Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nabiał i słodycze Milchprodukte und Süßigkeiten Grupa A.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nabiał i słodycze Milchprodukte und Süßigkeiten Grupa A."— Zapis prezentacji:

1 Nabiał i słodycze Milchprodukte und Süßigkeiten Grupa A

2 Ser - der Käse Produkt spożywczy wytwarzany z mleka. Zazwyczaj produkuje się go poprzez wytrącenie z mleka tłuszczu i białka w postaci skrzepu, który zostaje poddany dalszej obróbce. . Zawiera duże ilości białka i witaminy B12. Kaloryczność serów zależy od technologii produkcji oraz gatunku sera.

3 Ser topiony - das Schmelzkäse
Produkt pochodny sera, wytworzony przez topienie go z dodatkiem topników. Jako topniki używane są: kwas cytrynowy, kwas winowy, kwas mlekowy i ich sole. Zaletą sera topionego jest długi okres przydatności do spożycia. Najczęściej do jego wytworzenia stosuje się sery Emmental i Cantal.  Często również wzbogaca się go dodatkami; ziołami, pieprzem, szynką, cebulą, pieczarkami a nawet owocami morza.

4 Ser biały – der Frischkäse (der Quark )
Najchętniej przyrządzany jest do kanapek, placuszków,a także jako zapiekanka. W niektórych regionach Polski (woj. łódzkie, mazowieckie) ser tego typu określany jest nazwą: ser biały, twaróg natomiast jest produktem, który powstaje po dodaniu do sera białego śmietany i dodatków smakowych (cebula, szczypiorek).

5 Ser pleśniowy - der Blauschimmelkäse
Gatunek sera wytwarzanego z mleka i podpuszczki. Mogą być porastane niebieską, zieloną lub białą pleśnią. Do najbardziej znanych należą m.in.: Brie, Camembert, Roquefort, Gorgonzola, Bleu de Bresse, Munster, Coulommiers. Pleśń rozwija się w środku sera (Brie, Camembert) mają ją tylko na powierzchni zewnetrznej.

6 Masło - die Butter Tłuszcz jadalny w postaci zestalonej, otrzymywany z mleka krowiego, a właściwie ze śmietany. Najbardziej popularne gatunki to masło ekstra i śmietankowe. masło niewłaściwie przechowywane lub zbyt długo jełczeje.  Masło dostarcza dużych ilości cholesterolu od 220 do 250 mg/100 g produktu.

7 Lody- das Eis Zamrożony deser, który uzyskuje się poprzez zamrażanie masy uzyskanej z produktów mlecznych (lody mleczne) bądź wody (lody wodne) z dodatkami smakowymi (dodatki tradycyjne – owoce, lub nietradycyjne, mięsne czy warzywne – w Polsce niepopularne), lub zamrażanie masy złożonej z owoców, cukru i wody (sorbet).

8 Lody czekoladowe – das Schokoladeneis

9 Lody malinowe – das Himbeereis

10 Lody truskawkowe – das Erdbeereis

11 Czekolada do picia – die Trinkschokolade

12 Mleko - die Milch Mleko - dla żywienia człowieka największe znaczenie ma mleko krowie. Stanowi ono również ważny surowiec w przemyśle spożywczym.

13 Śmietana - die Sahne Śmietana - spożywczy produkt nabiałowy, otrzymywany z warstwy górnej odwirowanego mleka pełnego. Wykorzystywana jest głównie jako dodatek do potraw.

14 Maślanka - die Buttermilch
Maślanka - napój mleczny, powstały w efekcie oddzielenia tłuszczu od zmaślonej śmietany. Spożywana jest najczęściej jako orzeźwiający napój i napój dietetyczny.

15 Smalec - das Schmalz Smalec - tłuszcz zwierzęcy wykorzystywany w sztuce kulinarnej do przyrządzania potraw, jak również bezpośredniego spożywania. Jest wytapiany najczęściej ze słoniny wieprzowej.

16 Margaryna - die Margarine
Margaryna – produkt spożywczy należący do tłuszczów jadalnych. Margaryna twarda stosowana jest jako tłuszcz do wyrobów kulinarnych, natomiast margaryna miękka jako tłuszcz do smarowania pieczywa.

