Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM"— Zapis prezentacji:

1 ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

2 Jest to wkład człowieka w bezinteresowną
Czym jest wolontariat? Jest to wkład człowieka w bezinteresowną i nieodpłatną pracę dla dobra sąsiedztwa, środowiska lokalnego lub ogółu społeczeństwa. Wolontariat jest dobrowolną pracą podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzi rodzinno – przyjacielsko – koleżeńskie.

3 o wymarzonym miejscu pracy
Do wolontariatu trafia również młodzież, która stojąc przed trudnym wyborem przyszłego zawodu chce zweryfikować swoje wyobrażenia o wymarzonym miejscu pracy z rzeczywistością. Kim jesteśmy? Jesteśmy uczniami III Liceum Ogólnokształcącego, których połączyła wspólna idea - chęć niesienia pomocy innym. W pomaganiu odnajdujemy radość i satysfakcję; czujemy, że robimy coś pożytecznego zarówno dla innych, ale i dla siebie.

4 Co nam daje wolontariat?
niesamowitą satysfakcję wewnętrzną siłę wielką radość, gdy widzimy, że nasza praca ma sens poczucie, że jesteśmy potrzebni innym umiejętność pracy w grupie zaspokaja potrzebę i chęć pomagania daje nam możliwość sprawdzenia się pozwala zdobyć nowe doświadczenia daje możliwość poznania wielu wspaniałych ludzi wyzwala poczucie społecznej przynależności wyostrza wrażliwość na losy ludzi chorych i potrzebujących

5

6 Jeśli czujesz, że chcesz robić coś pożytecznego dla innych,
a nie wiesz jak - podpowiemy ci kilka pomysłów… W

7 Bezdomne zwierzęta - schronisko.

8

9

10 Możesz mieć na to wpływ!

11 Zostań wolontariuszem !
* WYPROWADŹ PSY NA SPACER * WSPOMÓŻ AKCJE NA RZECZ SCHRONISKA *POMÓŻ W KARMIENIU I SPRZĄTANIU.

12 Odwiedź: www.ostrowschronisko.pl
CZEKAMY NA CIEBIE !

13 Pomóż dzieciom ze świetlic socjoterapeutycznych
Przy szkołach podstawowych w naszym mieście istnieją świetlice, do których popołudniami chodzą dzieci z różnymi trudnościami.

14 Możesz im pomóc w różny sposób! Zgłoś się do pedagogów szkolnych
ze szkół podstawowych – oni powiedzą ci jak to zrobić

15 Przyłącz się do programu „Mój brat – moja siostra”
Możesz pomóc dzieciom z różnymi problemami, zarówno w nauce, jak i w domu rodzinnym. Symbolicznie staniesz się ich starszym rodzeństwem, które wspiera i pomaga.

16 a jego „starszym rodzeństwem”.
Założeniem programu jest wytworzenie silnej relacji emocjonalnej między dzieckiem znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, a jego „starszym rodzeństwem”. Ta istotna więź chroni dziecko przed zagrożeniami, ryzykownymi wyborami i demoralizacją.

17 Czy zastanawiałeś się czym dla starszych ludzi jest komputer?

18 Komputer to w dzisiejszych czasach podstawowe narzędzie pracy i komunikacji

19 Dla młodych ludzi komputer to urządzenie znane od urodzenia
Dla młodych ludzi komputer to urządzenie znane od urodzenia. Jest naturalnym elementem waszego życia. Dla ludzi starszych komputer w dalszym ciągu kryje mnóstwo tajemnic…

20

21 Możesz to zmienić: Czy chciałbyś poprowadzić kurs obsługi komputera dla seniorów w naszej szkole? A może znasz starsze osoby w swoim otoczeniu, z którymi możesz podzielić się swoją wiedzą?

22 Na takim kursie osoby starsze mogą nauczyć się:
pisać e, korzystać z komunikatora, wykonywać rozmowy internetowe, obsługiwać takie programy jak Word i Paint, mogą nauczyć się zgrywać zdjęcia z aparatu i wysyłać je.

