. Nie demontuj ZSEE samodzielnie! 4. Korzystaj z urządzeń elektrycznych i elektronicznych racjonalnie! 5. Nie wyrzucaj gdziekolwiek – ani do śmietnika, ani „gdzie oczy ludzkie nie widzą”! 6. Nie gromadź w domu! 7. Oddawaj do specjalnych punktów odzysku/sklepu! 8. Oszczędzaj energię i surowce! 9. Informuj innych, jak należy postępować z ZSEE!

12 Wyniki ankiet 1.Większość ankietowanych osób wie co to są elektrośmieci % 2. 57% ankietowanych uważa, że wie jaki wpływ na środowisko mają elektrośmieci 3. 78% wie w jaki sposób należy postępować z elektrośmieciami 4. Niestety większość badanych 57% odpowiedziało, że nie zwraca uwagi na fakt, czy kupowany sprzęt nadaje się do recyklingu 5. Większość badanych 57% rocznie nie produkuje więcej niż 3 kg elektrośmieci 6. Ponad połowa 57% osób oddaje okazjonalnie zużyty sprzęt przy okazji porządków lub akcji w środowisku lokalnym

13 Zbiórka elektrośmieci w szkole
w Szczawinie. Dnia r. w godzinach od 16:30 do 17:30 W kolejnych dniach: środę, czwartek i piątek (17-19 kwietnia) w godzinach od 7:00 do 14:00. Współpracujemy z

14 Punkty zbiórek SULO-EMK Recykling Sp. z o.o , Zgierz, ul. Boruty 7a
MALEX Zakład utylizacji odpadów Zgierz, ul. Barwnikowa7 Zgierz, ul. Kolorowa 19 Domator Sp. Z o o (Avans), Zachodnia 23/25 JERONIMO MARTINS DYSTRYBUCJA S.A. Sklep biedronka, 3 Maja 4 Euron Sp. Z o.o, Struga 23 Zbiórki elektrośmieci odbywają się również na placu przed budynkiem Urzędu Miasta Zgierza (pl. Jana Pawła II 16) w godz w terminach: 27 kwietnia, 25 maja, 22 czerwca, 27 lipca, 24 sierpnia, 28 września, 25 października, 23 listopada, 27 grudnia 2013 r. oraz 25 stycznia 2014 r.

15 Dziękujemy za uwagę Prezentację przygotowała: Patrycja Stawska

16 to nie elektrośmietnisko!!!
Dbaj o środowisko Szczawin to nie elektrośmietnisko!!!


Pobierz ppt "MAM, ZBIERAM I CO DALEJ? ELEKTROŚMIECI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google