17 Cukierki - die Bonbons Właściwie cukier kandyzowany – wyrób cukierniczy wykonany ze stężonego roztworu cukru w wodzie, do którego dodawane są aromaty i barwniki. Słowa "cukierek" zaczęto używać w XVIII wieku, wówczas to w polszczyźnie zaczęły się rozpowszechniać derywaty od wyrazów oznaczających surowce jadalne, w tym przypadku podstawą był "cukier"

18 Pralinki - die Pralinen
Rodzaj słodyczy, czekoladki nadziewane masą kremową lub zawierające w środku orzechy.

19 Baton - der Schokoriegel
Baton - rodzaj słodyczy o niewielkich rozmiarach. Zazwyczaj składa się z nadzienia o różnych smakach (np. toffi, orzechowy, waniliowy itp.), którego wierzchnia warstwa najczęściej pokryta jest czekoladą (batonik czekoladowy). Istnieją także dietetyczne odmiany batoników oraz batoniki dla diabetyków.

20 Baton czekoladowy der Schokoladenriegel

21 Jogurt - der Joghurt Jogurt zawiera około 3,3% białka, 2 do 6% tłuszczu, 3,1% cukru, 0,8%kwasu mlekowego, śladowe ilości alkoholu. W jednej szklance jogurtu znajduje się 415 miligramów bardzo dobrze przyswajalnego wapnia ( w mleku odtłuszczonym – 302 mg), witaminy i inne biopierwiastki. Jogurt produkowany jest z mleka pasteryzowanego, zagęszczonego przez odparowanie lub dodanie mleka w proszku. Po dodaniu kultur bakterii Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus, fermentacja przebiega przez kilka godzin w temperaturze 42 do 450 C.

22 Kefir - der Kefir Napój mleczny, pochodzący z Kaukazu, wytwarzany z pasteryzowanegomleka pod wpływem grzybków kefirowych, które składają się z bakterii należących do paciorkowców – Streptococci, pałeczek fermentacji mlekowej – Lactococci, Leuconostoc oraz drożdży – Candida, Saccharomyces. Grzybki kefirowe powodują fermentację alkoholową i mlekową w wyniku której powstaje kwas mlekowy L+, alkohol etylowy, dwutlenek węgla i inne substancje nadające kefirowi charakterystyczny smak i zapach

23 Jajko - das Ei / die Eier Jaja jako bogate źródło substancji odżywczych są podstawą wielu potraw. W Polsce najczęściej spożywa się jaja kurze, a także kacze, gęsie iprzepiórcze (ostatnimi czasy wzrasta popularność jaj strusich. Według danych USDA National Nutrient Database, jajo kurze składa się średnio w 74,8% z wody, 12,6% z białka, 10,0% z tłuszczu (z czego 3,8% to tłuszcze jednonienasycone, 3,1% tłuszcze nasycone, 1,4% wielonienasycone, a ok. 0,42% to cholesterol), w 1,1% z węglowodanów (prawie wyłączniecukrów prostych). 100 gramów jajek ma 147 kcal. Jaja zawierają też dużo witamin A, D oraz niektórych witamin z grupy B.

24 Majonez - der Mayonnaise
Sos majonezowy, potocznie majonez (z fr. sauce mayonnaise) to zimny, emulsyjny sos, o szerokim zastosowaniu, jeden z sosów podstawowych. Początkowo wyrabiany ręcznie na bieżące potrzeby, od początku XX wieku także przemysłowo, w postaci dającej się dłużej przechowywać. Głównym składnikiem klasycznego majonezu jest oliwa z dodatkiem surowego żółtka, jako składnika emulgującego, przyprawiona octem winnym lub cytryną, solą  i białym pieprzem.

25 przygotowali: Agnieszka Kenig Klaudia Polak Magdalena Szulc Karolina Klemens Krzysztof Witkiewicz


Pobierz ppt "Nabiał i słodycze Milchprodukte und Süßigkeiten Grupa A."

Podobne prezentacje


Reklamy Google