Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt organizowany przez CEO. „20 LAT WSPÓLNIE” Projekt organizowany przez CEO. „20 LAT WSPÓLNIE” Jak zmieniło się nasze miasto od czasu pierwszych wyborów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt organizowany przez CEO. „20 LAT WSPÓLNIE” Projekt organizowany przez CEO. „20 LAT WSPÓLNIE” Jak zmieniło się nasze miasto od czasu pierwszych wyborów."— Zapis prezentacji:

1 Projekt organizowany przez CEO. „20 LAT WSPÓLNIE” Projekt organizowany przez CEO. „20 LAT WSPÓLNIE” Jak zmieniło się nasze miasto od czasu pierwszych wyborów samorządowych w 1990 r. i jak te zmiany oceniają mieszkańcy?

2 GMINA BOGUSZÓW-GORCE Gmina jest suwerenną jednostką samorządową, nie jest zależna od władz powiatu czy województwa. Odpowiada za: -szkolnictwo podstawowe, gimnazja i przedszkola, -drogi gminne, -przychodnie gminne, -roboty publiczne, -budownictwo komunalne, -dostarczanie energii cieplnej -obiekty sportowe i rekreacyjne.

3 PANORAMA BOGUSZOWA-GORC

4 BOGUSZÓW – GORCE PRZED DECENTRALIZACJĄ „Przed pierwszymi wyborami szkolnictwo nie było tak sprawne i dostosowane do potrzeb uczniów jak dzisiaj. W szkołach nie mieliśmy komputerów, wśród wyposażenia przeważały stare ławki, budynek był przeznaczony do remontu, a ściany odrapane z odpadającym tynkiem. W starej szkole nie było sali gimnastycznej, musieliśmy chodzić do rynku. Władze nie uznawały wolności wyznania, nie odbywały się lekcje religii. Chodziliśmy do salki katechetycznej poza szkołą.” MIESZKANKA BOGUSZOWA, HELENA MIESZKANKA BOGUSZOWA, HELENA

5 OBECNE GIMNAZJUM NR 1 z halą gimnastyczną w Boguszowie – Gorcach

6 PSP nr 1 w Boguszowie - Gorcach

7 SZKOLNICTWO W OCZACH UCZNIÓW „Wiele się zmieniło od tamtych czasów. Władze gminy troszczą się teraz lepiej o edukację dzieci i młodzieży. Ma to związek z odrzuceniem centralizacji, dzięki podziałowi władzy każda jednostka administracyjna ma swoje własne, określone działania w mniejszym zakresie, więc może je wykonywać sumiennie, znając aktualne potrzeby.” „Wiele się zmieniło od tamtych czasów. Władze gminy troszczą się teraz lepiej o edukację dzieci i młodzieży. Ma to związek z odrzuceniem centralizacji, dzięki podziałowi władzy każda jednostka administracyjna ma swoje własne, określone działania w mniejszym zakresie, więc może je wykonywać sumiennie, znając aktualne potrzeby.”

8 Wypowiedzi mieszkańców: „Dawniej, żeby wsiąść do autobusu, trzeba było czekać bardzo długo i pomimo takiego dyskomfortu kolejne rozczarowania czekały na nas już w środku. Straszny tłok i brak miejsc siedzących uniemożliwiały przyzwoitą jazdę. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. W porównaniu z tym, co pamiętam, powinniśmy się cieszyć, że mamy taki komfort.” „Dawniej, żeby wsiąść do autobusu, trzeba było czekać bardzo długo i pomimo takiego dyskomfortu kolejne rozczarowania czekały na nas już w środku. Straszny tłok i brak miejsc siedzących uniemożliwiały przyzwoitą jazdę. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. W porównaniu z tym, co pamiętam, powinniśmy się cieszyć, że mamy taki komfort.” „Nie wszyscy mieli w domach łazienki. W większości budynków do toalety trzeba było wychodzić na korytarz. To było strasznie niewygodne. Współczesna młodzież nie zna takich czasów. Nie było nawet kanalizacji.”

9 Po przemianie miasto zostało także organizatorem wielu imprez: Babski Comber Babski Comber Międzynarodowy Interdyscyplinarny Plener Artystyczny Międzynarodowy Interdyscyplinarny Plener Artystyczny Międzynarodowe Forum Kultury Miast Partnerskich „PRYZMAT” Międzynarodowe Forum Kultury Miast Partnerskich „PRYZMAT” Sudecka Setka Sudecka Setka Boguszowskie Chmielaki na Dachu Polski Boguszowskie Chmielaki na Dachu Polski Festiwal Chleba i Ziemniaka na Dachu Polski Festiwal Chleba i Ziemniaka na Dachu Polski międzynarodowe Biennale Exlibrisu i Małej Formy Graficznej międzynarodowe Biennale Exlibrisu i Małej Formy Graficznej Boguszowska Jesień Poetycka – Ogólnopolski Konkurs Poetycki o,,Srebrny Liść Chmielu” Boguszowska Jesień Poetycka – Ogólnopolski Konkurs Poetycki o,,Srebrny Liść Chmielu” Barbórka Barbórka

