Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wypoczynek na Kociewiu?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wypoczynek na Kociewiu?"— Zapis prezentacji:

1 Wypoczynek na Kociewiu?
Polecam…

2 Kociewie: Drugi obok Kaszub region Pomorza Gdańskiego, szczyci się długą i ciekawą historią, własnym dialektem i dorobkiem twórczym, interesującą i bogatą kulturą duchową i materialną, piękną tradycją. Kociewiacy oddawali swój trud, talenty i gorące serca dla gospodarczego, kulturowego, oświatowego i społecznego rozwoju Polski.

3 Najważniejsze miasta na Kociewiu:
Tczew – mieszkańców Starogard Gdański (stolica regionu) – mieszkańców Świecie – mieszkańców Pelplin – mieszkańców Gniew – mieszkańców Skarszewy – mieszkańców Nowe – mieszkańców Skórcz – mieszkańców

4 Folklor Kociewski: „Śpiewka Kociewska” W. Kirstein
Gospodarze regionu -Kociewiacy, mają własny folklor, którym wzbogacają wartości kulturalne naszego narodu. Dziś tradycje ludowe w zakresie śpiewu, muzyki i tańca prezentują m. in. Zespół Pieśni i Tańca „Kociewie” „Spes”, Chór „ Echo” „Śpiewka Kociewska” W. Kirstein „ Mi z Pomorza Kociewiaki, psiankni ziami swojaki lud Stelim twardo u wrót Wisili trwómi tutaj nasz ród”

5 Największym atutem Kociewia
jest jego położenie z pięknymi krajobrazami i malowniczymi terenami. W olbrzymiej części są to Bory Tucholskie, których walory należą bezsprzecznie do najwyższej klasy nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Niezaprzeczalnymi walorami turystycznymi Kociewia są: czysta, nieskażona przyroda, krajobrazy z licznymi jeziorami rozsianymi wśród Borów Tucholskich, obszary chronionego krajobrazu, osobliwości przyrodnicze, pomniki przyrody, skarby natury.

6 ZABYTKI KOCIEWIA TCZEW
Wiatrak typu holenderskiego Wiatrak został zbudowany w 1806 roku. Konstrukcja wiatraka jest drewniana, podstawa natomiast podmurowana. Wiatrak posiada rzadko spotykane, pięcioramienne skrzydło i obrotową głowicę. Został zrekonstruowany w 1950 roku, a od 1983 roku wiatrak jest własnością prywatną.

7 Mosty : W Tczewie istnieje około
20 mostów, jednak wiślane stanowią najciekawszą atrakcję turystyczną. Wielokrotnie odbudowywane, z powodu różnorodności konstrukcji przęseł stanowią istny skansen mostowy.

8 Wieża ciśnień: Została zbudowana w 1905 roku. Ta 40 - metrowa wieża, dawniej, siłą naturalnego ciśnienia rozprowadzała do mieszkań w całym mieście wodę, zgromadzoną w ogromnym zbiorniku. Dziś wieża ciśnień jest charakterystycznym elementem panoramy naszego miasta.

9 Uznany za stolicę Kociewia
Starogard Gdański: Uznany za stolicę Kociewia Baszta Gdańska (szewska) : Powstała około 1325 roku. Najlepiej zachowany obiekt architektury obronnej w Starogardzie Gdańskim. Jej potężna zwalista bryła wyłania się z ciągu murów i zieleni nad kanałem Wierzycy, dawnej fosy miejskiej. W czasie okupacji miejsce kaźni Żydów i Polaków. Obecnie mieści się tu Muzeum Ziemi Kociewskiej.

10 Zamek w Gniewie: Zamek w Gniewie jest dziś prężnie działającą placówką o charakterze komercyjno-historyczno-rozrywkowym, pod względem obsługi ruchu turystycznego to obecnie jeden z najciekawiej prowadzonych tego typu obiektów w Polsce. Funkcjonuje tutaj Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku z ciekawą ekspozycją. Na zamku bardzo często organizowane są spektakle i inscenizacje historyczne oraz turnieje rycerskie. Dużą atrakcją jest sierpniowy Międzynarodowy Turniej o Miecz Sobieskiego, na który zjeżdżają się rycerze ze wszystkich stron świata.

11 Region nasz leży w dorzeczu
dwóch rzek uchodzących do Wisły: Wierzycy i Wdy. Obie nadają się do uprawiania kajakarstwa, tym bardziej, że rzeźba terenu jest na Kociewiu urozmaicona, Doliny obu rzek są niezwykle piękne. Znajduje się tutaj także duża liczba wód stojących, jezior i oczek, które mogą stać się idealnym miejscem na wypoczynek.

12 Osiek Jezioro Czarne Jezioro Kałębie
Leżące na północy Jezioro Czarne, składa się z dwóch zbiorników o łącznej długości ponad 6 km. Osiek Jezioro Kałębie Ze względu na rozmiary nazwane: Kociewskim Morzem.

13 Katedra w Pelplinie: Katedra
Najciekawszym zabytkiem, a zarazem jednym z najcenniejszych tego typu pomników architektury w Polsce, jest tutejsza katedra gotycka. Katedrę zdobią piękne freski gotyckie oraz 4 szczyty fasad, bardzo bogato rozmieszczone. W katedrze znajdują się liczne i bardzo cenne dzieła sztuki sakralnej z okresu gotyku, renesansu, baroku i rokoka. Są tu też aż 22 zabytkowe ołtarze, najcenniejszy z nich to renesansowy ołtarz główny. We wnętrzu kościoła znajduje się wiele ciekawych obrazów.

14 Ellwart Jarosław: Kociewie i Bory Tucholskie. Wyd. 6. Gdynia. 2005
Ellwart Jarosław: Kociewie i Bory Tucholskie Wyd. 6. Gdynia ISBN Magdziarz Tadeusz: Przewodnik po Tczewie i okolicy. Tczew ISBN Bibliografia

15 Prezentację wykonała:
Małgorzata Brzóskowska Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie


Pobierz ppt "Wypoczynek na Kociewiu?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google