Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pochodził z rodziny, której przedstawiciele od pokoleń zajmowali się muzyką… Urodził się w 1685 roku w Niemczech, w malowniczym miasteczku Eisenach [czyt.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pochodził z rodziny, której przedstawiciele od pokoleń zajmowali się muzyką… Urodził się w 1685 roku w Niemczech, w malowniczym miasteczku Eisenach [czyt."— Zapis prezentacji:

1

2 Pochodził z rodziny, której przedstawiciele od pokoleń zajmowali się muzyką… Urodził się w 1685 roku w Niemczech, w malowniczym miasteczku Eisenach [czyt. Ajzenach]. Początkowo grał na instrumentach smyczkowych, a uczył go jego ojciec, który grał na skrzypcach. W wieku 9 lat został sierotą i obowiązki rodzicielskie przejął jego starszy brat- Jan Krzysztof, który był organistą.

3 Jan Krzysztof, zadbał o wszechstronne muzyczne wykształcenie Johanna (bo tak naprawdę miał na imię kompozytor), który był bardzo pilnym uczniem. Podobno, aby dobrze poznać dzieła innych kompozytorów w ukryciu (najczęściej przy świetle księżyca) ćwiczył ich utwory.

4 Już w wieku 15-stu lat śpiewał w chórze kościelnym, a ponadto świetnie grał na altówce i klawikorcie. Wkrótce zaczął komponować własne utwory. Po ukończeniu studiów w Luneburgu [czyt. Lineburgu] zaczął szukać pracy (po znalezieniu zajmował różne stanowiska). Był muzykiem dworskim, Przez to pisał utwory na mały skład instrumentalny.

5 Pracował w służbie kościelnej, gdzie tworzył muzykę instrumentalną (inaczej mówiąc organową), wokalno-instrumentalną i wokalną. Dorobek twórczy obejmował niemal wszystkie gatunki i formy muzyki barokowej. Część swoich utworów tworzy do nauki gry dla swoich dzieci. Do dzisiaj te utwory wykorzystuje dużo uczniów szkół muzycznych, przez to doskonalą swój „warsztat” artystyczny.

6 Żeby utrzymać rodzinę, Bach musiał zabiegać o różne zajęcia. Niestety ciągle przenosił się z miasta do miasta w poszukiwaniu dobrej pracy. Najdłużej jedna przebywał w Lipsku, gdzie mieszkał 27 lat (aż do śmierci w 1750) Lipsku był nauczycielem śpiewu, gry na instrumentach, dyrygentem chóru, organistą oraz kantorem w kościele św. Tomasza (gdzie wszystkie zadania wykonywał bardzo sumiennie). Całe życie oddał się muzyce…

7 Życie jego było wypełnione zajęciami muzycznymi i pracą kompozytora, nie zaznał wielkiej sławy. Dopiero ok. 100 lat po jego śmierci nastąpiło wielkie zainteresowanie jego twórczością, za sprawą kompozytora-Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ ego [czyt. mendelsona-bartodiego], który wykonał publicznie w Berlinie „Pasję wg. św. Mateusza” -Bacha. Od tego czasu utwory mistrza znalazły stałe miejsca na światowym repertuarze muzycznym.

8 […] Na myszy zawszę łasy kot, Popijać kawę lubią panny. Nie może bez niej mama żyć i babcia ją lubiła pić dlaczego więc obwiniać panny?

9

10 Mistrz Bach tworzył również stylizowaną muzykę taneczną opartą na dawnych tańcach (z Niemiec, Francji i Hiszpanii) sarabandy, allemande, musette [czyt. mizet], gawoty, menuety, a nawet polonezy…

11 http://www.lastfm.pl/music/Johann+Sebastian+Bach/+imag es/25322149 http://www.lastfm.pl/music/Johann+Sebastian+Bach/+imag es/25322149 http://www.lastfm.pl/music/Johann+Sebastian+Bach/+imag es/71583260 http://www.lastfm.pl/music/Johann+Sebastian+Bach/+imag es/71583260 http://www.lastfm.pl/music/Johann+Sebastian+Bach/+imag es/83004305 http://www.lastfm.pl/music/Johann+Sebastian+Bach/+imag es/83004305 http://www.lastfm.pl/music/Johann+Sebastian+Bach/+imag es/40791505 http://www.lastfm.pl/music/Johann+Sebastian+Bach/+imag es/40791505 http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Gavotte_from_French_suit e_n._5.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Gavotte_from_French_suit e_n._5.jpg Podręcznik „Muzyczny Świat” cz.2 Źródła, z których korzystałyśmy :

12 https://www.youtube.com/watch?v=rrVDATvUitA


Pobierz ppt "Pochodził z rodziny, której przedstawiciele od pokoleń zajmowali się muzyką… Urodził się w 1685 roku w Niemczech, w malowniczym miasteczku Eisenach [czyt."

Podobne prezentacje


Reklamy Google