10 Gmina walczy z ówczesnymi problemami… Wspieranie i udzielanie pomocy osobom bezrobotnym w celu znalezienia pracy odbywa się poprzez organizowanie: -prac interwencyjnych, -prac interwencyjnych, -robot publicznych, -robot publicznych, -staży, -staży, -przygotowania zawodowego, -przygotowania zawodowego, -szkoleń. -szkoleń. Działania przy współudziale Urzędu Pracy: -przyznawanie dodatków aktywizacyjnych, -przyznawanie dodatków aktywizacyjnych, -zwrot kosztów dojazdu do pracy i zwrot kosztów zakwaterowania dla osób, które podjęły zatrudnienie poza miejscem -zwrot kosztów dojazdu do pracy i zwrot kosztów zakwaterowania dla osób, które podjęły zatrudnienie poza miejscem zamieszkania, zamieszkania, -udzielanie pożyczek na sfinansowanie kosztów szkoleń, -udzielanie pożyczek na sfinansowanie kosztów szkoleń, -przyznawanie środków na podjęcie działalności gospodarczej, pomoc prawną i doradztwo w tym zakresie, -przyznawanie środków na podjęcie działalności gospodarczej, pomoc prawną i doradztwo w tym zakresie, -przyznawanie stypendiów z tytułu podjęcia nauki, -przyznawanie stypendiów z tytułu podjęcia nauki, -refundacja kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7, -refundacja kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7, -usługi EURES (realizowane na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej i państw, z którymi Unia Europejska -usługi EURES (realizowane na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej i państw, z którymi Unia Europejska zawarła umowy o swobodzie przepływu osób). zawarła umowy o swobodzie przepływu osób).

11 Jak kiedyś było ze sportem i jak jest dziś? „Znacznie różni się to, że nie było tylu boisk. Dzieci chodziły grać w piłkę gdzieś daleko od domu, pamiętam, że był jeden stadion. Teraz mamy boiska prawie na każdym osiedlu, hale gimnastyczne, które można wynająć, korty do tenisa i jeszcze jakieś inne obiekty.” MIESZKANKA BOGUSZOWA, DOROTA „W okresie letnim odbywa się bardzo dużo zawodów sportowych. Na nowych boiskach tj. „ORLIK” czy na stadionie prawie co tydzień są jakieś rozgrywki, najwięcej w piłkę nożną. Codziennie można chodzić grać, wstęp jest wolny. Jest to jakaś alternatywa dla młodzieży dobrze inwestującej w swoje życie i zdrowie.” UCZNIOWIE

12 ,,Moje Boisko Orlik 2012”

13 Działa także wyciąg narciarski na Dzikowcu

14 „Wybory samorządowe roku 1990 zapoczątkowały cały szereg zmian w naszym mieście. Przede wszystkim nastąpiła zmiana w sposobie myślenia ludzi. Mieszkańcy odkryli, że naprawdę mogą mieć osobisty wpływ na to, co dzieje się w mieście. Poprzez wybór swoich przedstawicieli, mogą decydować o obliczu miasta; wpływać na jego rozwój. Wszyscy stanęli przed nową sytuacją i to nie było łatwe. Nie mieliśmy doświadczenia, ale każdy czuł, że może mieć swój wkład i udział w kształtowaniu tej nowej rzeczywistości. „Wybory samorządowe roku 1990 zapoczątkowały cały szereg zmian w naszym mieście. Przede wszystkim nastąpiła zmiana w sposobie myślenia ludzi. Mieszkańcy odkryli, że naprawdę mogą mieć osobisty wpływ na to, co dzieje się w mieście. Poprzez wybór swoich przedstawicieli, mogą decydować o obliczu miasta; wpływać na jego rozwój. Wszyscy stanęli przed nową sytuacją i to nie było łatwe. Nie mieliśmy doświadczenia, ale każdy czuł, że może mieć swój wkład i udział w kształtowaniu tej nowej rzeczywistości. Pamiętam, że rok po wyborach pojawił się pierwszy prywatny autobus na trasie Boguszów-Wałbrzych. To była nowość.” Pamiętam, że rok po wyborach pojawił się pierwszy prywatny autobus na trasie Boguszów-Wałbrzych. To była nowość.” MIESZKANIEC BOGUSZOWA, MARIUSZ MIESZKANIEC BOGUSZOWA, MARIUSZ

15 Członkowie Zespołu Projektowego Agata Cierlik 1994 r., kl. III,,e” Filip Czempka 1994 r., kl. III „e” Gimnazjum nr 1 ul. L. Waryńskiego 10 58-370 Boguszów - Gorce Opiekun: Pani Beata Kępa Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "Projekt organizowany przez CEO. „20 LAT WSPÓLNIE” Projekt organizowany przez CEO. „20 LAT WSPÓLNIE” Jak zmieniło się nasze miasto od czasu pierwszych wyborów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google