Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Szkolnictwo mniejszości powinno być z zasady chronione. Mniejszym trzeba pomagać więcej”. Mirosław Sielatycki wiceminister edukacji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Szkolnictwo mniejszości powinno być z zasady chronione. Mniejszym trzeba pomagać więcej”. Mirosław Sielatycki wiceminister edukacji."— Zapis prezentacji:

1 „Szkolnictwo mniejszości powinno być z zasady chronione. Mniejszym trzeba pomagać więcej”. Mirosław Sielatycki wiceminister edukacji

2 Dlaczego szkoły na Litwie? Po uchwaleniu na Litwie nowej ustawy oświatowej polski rząd postanowił wesprzeć każdą z polskich szkół na Litwie sprzętem komputerowym – laptop dla nauczyciela z rzutnikiem. Jak pokazują doświadczenia wielu krajów, sam sprzęt niczego nie załatwi. Żeby skorzystać z potencjału, trzeba odpowiednio przygotować nauczycieli i uczniów. Dlatego właśnie…

3 Zapraszamy polonijne szkoły na Litwie W tym roku po raz pierwszy wychodzimy poza granice Polski i mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w dziesiątej, jubileuszowej edycji akcji „Szkoła z klasą” prowadzonej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i „Gazetę Wyborczą”. Program skupia się na wypracowaniu sposobów wykorzystywania nowych technologii w edukacji.

4 Cele programu 1. Wypracowanie zasad korzystania z TIK – Kodeksu 2.0. 2. Aktywizacja uczniów. 3. Promowanie pracy metodą projektów edukacyjnych. 4. Wspieranie nauczycieli i pomoc w uatrakcyjnianiu lekcji. 5. Propagowanie nowych trendów w pracy nauczyciela. 6. Zmiana relacji nauczyciel-uczeń.

5 Kto może się zgłosić? Nasz program skierowany jest do nauczycieli wszystkich poziomów edukacyjnych, którzy widzą potrzebę edukacji medialnej w szkole, chcą kształtować u uczniów umiejętności odpowiedzialnego korzystania z Internetu i twórczego wykorzystywania nowych technologii komunikacyjno-informacyjnych (TIK) i którzy są przekonani, że stosowanie TIK pomoże w mądrej i skutecznej edukacji.

6 Co proponujemy? Nauczyciele na pewno będą korzystać z programu Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą „Włącz Polskę”. Program „Szkoła z klasą 2.0” chce zaoferować komplementarne wsparcie w tym zakresie w formie e-coachingu, opieki ekspertów i doświadczonych moderatorów dla wszystkich uczestników.

7 Zaproponujemy także materiały dydaktyczne, przykłady zadań, scenariusze lekcji zgromadzone m.in. w kolejnych edycjach „Szkoły z klasą”, a także programy i strony dotyczące korzystania z nowych technologii. Dodatkowo zorganizujemy bezpłatne szkolenia z pracy metodą projektów z wykorzystaniem TIK i będziemy wspierać wymianę doświadczeń i dobrych praktyk między polskimi szkołami – „weterankami” programu a szkołami na Litwie. Każda szkoła uczestnicząca w programie otrzyma router.

8 Na czym polega „Szkoła z klasą 2.0”? w I semestrze każda szkoła tworzy swój Kodeks 2.0, czyli zasady używania nowych technologii informacyjno- komunikacyjnych (a także sprzętu – komputerów, rzutników, telefonów komórkowych) w edukacji. Kodeks wypracowywany jest w toku debat i dyskusji przez całą szkolną społeczność, a następnie testowany (zadanie TIK) i wprowadzany w życie; w II semestrze nauczyciele i uczniowie współpracują przy realizacji projektu edukacyjnego z wykorzystaniem TIK; na koniec roku, szkoły organizują Szkolny Festiwal 2.0, który jest podsumowaniem całorocznej pracy i osiągnięć uczniów i nauczycieli;

9 7 wątków kodeksu problemy do rozstrzygnięcia Kodeks 2.0 to zestaw reguł, które będą określać obszary dotyczące: zdobywania, rozwijania i sprawdzania wiedzy i umiejętności uczniów, ale także… komunikacji wewnątrz szkoły oraz kontaktów z rodzicami i instytucjami zewnętrznymi, które mogą pomóc nauczycielom i uczniom w pracy. Tworząc swój kodeks szkoła odwołuje się do podanej listy problemów 

10 Na czym polega „Szkoła z klasą 2.0”? nauczyciele otrzymują dostęp do platformy edukacyjnej, gdzie opisują swoje działania i wymieniają się doświadczeniami na forum. Na platformie znajduje się również BAZA 2.0, czyli biblioteka materiałów edukacyjnych (scenariuszy lekcji, przykładów projektów i zadań, poradników i samouczków) oraz zbiór dobrych praktyk, wypracowanych przez szkoły w poprzednich edycjach programu;

11 uczniom udostępniamy platformę blogów, na których pod opieką moderatorów opisują swoje osiągnięcia w programie i dzielą się spostrzeżeniami. Uczniowie będą zdobywać dwie sprawności, po jednej na każdy semestr: „Uczymy z TIK” i „Działamy z TIK”. Blogi są miejscem na dokumentowanie starań związanych ze zdobywaniem tych sprawności.

12 Jak się zgłosić do programu? Zgłoszenie jest dwustopniowe: 1. wypełnienie formularza zgłoszeniowego przez szkoły - niezbędne do uaktywnienia pozostałych zgłoszeń. 2. rejestracja nauczycieli na platformie - możliwa dopiero po wysłaniu zgłoszenia szkoły. Każdy nauczyciel zgłasza się do programu indywidualnie; oraz rejestracja uczniów w serwisie CEO i założenie bloga - możliwe tylko wtedy, gdy szkoła zgłosiła się już do programu i w programie bierze udział przynajmniej jeden nauczyciel ze szkoły.

13 Jak się zgłosić do programu? Formularz zgłoszeniowy dla polskich szkół na Litwie zostanie udostępniony na stronie www.szkolazklasa2zero.pl 6 października 2011 r.

14

15

16

17

18

19

20 Dyrektor szkoły lub wybrany w szkole nauczyciel – koordynator programu wypełnia on-line formularz zgłoszeniowy szkoły wraz z ankietą. Po wypełnieniu formularza oraz ankiety na adresy mailowe Dyrektora szkoły oraz szkolnego koordynatora przychodzi dokument w formacie PDF zawierający wypełniony formularz. Dokument ten, opatrzony pieczęcią szkoły i podpisem Dyrektora, należy przesłać do 30 października 2011 r. na adres: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, ul. Noakowskiego 10, 00-666 Warszawa, z dopiskiem „Szkoła z klasą 2.0”. lub faxem na numer: +48 22 668 69 46 wew. 102 Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego szkoły zarówno Dyrektor, jak i koordynator otrzymują automatycznie na adres e-mail linki umożliwiające zarejestrowanie się na platformę „Szkoła z klasą 2.0”.

21 Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie: www.szkolazklasa2zero.pl

22 Kontakt z zespołem e-mail: szkolazklasa2zero@ceo.org.plszkolazklasa2zero@ceo.org.pl tel. +48 22 825 01 81

23 Program Szkoła z klasą 2.0 Honorowy patronat Prowadzony przez

24 Przy wsparciu Partnerzy

25 Dziękuję Państwu za uwagę


Pobierz ppt "„Szkolnictwo mniejszości powinno być z zasady chronione. Mniejszym trzeba pomagać więcej”. Mirosław Sielatycki wiceminister edukacji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google