Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM. Czym jest wolontariat? Wolontariat jest dobrowolną pracą podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzi rodzinno – przyjacielsko.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM. Czym jest wolontariat? Wolontariat jest dobrowolną pracą podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzi rodzinno – przyjacielsko."— Zapis prezentacji:

1 ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

2 Czym jest wolontariat? Wolontariat jest dobrowolną pracą podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzi rodzinno – przyjacielsko – koleżeńskie. Jest to wkład człowieka w bezinteresowną i nieodpłatną pracę dla dobra sąsiedztwa, środowiska lokalnego lub ogółu społeczeństwa.

3 Kim jesteśmy? Jesteśmy uczniami III Liceum Ogólnokształcącego, których połączyła wspólna idea - chęć niesienia pomocy innym. W pomaganiu odnajdujemy radość i satysfakcję; czujemy, że robimy coś pożytecznego zarówno dla innych, ale i dla siebie. Do wolontariatu trafia również młodzież, która stojąc przed trudnym wyborem przyszłego zawodu chce zweryfikować swoje wyobrażenia o wymarzonym miejscu pracy z rzeczywistością.

4 Co nam daje wolontariat? zaspokaja potrzebę i chęć pomagania daje nam możliwość sprawdzenia się pozwala zdobyć nowe doświadczenia daje możliwość poznania wielu wspaniałych ludzi wyzwala poczucie społecznej przynależności wyostrza wrażliwość na losy ludzi chorych i potrzebujących niesamowitą satysfakcję wewnętrzną siłę wielką radość, gdy widzimy, że nasza praca ma sens poczucie, że jesteśmy potrzebni innym umiejętność pracy w grupie

5

6 Jeśli czujesz, że chcesz robić coś pożytecznego dla innych, a nie wiesz jak - podpowiemy ci kilka pomysłów…

7 - schronisko.

8

9

10 Możesz mieć na to wpływ!

11 Zostań wolontariuszem !

12 Odwiedź: www.ostrowschronisko.plwww.ostrowschronisko.pl CZEKAMY NA CIEBIE !

13 Pomóż dzieciom ze świetlic socjoterapeutycznych Przy szkołach podstawowych w naszym mieście istnieją świetlice, do których popołudniami chodzą dzieci z różnymi trudnościami.

14 Możesz im pomóc w różny sposób! Zgłoś się do pedagogów szkolnych ze szkół podstawowych – oni powiedzą ci jak to zrobić

15 Przyłącz się do programu „Mój brat – moja siostra” Możesz pomóc dzieciom z różnymi problemami, zarówno w nauce, jak i w domu rodzinnym. Symbolicznie staniesz się ich starszym rodzeństwem, które wspiera i pomaga.

16 Założeniem programu jest wytworzenie silnej relacji emocjonalnej między dzieckiem znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, a jego „starszym rodzeństwem”. Ta istotna więź chroni dziecko przed zagrożeniami, ryzykownymi wyborami i demoralizacją.

17 Czy zastanawiałeś się czym dla starszych ludzi jest komputer?

18

19 Dla młodych ludzi komputer to urządzenie znane od urodzenia. Jest naturalnym elementem waszego życia. Dla ludzi starszych komputer w dalszym ciągu kryje mnóstwo tajemnic…

20

21 Czy chciałbyś poprowadzić kurs obsługi komputera dla seniorów w naszej szkole? A może znasz starsze osoby w swoim otoczeniu, z którymi możesz podzielić się swoją wiedzą? Możesz to zmienić:

22 Na takim kursie osoby starsze mogą nauczyć się: pisać e-maile, korzystać z komunikatora, wykonywać rozmowy internetowe, obsługiwać takie programy jak Word i Paint, mogą nauczyć się zgrywać zdjęcia z aparatu i wysyłać je.

23 Dla wielu starszych ludzi znajomość obsługi komputera - to ucieczka przed samotnością

24 Samotność ludzi starszych

25 Samotność to w obecnych czasach coraz poważniejszy problem społeczny.

26 ,,Przede wszystkim trzeba patrzeć na ludzi starszych w świetle ich godności ludzkiej, która nie zanika w miarę upływu lat i pogarszania się stanu psychicznego i fizycznego. Oczywiście tego typu postawa może zakorzenić się tylko w społeczeństwie zdolnym przezwyciężyć rozpowszechnione stereotypy, wedle których o wartości człowieka stanowi młodość, wydajność, fizyczna żywotność i pełnia zdrowia.”

27 Samotność, brak kontaktu z rodziną i przyjaciółmi jest dla starszych ludzi większym zmartwieniem niż obawy o problemy ze zdrowiem lub finansami.

28

29 Panujący obecnie „kult młodości” sprawia, że osoby starsze cierpiące z powodu swojego osamotnienia, czują się niepotrzebne i odrzucone.

30 Zastanów się czy w twoim sąsiedztwie nie ma starszej osoby, która potrzebuje pomocy…

31 Największą potrzebą ludzi starszych jest potrzeba kontaktu z drugą osobą. Zwłaszcza z osobami młodszymi od siebie, a już szczególnie z młodzieżą i dziećmi.

32 Poruszające wypowiedzi ludzi samotnych: „Przychodzę do domu i wtedy dopiero odczuwam tą samotność, że nie mam do kogo powiedzieć niczego dobrego i złego, co przeżyłem dziś i co będę robił jutro” (mężczyzna 84,średniej wielkości miasto) „Przyjeżdża rodzina (na święta), zjadamy śniadania i rodzina odjeżdża, a ja zostaje (…) i całe dnie, bardzo dużo dni jestem samiusieńka” (kobieta 92, wieś) „Człowiek jak jest sam, dziczeje. Nie mogę spać. Myślę: Boże, niech ja zasnę i jutro nie wstanę. Bo nie ma dla mnie perspektyw. Pustka. Wegetacja bez sensu. Dni schodzą na niczym. Chciałabym mieć kogoś, żeby uciekać z domu. Nie lubię swojego mieszkania, bo czuję się w nim jak w więzieniu. Marzę, żeby ktoś do mnie zadzwonił. Zwłaszcza rano, bo jak wstaję, to jestem w kompletnej depresji - 22 godziny ani słowa. Boję się, że zapomnę mówić.” „Życie mignęło jak jedna chwila. Nie wiem - czy ja przyszłam skądś, czy dokądś pójdę? To mieszkanie i ta samotność mnie wykańczają. Stuknie coś, puknie, od razu się boję. W łazience nie zapalam światła, tylko świecę z pokoju, to samo w kuchni. Bo jak się zepsuje, to przecież nie wejdę i nie wymienię żarówki. Trzeba prosić, czekać, aż siostrzeniec przyjedzie… „ „Boję się, że umrę i nikt nie będzie wiedział. „

33 Bądź światełkiem w tunelu! Wielu starszych ludzi czeka na twoją obecność w swoim życiu!

34 Zgłoś się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej ul. Limanowskiego 17, I piętro – p. Zofia Leja Tel. (62) 592 11 22 od poniedziałku do piątku.

35 Obecnie ponad stu starszych mieszkańców naszego miasta, korzystających z pomocy opieki społecznej czeka na obecność kogoś kto wypełni ich samotność. Może to są twoi sąsiedzi?

36 Czy już wiesz Czy już wiesz komu możesz pomagać? komu możesz pomagać? Rozejrzyj się uważnie… Potrzebujący pomocy są tak blisko nas…

37 „Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić”.


Pobierz ppt "ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM. Czym jest wolontariat? Wolontariat jest dobrowolną pracą podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzi rodzinno – przyjacielsko."

Podobne prezentacje


Reklamy Google