Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Woda nasze życie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Woda nasze życie."— Zapis prezentacji:

1 Woda nasze życie

2 Czy wiesz że: – Kobiety i dziewczynki z krajów globalnego południa przebywają dziennie średnio 6 km niosąc 20 litrów wody, by zaspokoić najbardziej podstawowe potrzeby swoich rodzin – 3000 litrów wody zużywa się podczas przygotowania dziennej racji żywnościowej dla jednej osoby w europie lub USA – Europejczyk zużywa średnio 576 litrów wody dziennie – 90 % wód kanalizacyjnych w krajach rozwijających się trafia do wód powierzchniowych bez oczyszczenia

3 Czy wiesz że: – 8000 litrów wody zużywa się podczas produkcji jednej pary butów – W ostatnich dziesięcioleciach powierzchnia pokrywy lodowej na Arktyce na biegunie północnym skurczyła się o 10%, a grubość lodu nad powierzchnią wody zmniejszyła się o 40% – Prawdopodobnie 75% lodowców w Alpach Szwajcarskich zniknie do 2050 roku – 22 marca został uznany za światowym dniem wody – Masz wpływ na zasoby wody pitnej poprzez swoje codzienne zachowania

4 Czy wiesz że: -Przy zanieczyszczeniu 1 m2 wód podziemnych niezdatne do użycia staje się 5 m2 – 32% wody zużywa się na higienę osobistą (prysznic, mycie zębów etc.) – Co minutę umiera 7 osób z powodu niedoboru czystej wody lub z powodu jej złej jakości – Do wyprodukowania 1 tony mięsa zużywa się 5 razy więcej wody niż do produkcji 1 tony zboża – 2400 litrów wody jest potrzebne do wyprodukowania jednego hamburgera (150 g)

5 Zasoby wody pitnej na ziemi…!

6 Wiesz w ogóle że ludzki organizm głównie składa się z wody
Organizm dorosłego ma jej % Organizm dziecka ma jej %

7 Najwięcej wody jest we krwi – 83 %
Serce i płuca – 79 % Mózg – 74 % Kości mają niewiele wody – 22 %

8 2 litry 140 l 250 l 20 l 190 l

9 Dzienne zużycie wody na poszczególne czynności

10 Jak oszczędzać wodę: Nie wylewajcie państwo wody, kiedy można jej użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania Sprawdźcie państwo czy wasze instalacje wodociągowe nie mają przecieków. Odczytajcie swój wodomierz przed i po dwugodzinnym niekorzystaniu z wody. Jeżeli nie wykazuje dokładnie tego samego, macie Państwo przeciek. Przechowujcie państwo wodę do picia w lodówce, a nie odkręcajcie jej za każdym razem, kiedy chcecie się napić zimnej wody.

11 Jak oszczędzać wodę: Nie używajcie państwo bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek. Odmrażajcie jedzenie przez noc w lodówce lub mikrofalówce. Aby dobrze spłukać odpady ze zlewozmywaka potrzeba dużo wody. Jeśli macie Państwo taką możliwość, załóżcie kompostownik na odpadki jedzenia, gdyż nawet kosz na śmieci nie jest do tego odpowiednim miejscem.

12 Jak oszczędzać wodę: Rozważcie Państwo zainstalowanie natychmiastowego podgrzewacza wody do kuchni, aby nie odkręcać wody, czekając na jej podgrzanie. To obniży koszty w Państwa gospodarstwie. Zaizolujcie Państwo rury. Będziecie mieli szybciej ciepłą wodę i unikniecie jej marnowania, kiedy się podgrzewa. Dostosowując temperaturę ciepłej wody, zamiast zwiększać strumień można go zmniejszać. Jeżeli rączka przy Państwa zbiorniku toaletowym zacina się i pozwala wodzie nieustannie lecieć, wymieńcie ją lub wyregulujcie.

13 Koniec


Pobierz ppt "Woda nasze życie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google