Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ELEMENTY SKŁADOWE JEDNOSTKI CENTRALNEJ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ELEMENTY SKŁADOWE JEDNOSTKI CENTRALNEJ"— Zapis prezentacji:

1 ELEMENTY SKŁADOWE JEDNOSTKI CENTRALNEJ

2 Płyta główna – są na niej umieszczone najważniejsze elementy komputera, m.in. procesor i pamięć operacyjna.

3 Procesor – jest mózgiem i sercem komputera
Procesor – jest mózgiem i sercem komputera. On właśnie wykonuje obliczenia i wszystkie operacje zlecone przez użytkownika.

4 Pamięć komputera – to miejsce, w którym komputer przechowuje informacje niezbędne do jego działania. Dzielimy ją na wewnętrzną i zewnętrzną. Pamięci wewnętrzne to specjalne układy elektroniczne zamontowane na płycie głównej komputera.

5 Pamięć operacyjna (RAM - Random Access Memory) –
jest podstawowym typem pamięci wewnętrznej, do niej wczytuje się programy i dane, skąd procesor może je szybko wywoływać Każdy program wykonywany przez komputer jest najpierw wczytywany do tej pamięci, ponieważ zawiera ona niezbędne do jego pracy dane, powinny się też w niej zmieścić wszystkie dane, nad którymi pracujemy. Pamięć ta jest niestety tymczasowa (np. zanik napięcia powoduje utratę danych mieszczących się w pamięci RAM), więc co jakiś czas podczas pracy powinniśmy zapisywać jej efekt na twardym dysku lub innym nośniku pamięci.

6 Pamięć ROM (Read Only Memory – pamięć zewnętrzna, służąca do przechowywania informacji także po jego wyłączeniu. Pamięcią zewnętrzną jest np.. dysk twardy, dyskietka, płyta CD-ROM, DVD-ROM, Pen-Driver (Flash-Driver)

7 Dysk twardy - nośnik magnetyczny o ogromnej pojemności, służący do przechowywania danych Na nim są zapisane systemy operacyjne oraz programy. Informacje można zapisywać, modyfikować, przestawiać i kasować. To co zapisanie nie znika po wyłączeniu komputera. Dysk twardy składa się od kilku do kilkunastu wirujących talerzy, a ustawianie nad tymi talerzami głowice zapisują i odczytują dane. Obecnie współczesne dyski osiągają pojemność –od 40 GB do 4 TB.

8 Karty rozszerzeń: Karta graficzna – urządzenie odpowiedzialne
za wysyłanie obrazu na ekran monitora.

9 Karta dźwiękowa – urządzenie odpowiedzialne
za nagrywanie i odsłuchiwanie w komputerze dźwięku. Kiedyś karta muzyczna była oddzielnym komponentem, obecne karty muzyczne są zintegrowane z płytą główną.

10 Karta sieciowa – urządzenie odpowiedzialne
za komunikację pomiędzy komputerami w sieci lokalnej oraz za dostęp do Internetu. Podobnie jak kartę muzyczną, współczesna płyta główna ma wbudowaną kartę sieciową.

11 Karta telewizyjna – urządzenie umożliwiające oglądanie telewizji przy użyciu komputera.


Pobierz ppt "ELEMENTY SKŁADOWE JEDNOSTKI CENTRALNEJ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google