23 Dla wielu starszych ludzi znajomość obsługi komputera
- to ucieczka przed samotnością

24 Samotność ludzi starszych

25 Samotność to w obecnych czasach coraz poważniejszy problem społeczny.

26 ,,Przede wszystkim trzeba patrzeć na ludzi starszych w świetle ich godności ludzkiej, która nie zanika w miarę upływu lat i pogarszania się stanu psychicznego i fizycznego. Oczywiście tego typu postawa może zakorzenić się tylko w społeczeństwie zdolnym przezwyciężyć rozpowszechnione stereotypy, wedle których o wartości człowieka stanowi młodość, wydajność, fizyczna żywotność i pełnia zdrowia.”

27 Samotność, brak kontaktu z rodziną i przyjaciółmi jest dla starszych ludzi większym zmartwieniem niż obawy o problemy ze zdrowiem lub finansami.

28

29 Panujący obecnie „kult młodości” sprawia, że osoby starsze cierpiące z powodu swojego osamotnienia, czują się niepotrzebne i odrzucone.

30 Zastanów się czy w twoim sąsiedztwie nie ma starszej osoby, która potrzebuje pomocy…

31 Największą potrzebą ludzi starszych jest potrzeba kontaktu z drugą osobą. Zwłaszcza z osobami młodszymi od siebie, a już szczególnie z młodzieżą i dziećmi.

32 Poruszające wypowiedzi ludzi samotnych:
„Człowiek jak jest sam, dziczeje. Nie mogę spać. Myślę: Boże, niech ja zasnę i jutro nie wstanę. Bo nie ma dla mnie perspektyw. Pustka. Wegetacja bez sensu. Dni schodzą na niczym. Chciałabym mieć kogoś, żeby uciekać z domu. Nie lubię swojego mieszkania, bo czuję się w nim jak w więzieniu. Marzę, żeby ktoś do mnie zadzwonił. Zwłaszcza rano, bo jak wstaję, to jestem w kompletnej depresji - 22 godziny ani słowa. Boję się, że zapomnę mówić.” „Życie mignęło jak jedna chwila. Nie wiem - czy ja przyszłam skądś, czy dokądś pójdę? To mieszkanie i ta samotność mnie wykańczają. Stuknie coś, puknie, od razu się boję. W łazience nie zapalam światła, tylko świecę z pokoju, to samo w kuchni. Bo jak się zepsuje, to przecież nie wejdę i nie wymienię żarówki. Trzeba prosić, czekać, aż siostrzeniec przyjedzie… „ „Boję się, że umrę i nikt nie będzie wiedział. „ „Przychodzę do domu i wtedy dopiero odczuwam  tą samotność, że nie mam do kogo powiedzieć niczego dobrego i złego, co przeżyłem dziś  i co będę robił jutro” (mężczyzna 84,średniej wielkości miasto) „Przyjeżdża rodzina (na święta), zjadamy śniadania  i rodzina odjeżdża, a ja zostaje (…) i całe dnie, bardzo dużo dni jestem samiusieńka” (kobieta 92, wieś)

33 Bądź światełkiem w tunelu!
Wielu starszych ludzi czeka na twoją obecność w swoim życiu!

34 Zgłoś się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
ul. Limanowskiego 17, I piętro – p. Zofia Leja Tel. (62)   od poniedziałku do piątku.

35 Może to są twoi sąsiedzi?
Obecnie ponad stu starszych mieszkańców naszego miasta, korzystających z pomocy opieki społecznej czeka na obecność kogoś kto wypełni ich samotność. Może to są twoi sąsiedzi?

36 Rozejrzyj się uważnie…
Czy już wiesz komu możesz pomagać? Rozejrzyj się uważnie… Potrzebujący pomocy są tak blisko nas…

37 „Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić”.


Pobierz ppt "ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM"

Podobne prezentacje


Reklamy Google