Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WIERZENICA WIERZONKA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WIERZENICA WIERZONKA."— Zapis prezentacji:

1 WIERZENICA WIERZONKA

2 WIERZENICA Jest to wieś sołecka w województwie wielkopolskim, powiecie poznańskim, gminie Swarzędz, na prawym brzegu rzeki Głównej.

3 We wsi znajdują się zabytkowy drewniany kościół św
We wsi znajdują się zabytkowy drewniany kościół św. Mikołaja, dawny dwór filozofa i założyciela Wyższej Szkoły Rolniczej w podpoznańskim Żabikowie Augusta Cieszkowskiego (częstym gościem był tu Zygmunt Krasiński), zabytkowa karczma, cmentarz z grobem nieznanego żołnierza oraz na wschód od wsi cmentarzysko popielnicowe z epoki brązu, odkryte przez prof. Józefa Kostrzewskiego w 1918 roku. We wsi odkryto również stanowiska kultury pucharów lejkowatych.

4 Kościół św. Mikołaja w Wierzenicy- najstarszy zabytkowy budynek w gminie Swarzędz.

5 Parafia św. Mikołaja w Wierzenicy została założona w XIII w
Parafia św. Mikołaja w Wierzenicy została założona w XIII w. przy okazji osadzania wsi na prawie średzkim. W dokumentach poświadczone jest istnienie kościoła w tym miejscu od 1335 roku. W 1510 kościół nosił już wezwanie św. Mikołaja. Obecny kościół jest drewniany, kryty gontem i został zbudowany na miejscu starszego w XVI w., najstarsza jego część, nawa i prezbiterium pochodzą sprzed 1589 roku, a wieża pochodzi z lat 1771–1778. Przed 1635 dobudowano zakrystię. W latach trzydziestych XX wieku wydłużono nawę poprzez włączenie w nią przyziemi wieży. W 1978 roku dobudowano kruchtę zachodnią. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej (określany też jako Matka Boska z Dzieciątkiem lub Matka Boska Wierzenicka), datowany na rok Na obrazie uwidoczniony jest fundator obrazu, kłecki kołodziej Bartłomiej, dzierżawiący wówczas w Wierzenicy karczmę. Przeznaczył on na obraz 2 sztuki bydła. Obok obrazu znajduje się wczesnobarokowa figura przedstawiająca patrona kościoła. We wnętrzu znajduje się również obraz Matka Boska z welonem ufundowany przez spadkobierców Augusta Cieszkowskiego.

6 W kościele znajduje się rzeźbiony neoklasycystyczny nagrobek filozofa Augusta Cieszkowskiego autorstwa Teofila Lenartowicza i Antoniego Madeyskiego z końca XIX w. Znajduje się on w kaplicy grobowej Cieszkowskich, przylegającej do północnej nawy i zbudowanej w stylu zakopiańskim, co jest rzadkością w Wielkopolsce. Kaplica zbudowana około 1870 i przebudowana w latach 1930–1932. Drzwi z brązu zaprojektował również Teofil Lenartowicz (1872). Krzyż na szczycie kaplicy przypomina herb rodowy Cieszkowskich. Krypta Cieszkowskich Ołtarz główny Kaplica Cieszkowskich

7 Zabytkowa karczma

8 Ludność Wierzenicy Zmiany zaludnienia w ostatnich latach przedstawiają się następująco: Rok: Liczba mieszkańców:

9 Wierzenica posiada połączenie autobusowe ze Swarzędzem.
Przez wieś przebiegają: Wielkopolska Droga św. Jakuba – odcinek szlaku pielgrzymkowego do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii droga rowerowa R-1 Owińska-Mielno-Wierzonka-Wierzenica-Kobylnica pieszy żółty szlak turystyczny prowadzący ze stacji kolejowej w Kobylnicy na Dziewiczą Górę Przez Wierzenicę przebiega droga powiatowa i drogi gminne.

10 W Wierzenicy znajduję się ośrodek dla młodzieży uzależnionej.

11 Wierzonka Jest to wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Swarzędz. W dolinie rzeki Głównej (dopływ Warty), na skraju Parku Krajobrazowego "Puszcza Zielonka". W latach miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.

12 W Wierzonce znajduje się Stacja Hodowli Roślin.
Na terenie wsi są zabudowania gospodarskie, pozostałość po dobrach rodziny von Treskov i Stacji Hodowli Roślin (obecnie w rękach prywatnych),budynek szkoły z 1905 roku, pozostałości po jednostce wojskowej. W Wierzonce znajduje się Stacja Hodowli Roślin. Szkoła Podstawowa w Wierzonce

13 Bibliografia: Google.pl Wikipedia.pl http://www.spwierzonka.pl/

14 Pracę wykonali: Kacper Kubiak Maciej Jędroszyk Dominik Krakowiak
Klasa 4A


Pobierz ppt "WIERZENICA WIERZONKA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google