Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CASABLANCAMAROKO Muzyka z filmu „Casablanca” Casablanca to największe miasto Maroka - według szacunków ma nawet 6 mln mieszkańców. Jest ona głównym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CASABLANCAMAROKO Muzyka z filmu „Casablanca” Casablanca to największe miasto Maroka - według szacunków ma nawet 6 mln mieszkańców. Jest ona głównym."— Zapis prezentacji:

1

2 CASABLANCAMAROKO Muzyka z filmu „Casablanca”

3

4 Casablanca to największe miasto Maroka - według szacunków ma nawet 6 mln mieszkańców. Jest ona głównym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym Maroka, a także największym węzłem komunikacyjnym i portem morskim kraju.

5 Aglomeracja zaczęła się w pełni rozwijać stosunkowo niedawno, w dobie francuskiego protektoratu, doskonale łączy wpływy świata Zachodu ze specyficzną kulturą islamu.

6 Najbardziej znanym zabytkiem w Casablance jest olbrzymi, widoczny z daleka, Meczet Hassana II. Jest trzecim największym meczetem na świecie, po meczetach w Mekce i w Medynie.

7

8 Meczet został wybudowany na sztucznej wyspie, z trzech stron otacza go woda, a przez przeszkloną podłogę wewnątrz świątyni można zobaczyć wody Oceanu Atlantyckiego.

9 W głównej sali modlitewnej może zmieścić się 25 tysięcy muzułmanów, a na jego rozległym dziedzińcu dalsze 80 tysięcy. Obrazowo w sali modłów zmieściłaby się Katedra Notre Dame czy Bazylika św. Piotra.

10 Do świątyni przylega minaret o wysokości 210 metrów, co czyni go najwyższym minaretem na świecie i najwyższą budowlą w Maroku. Jest najnowocześniejszym meczetem na świecie, wyposażony w centralny system ogrzewania podłóg, elektrycznie otwierane drzwi, rozsuwany dach oraz laser wskazujący kierunek na Mekkę.

11 Meczet jest darem narodu marokańskiego dla króla Hassana II. Został oddany w 1993r. Jego budowa kosztowała 750 mln dolarów. Fundusze zbierane były w swoim czasie poprzez dodatkowe opodatkowanie dochodów poddanych.

12 Meczet Hassana II, jako jedna z niewielu muzułmańskich budowli sakralnych w Maroku, otwarty jest też dla wyznawców innej wiary, po uiszczeniu sporej opłaty.

13

14 Ogrody obok meczetu

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26 Stare miasto (medyna), otoczone murami, zachowało swój dawny, arabski charakter.

27 Brama prowadząca do medyny w Casablance

28

29 Medyna - ulice

30

31

32 Sercem francuskiej części miasta jest plac Place des Nations Unies (dawniej Place Mohammed V), do którego prowadzą wszystkie główne drogi i przy którym skupiają się najważniejsze obiekty administracyjne.

33 Casablanca to miasto z mieszanką arabskiej i francuskiej architektury. Szerokie bulwary obsadzone palmami, parki, fontanny i wspaniałe budynki użyteczności publicznej w stylu mauretańskim to spadek po czasach kolonialnych i jednocześnie znaki rozpoznawcze Casablanki. Pałac Sprawiedliwości

34 Prefektura i wieża zegarowa

35 Pod francuskim protektoratem miasto zyskało nowe oblicze, stało się ważnym miastem i nowoczesnym portem, wytyczono drogi, zorganizowano komunikację miejską.

36

37

38

39

40 Sheraton Casablanca Hotel

41 Park Ligi Arabskiej

42

43 Katedra Sacre Coeur w Casablance

44 Casablanca – plaże nad Atlantykiem

45 Wśród mieszkańców Casablanki dominuje europejska moda, a nawet podobny do Europejczyków styl życia. Kobiety są tutaj bardziej wyzwolone niż w innych marokańskich miastach, ich obyczaje odbiegają od ogólnie przyjętych tradycji islamskich.

46 Innym obiektem, które oddaje arabski charakter tego filmowego miasta, jest marabut Sidi Abderrahmane położony na małej wyspie tuż u brzegów Casablanki. Jest to grób muzułmańskiego świętego, który obecnie stanowi miejsce pielgrzymek.

47

48

49

50

51

52 Wielbicieli filmu "Casablanca" w reżyserii Michaela Curtiza z pewnością zaskoczy to, że ani jedna scena filmu nie była kręcona w mieście. Film z Humphreyem Bogartem i Ingrid Bergman rozsławił Casablankę na cały świat. Skromny budżet filmu nie pozwolił na realizację zdjęć na wyjeździe. Wszystkie, nawet słynna końcowa scena z samolotem w tle, były kręcone w studiu. Mimo tego wciąż nazwę miasta kojarzy się z wielką, romantyczną historią miłosną.


Pobierz ppt "CASABLANCAMAROKO Muzyka z filmu „Casablanca” Casablanca to największe miasto Maroka - według szacunków ma nawet 6 mln mieszkańców. Jest ona głównym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google