Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„20 LAT WSPÓLNIE” Pogórze

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„20 LAT WSPÓLNIE” Pogórze"— Zapis prezentacji:

1 „20 LAT WSPÓLNIE” Pogórze
ZS nr 5 w Pogórzu Pogórze 111 43 – 430 Skoczów

2 Rozmowa z panem Piotrem Ruckim – zastępcą Burmistrza miasta Skoczowa
Jakie zmiany zaszły w Pogórzu przez ostatnie dwie dekady, dzięki działalności samorządu? Pogórze w ostatnich dwóch dekadach bardzo się zmieniło. Powstały nowe drogi, chodniki, przybywa oświetlenia. Do najważniejszych inwestycji, jakie zrealizowano na pewno należy zaliczyć dokończenie budowy wodociągu oraz kanalizacji sanitarnej. Piotr Rucki – zastępca burmistrza miasta Skoczowa

3 W czerwcu 2002 roku rozpoczęto rozbudowę szkoły w Pogórzu
Bardzo ważną inwestycją była rozbudowa szkoły i budowa przy niej kompleksu sportowego. W czerwcu 2002 roku rozpoczęto rozbudowę szkoły w Pogórzu Powstała piękna hala sportowa, boiska i bieżnia. Szkoła w Pogórzu obecnie

4 Wyremontowane zostało przedszkole, przy którym mamy nowy ogródek z huśtawkami dla najmłodszych. Poza tym wybudowano nową strażnicę OSP.

5 Co zmieniło się w stylu rządzenia?
Bardzo dużo. Kiedyś przed powstaniem samorządów to działacze partyjni, często jednoosobowo decydowali, co i gdzie należy zrobić. Dziś decyzje o inwestycjach czy innych przedsięwzięciach zapadają przy akceptacji Rady Miasta. Bardzo wiele mają do powiedzenia działające blisko nas Rady Sołeckie i Sołtys wsi, którzy propozycje mieszkańców przedstawiają Burmistrzowi i Radzie Miejskiej.

6 Wywiad z panem Bogusławem Moczałą – radnym skoczowskiego samorządu
Czy w ciągu minionych 20 lat w naszej wsi zaszły jakieś zmiany w sposobach komunikacji z obywatelami oraz konsultowaniu decyzji ? Ogromne. Wszyscy mieszkańcy Pogórza wiedzą o planach władz gminy. W każdej chwili mogą usiąść przed monitorem i sprawdzić, co ciekawego ma do zaproponowania Dom Kultury czy kino.

7 Bardzo ważną zmianą w kontaktach Urzędu z obywatelem było uruchomienie programu SEKAP (System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej). Drogą internetową można również otrzymać wszystkie druki, jakie są nam potrzebne, aby załatwić swoją sprawę w Urzędzie.

8 Co obecnie ulega przemianom w naszej wsi?
W tej chwili nie realizujemy w naszej wsi dużych inwestycji. Ale to nie znaczy, że nic się nie dzieje. Powstają nowe organizacje działające na naszym terenie i przede wszystkim przygotowywane są nowe projekty, które zamierzamy w najbliższym czasie realizować.

9 Czy istnieje jakiś projekt, którego dotąd w naszej miejscowości nie udało się zrealizować, jeśli tak dlaczego? Na pewno jest wiele pomysłów mieszkańców, których nie zrealizowaliśmy w ostatnich dwóch dekadach. Myślę, że bardzo ważnym zadaniem nie zrealizowanym jest budowa chodników wzdłuż głównej drogi, dzięki którym Pogórzanie mogliby bezpiecznie chodzić do kościoła, szkoły czy przedszkola. W kilku miejscach bardzo potrzebne jest oświetlenie. Niestety jak to zwykle bywa brakuje pieniędzy, aby wszystko zrobić.

10 Czy w najbliższej przyszłości w Pogórzu planowane są wielkowymiarowe inwestycje?
Tak. Mam nadzieję, że uda nam się w końcu wyremontować główną drogę ze Skoczowa do Pogórza i wybudować wzdłuż niej chodnik. Planujemy również wykonać miejsce spotkań mieszkańców z placem zabaw dla dzieci. Chcemy wybudować dużą altanę, gdzie można by bez względu na pogodę zorganizować festyn czy inne imprezy.

11 Wywiad z Panią Ireną Glet – mieszkanką Pogórza
Czy uważa Pani, że zmiany, które zaszły w naszej wsi przez ostatnie dwie dekady są korzystne? Na pewno poprawił się poziom życia mieszkańców. Mamy większe możliwości realizowania się w różnych dziedzinach. Powstało wiele organizacji, stowarzyszeń, gdzie każdy może znaleźć dla siebie coś ciekawego.

12 Czy życie Pogórzan zmieniło się na lepsze?
Z pewnością tak. Wybudowano nowe drogi, wodociągi, kanalizację. Wszystko to sprawiło, że mieszka nam się coraz wygodniej. Łatwiej załatwiać codzienne sprawy. Kiedyś, jak wspominają starsi ludzie, był np. jeden telewizor w Arendzie, gdzie ludzie przychodzili, aby go oglądać. Dzisiaj w każdym domu jest ich kilka, tak jak samochodów czy innych rzeczy ułatwiających nam nasze codzienne życie. Zabytkowa karczma „Arenda”

13 Czy poprawiła się skuteczność rozwiązywania problemów społecznych?
Z pewnością dziś łatwiej ze swoimi sprawami dotrzeć do rządzących w Gminie. Dzięki temu, że w samorządzie zasiadają Radni z Pogórza, problemy nas – mieszkańców wsi są szybciej i skuteczniej rozwiązywane.

14 Dziękujemy za obejrzenie prezentacji
Iwona Hołomek Lucyna Glet Opiekun: mgr Mirosław Frycz z Gimnazjum nr 7 w Pogórzu


Pobierz ppt "„20 LAT WSPÓLNIE” Pogórze"

Podobne prezentacje


Reklamy Google