Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy matematyka może być ciekawa?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy matematyka może być ciekawa?"— Zapis prezentacji:

1 Czy matematyka może być ciekawa?

2 Matematyka jest wszechobecna
Matematyka to nie tylko liczby i niezrozumiałe wzory. Wystarczy się rozejrzeć. Oto przykłady: Jeździsz samochodem? Na pewno podczas jazdy zerkasz na prędkościomierz. Masz telefon i numery do kolegów czy koleżanek? Przecież numer składa się z liczb. Mieszkasz na osiedlu? Po czym rozpoznasz swoje mieszkanie? Po numerze. Jak określisz temperaturę? Ciepło czy zimno? Dzisiaj potrzebna jest dokładniejsza skala oparta na liczbach. Zaprosiłeś 10 osób na ciasto. Przepis jest przeznaczony dla 3. Jesteś zmuszony do obliczeń. Idziesz do restauracji. Z pełnym brzuchem odbierasz rachunek. Skąd wiesz, że Cię nie oszukano?

3 HISTORIA MATEMATYKI Historia matematyki jest prawdopodobnie równie stara jak ludzkość. Wiadomo, że nawet zwierzęta potrafią oceniać liczebność zbiorów zawierających kilka elementów. Najwcześniejsze ślady liczenia znaleźć można w gramatyce. Na długo przed najwcześniejszymi źródłami pisanymi powstawały rysunki, mogące wskazywać na znajomość podstaw matematyki.

4 Liczby, A tu m.in. 4 podstawowe działania: dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Nie poradzisz sobie bez nich na co dzień. W sklepie Cię oszukają. Nie będziesz umiał wypełnić druku przekazu pocztowego. Bez znajomości praw działań nawet kalkulator może Cię zawieść. Liczby są w całym realnym świecie, szczególnie w obecnych czasach: w zegarze, kalendarzu, pieniądzach. Już tylko nieliczni mogą stosować w swoim życiu powiedzenia: "Szczęśliwi czasu nie mierzą" lub "Pieniądze szczęścia nie dają".

5 PROCENTY Jeśli chcesz w przyszłości pracować, to będziesz ich potrzebował na każdym kroku w swoim życiu zawodowym. Będziesz musiał rozliczać się z urzędem skarbowym, a więc trzeba będzie policzyć podatek - to same procenty. Używając kalkulatora, też trzeba wiedzieć jak go wykorzystać. Procenty, to również lokaty bankowe i kredyty, a także wyprzedaże w sklepach. Nie pozwól, by ktoś w Twoim dorosłym życiu manipulował Tobą i decydował o Twoich pieniądzach.

6 PROPORCJE Potrzebuje ich przede wszystkim gospodyni domowa. Wszystkie przepisy kulinarne to swego rodzaju proporcjonalne rozkłady zawartości różnych produktów w przygotowywanej potrawie. Szczególne problemy można napotkać w sytuacji, gdy trzeba przygotować np. roztwór soli do kiszenia ogórków lub roztwór octu do marynowania grzybów. A prawdziwa trudność jest wtedy, gdy ocet, który posiadamy jest o innym stężeniu, niż ten użyty w przepisie. Za pomocą proporcji można rozwiązać wiele innych problemów.

7 zaoszczędzisz pieniądze.
FUNKCJE Zdawałoby się, że takie niepraktyczne. Ale to dzięki funkcji liniowej i jej wykresowi możesz się dowiedzieć, który z pakietów Telekomunikacji Polskiej będzie dla Ciebie najkorzystniejszy i nie dokonasz wyboru "na oko". A co się z tym wiąże - zaoszczędzisz pieniądze.

8 POLA Po prostu niezbędne. Nie znam osoby dorosłej, która kiedykolwiek w życiu nie robiła remontu mieszkania lub domu. A co tu mówić, gdy buduje się dom! Pole musi Ci się kojarzyć z polem powierzchni ścian domu lub z polem podłogi. Zdarzy się na pewno sytuacja, gdy będziesz musiał podjąć decyzję, ile farby potrzebujesz do pomalowania ścian, albo ile potrzebujesz glazury, czy terakoty.

9 MOŻESZ NIE LUBIĆ MATEMATYKI, ALE W ŻYCIU JESTEŚ NA NIĄ SKAZANY

10 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Czy matematyka może być ciekawa?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google