Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Młodzieżowa Akcja Obywatelska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Młodzieżowa Akcja Obywatelska"— Zapis prezentacji:

1 Młodzieżowa Akcja Obywatelska
,,20 lat wspólnie’’

2 Apteka w Ostrówku Urząd Gminy w Ostrówku

3 Polityka Gminy PRZED ODRODZENIEM SAMORZĄDU
Przed wprowadzeniem samorządu terytorialnego w Gminie Ostrówek jak i w całej Polsce istniał Komitet Frontu Jedności Narodu. W 1961 roku Przewodniczącym Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej był Franciszek Nitecki z Nietuszyny. Wybór do rady gwarantowały kandydatom tzw. miejsca mandatowe, czyli kilka pierwszych nazwisk zamieszczonych na kartkach do głosowania w danym okręgu wyborczym. Ówczesne rady narodowe były liczne. W Gminnej Radzie Narodowej wybranej w 1973 roku zasiadało 33 radnych, a w latach 1978, 1984 i 1988 było aż po 35 radnych.

4 SAMORZĄD GMINY OSTRÓWEK W LATACH 1990 – 2006
Ustawy z dnia r. o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, o samorządzie terytorialnym i ordynacja wyborcza do rad Gmin stworzyły podstawy prawne do ustrojowych i demokratycznych zmian w Polsce. Zniknął Front Jedności Narodu przez wiele lat zgłaszający w wyborach listy kandydatów, zniknęły także miejsca mandatowe na listach wyborczych. Teraz prawo zgłaszania kandydatów mieli sami wyborcy, wystarczyło zgłoszenie podpisane przez 15 wyborców zamieszkałym w danym okręgu wyborczym.

5 Życie społeczno-kulturalne gminy
- Gminny Ośrodek Upowszechniania Kultury i Sportu, - Remiza w Nietuszynie, - Remiza w Okalewie, - Remiza w Ostrówku, - Remiza w Skrzynnie, - Remiza w Wielgiem, - Remiza w Janowie, - Środowiskowy Dom Samopomocy, - Dom Pomocy Społecznej, - Dworek w Ostrówku, - Dworek w Wielgiem, - Zabytkowa Kaplica w Wielgiem. Na terenie Gminy Ostrówek działa ludowy zespół muzyczny – „Ostrowiacy”, który odnosi liczne sukcesy.

6 Kościół w Ostrówku Pomnik poległych żołnierzy na cmentarzu w Ostrówku

7 Biblioteka Biblioteka Gminna w Ostrówku posiada jedną filię w Wielgiem oraz jeden punkt biblioteczny w Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie. Ilość książek w 1990 r. wynosiła , natomiast 31 grudnia 2009 zbiór liczył już W 1990 r. było 885 czytelników, a w 2009 roku tylko 839. Prawdopodobnie spadek czytelników spowodowały środki masowego przekazu. Środek Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczył fundusze na zakup komputera. Natomiast program został zakupiony z funduszy gminnych w 1995 roku. Biblioteka organizuje konkursy plastyczne, wieczory poezji, spotkania i lekcje biblioteczne, aby powiększyć grono czytelników.

8 Oświata Szkoła Podstawowa w Okalewie Szkoła Podstawowa w Ostrówku
Szkoła Podstawowa w Skrzynnie

9 Szkoła Podstawowa w Wielgiem Szkoła Podstawowa w Janowie
Gimnazjum w Ostrówku

10 Wywiad z Panią mgr Magdaleną Majda – dyrektorem Gimnazjum w Ostrówku

11 Ankieta przeprowadzona wśród mieszkańców Gminy Ostrówek

12 Wypowiedź mieszkańców Gminy Ostrówek
Przed 1990 r. nie było wprowadzonych wodociągów, a ludność korzystała ze studni. Był tylko jeden telefon, który znajdował się u komendanta straży. Niedawno został położony nowy asfalt na drodze, co zwiększyło bezpieczeństwo korzystających z drogi. Rozszerzyła się też gama oferowanych produktów spożywczych. W miejscowości Nietuszyna do 1990 r. dostępny był tylko jedne sklep. Obecnie mieszkańcy mają możliwość zakupu materiałów budowlanych w sklepie wielobranżowym. Ludność stała się zamożniejsza, co widać poprzez wygląd odremontowanych domów. Mieszkańcy dbają o wygląd i estetykę wokół swoich posesji , co można zauważyć na przykładzie zadbanych ogródków.

13 Wywiad z Panem mgr Mirosławem Jędrzejewskim - historykiem
Część 1 Część 2

14 Wywiad z Panem mgr inż. Ryszardem Turkiem – wójtem Gminy Ostrówek

15 Agnieszka Panek, kl. Ib, Gimnazjum w Ostrówku
Projekt utworzyli: Agnieszka Panek, kl. Ib, Gimnazjum w Ostrówku Aleksandra Banaś, kl. Ib, Gimnazjum w Ostrówku Kinga Kuszaj, kl. Ib, Gimnazjum w Ostrówku Jakub Jażdżyk, kl Ib, Gimnazjum w Ostrówku Opiekunowie: Ewa Kozica Magdalena Majda Maciej Lewandowski


Pobierz ppt "Młodzieżowa Akcja Obywatelska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google