Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Twardogóra Zmiany po pierwszych wolnych wyborach samorządowych w 1990 roku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Twardogóra Zmiany po pierwszych wolnych wyborach samorządowych w 1990 roku."— Zapis prezentacji:

1 Twardogóra Zmiany po pierwszych wolnych wyborach samorządowych w 1990 roku

2 W czasie pierwszych wolnych wyborów samorządowych w 1990 roku, na pierwszego Burmistrza Miasta i Gminy Twardogóra wybrano Zbigniewa Potyrałę, dzisiejszego Starostę Powiatu Oleśnickiego. Obecnie urząd burmistrza piastuje Jan Dżugaj. W ciągu dwudziestu lat działania lokalnego samorządu, Twardogóra doznała znaczących zmian. Ze spokojnego miasteczka, które w dużej mierze, nie zaspakajało potrzeb własnych mieszkańców, uległa przemianie w dynamicznie rozwijający się ośrodek społeczny, kulturalny i gospodarczy. Dzisiaj przyciąga wielu ludzi swym urokiem, a także możliwościami. Z roku na rok rośnie liczba nowo osiedlonych mieszkańców, którzy szukają w Twardogórze spokoju, a zarazem pragną żyć wykorzystując dogodne warunki jakie oferuje im „miasto stolarzy”.

3 Przebudowana płyta rynku i poddany renowacji budynek ratusza w Twardogórze Ratusz, położony w centralnym punkcie rynku, ale także i miasta, jest miejscem, gdzie ludzie realizują większość spraw dotyczących życia naszego terytorium lokalnego. Po renowacji prezentuje się on doskonale, co sprawia, że przyjemnością jest móc skorzystać z działania w jego wnętrzu. Dodatkowo rynek stał się miejscem, w którym mieszkańcy chętnie spędzają słoneczne popołudnia na długich pogawędkach i spotkaniach, co sprzyja rozwojowi życia społecznego miasta.

4 Park przy Placu Piastów Park przy Placu Piastów jest kolejnym miejscem służącym do odpoczynku dla mieszkańców Twardogóry. Często można się tam natknąć na ludzi czytających książki, czy staruszków spędzających letnie popołudnie na zabawie z wnukami. Jest to miejsce pełne uroku. Wysokie i stare drzewa, pozwalają na schronienie się w ich cieniu, przed palącymi promieniami słońca. W parku znajdują się nowe, wygodniejsze ławki, które ułatwiają nam odbycie krótkiej drzemki.

5 Kąpielisko i lodowisko miejskie Latem kąpielisko przyciąga rzesze mieszkańców miasta, chcących zrelaksować się po pracy, czy uczniów odpoczywających podczas wakacji, którzy jeszcze nie wyjechali nad morze, a chcą popływać i opalić się nad wodą. Zimą parking przy kąpielisku przykrywany jest specjalną powłoką, na której można otworzyć lodowisko. Wspaniale jest pojeździć na łyżwach, przy grającej z głośników przyjemnej muzyce.

6 Hala sportowo-widowiskowa Hala sportowo-widowiskowa przy ulicy Wrocławskiej jest miejscem wielorakiego wykorzystania. Dysponuje ona: miejscami noclegowymi, świetlicą wyposażoną w sprzęt RTV, siłownią, sauną, wanną z hydromasażem, salą aerobiku, strzelnicą. W hali odbywają się różnego rodzaju imprezy kulturalne. Są występy kabaretów, koncerty muzyczne, mecze piłki siatkowej i ręcznej oraz uroczystości związane z życiem naszego miasta i gminy. Na nudę nikt nie może narzekać, ponieważ każdy znajdzie dla siebie coś, co go na pewno zainteresuje.

7 Hala sportowo-widowiskowa

8 Orlik 2012 W ramach akcji „Orlik 2012” w Twardogórze powstało boisko ze sztuczną murawą do piłki nożnej, a także boisko do piłki koszykowej. Są one szczególnie popularne wśród dzieci i młodzieży. Czasami można tam też zobaczyć „starych weteranów”, którzy po latach, na nowo rozpoczynają swoją przygodę z piłką nożną.

