Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Justyna Dudek Natalia Besztak

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Justyna Dudek Natalia Besztak"— Zapis prezentacji:

1 Justyna Dudek Natalia Besztak
Poezja i Internet Justyna Dudek Natalia Besztak

2 Hiperpoezja Tekst oparty na algorytmach, wykorzystujący mechanizm losowego dostępu. Rzecz niezwykle płynna, ulotna i wielosensowna. Hipertekstowe wiersze nazywane są wierszami kinetycznymi lub trójwymiarowymi.

3 Polska poezja hipertekstowa
Poezja elektorniczna (hipertekstowa, cybertekstowa, fraktalna, holograficzna). Wykorzystuje mechanizm losowego postępu, bardzo rzadko lub nigdy nie otwierający się tak samo wiersz hipertekstowy przypomina tykający zegar w którym rolę wskazówek pełnią litery oraz słowa.

4 Przykłady poezji hipertekstowej
Typowym przykładem ów poezji jest wiersz The Speaking Clock Johna Cayley'a. Inspirowany eksperymentami Emmetta Williamsa (The Poetry Clock), utwór Cayleya przełamuje granicę rozgałęziającego się tekstu hiprtekstowego i wkracza w sferę automechanizmów i algorytmów cybertekstu. I podobnie rzecz się ma z większością poezji elektronicznej. Mechanizmem sterującym wierszem jest nierzadko wewnętrzny mechanizm określony w kodzie, a nie zewnętrzne działanie czytelnika, któremu - jak to ma miejsce choćby w utworze Ars Electronica Zenona Fajfera, zostaje przydzielona rola widza. Pozostaje mu nic innego, jak oglądać rozgrywający się na ekranie wiersz.

5 ,,Słowa w wierszu cyfrowym nie przemawiają do nikogo
,,Słowa w wierszu cyfrowym nie przemawiają do nikogo. Mówią same do siebie, w generowanym przez komputer nihilogu. A taka sytuacja, choć przerażająca dla człowieka, jest wymarzona dla maszyny, gdyż wiersz wydaje się żyć swoim życiem, nawet po wyłączeniu komputera… Sam hipertekstowy wiersz to duch w maszynie.”

6 Bibliografia Wiadomości na slajadach zostały utworzone w oparciu o artykuł:

7 Dziękujemy za uwagę!


Pobierz ppt "Justyna Dudek Natalia Besztak"

Podobne prezentacje


Reklamy Google