9 Zbiornik rekreacyjny i korty tenisowe Zbiornik rekreacyjny został oczyszczony, zakupiono kajaki i rowery wodne. Mieszkańcy chętnie korzystają z tej atrakcji. Korty tenisowe cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza w ciepłe, letnie wieczory, kiedy urządzane są mecze, przy sztucznym oświetleniu.

10 Kościół pw. Świętej Trójcy Stary budynek kościoła pw. Świętej Trójcy przestał być używany w celach kultowych wiele lat temu. Przez długi czas niszczał w samotności. Dzisiaj jest już odrestaurowany i zaadaptowany do pełnienia funkcji sceny, przy różnych istotnych okolicznościach. 16 kwietnia 2010 roku ma się odbyć w jego wnętrzu przedstawienie związane z 70 rocznicą zbrodni katyńskiej. Na zewnątrz został oświetlony tak, że widać go dobrze na nocnej panoramie miasta.

11 Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Twardogórze Gimnazjum nr 1 w Twardogórze powstało 1 września 1999 roku. Szkoła wciąż się modernizuje. Uczęszcza do niej 500 uczniów i pracuje 45 nauczycieli. Gimnazjum posiada bogatą bazę dydaktyczną, w tym informatyczną. Z tego też względu, od jesieni 2008 roku odbywa się tutaj cyklicznie Dolnośląska Konferencja Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych. Bardzo dobrze wyposażone zaplecze pomocy multimedialnych (ok. 100 stanowisk komputerowych, projektory multimedialne, tablice interaktywne) na co dzień wykorzystywane jest do prowadzenia zajęć lekcyjnych. Od trzech lat istnieje w szkole e-Klasa, gdzie nauczanie niektórych przedmiotów wspomagane jest przez edukacyjną platformę internetową. Gimnazjum aktywnie uczestniczy w życiu społeczno-kulturalnym miasta.

12 Pozostałe inwestycje… Twardogóra to dynamicznie rozwijający się ośrodek. W przeciągu minionych dwudziestu lat zrealizowano wiele inwestycji, mających na celu poprawę warunków życia mieszkańców miasta. Dba się o stan nawierzchni dróg, kanalizację sanitarną na nowych osiedlach podmiejskich, czy renowacje zabytkowych budynków, mieszczących się na terenie miasta.

13 Ochrona zabytków przeszłości Ważną kwestią budowania przyszłości miasta jest umiejętność zachowania jego przeszłości. Szczególnie istotne jest w tym wypadku dbanie o stan zabytków. Znaczną poprawę widać po roku 2004, kiedy Polska wstąpiła do UE. Zarządcy Twardogóry w umiejętny sposób potrafią wyważyć stosunek budowy nowych ośrodków, względem wydatków na zachowanie dobrego stanu tych istniejących. Jednak nadal jest jeszcze wiele do zrobienia. Oto kilka przykładów.

14 Kiedy patrzę na stare fotografie Twardogóry z lat 70. i 80. ubiegłego wieku i porównuję je do tych dzisiejszych, widzę znaczące różnice. Nawet jeżeli dużo problemów mieszkańcy, więc także i ja, zauważają i zwracają na nie uwagę od dawna, ale nikt na razie się nimi nie zajmuje, to pracę naszego samorządu oceniam bardzo dobrze. Zwłaszcza w ciągu ostatnich pięciu lat dużo się działo. Mogę mieć tylko nadzieję, że Twardogóra, choć mała i niepozorna, będzie co raz to lepszym miejscem do życia na Ziemi. „Twardogóra to ładne miasto. Szybko się rozwija. Myślę, że burmistrz i radni poradzą sobie ze wszystkimi problemami, tylko trzeba dać im trochę czasu. Nie od razu Kraków zbudowano.” Wiesław Kucharski „Najgorsze są te dziury na środku drogi. Trzeba coś z tym zrobić” Magdalena Pilarczyk Podsumowując…

15 Gmina Twardogóra znalazła się pośród trzech wyróżnionych gmin w VI edycji Konkursu „Dolnośląski Gryf - Nagroda Gospodarcza”, w kategorii „Jednostka samorządu terytorialnego” - za „najlepszy samorządowy program rozwoju gospodarczego” źródła: - www.gimnazjum.twardogora.pl - www.twardogora.pl Przygotował: Łukasz Kucharski


Pobierz ppt "Twardogóra Zmiany po pierwszych wolnych wyborach samorządowych w 1990 roku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google