Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autorzy: Łukasz Sztandarski Bartłomiej Granat

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autorzy: Łukasz Sztandarski Bartłomiej Granat"— Zapis prezentacji:

1 Autorzy: Łukasz Sztandarski Bartłomiej Granat
Pamięć RAM, a pamięć wirtualna Autorzy: Łukasz Sztandarski Bartłomiej Granat

2 Pamięć RAM Jest to pamięć , której zawartość może być odczytywana i zmieniana, ale jest pamięcią nietrwałą, ponieważ do pamiętania informacji wymaga zasilania. Z chwilą przerwy w zasilaniu informacja zapisana jest tracona bezpowrotnie. Pamięć RAM jest swego rodzaju przestrzenią roboczą komputera.

3 Podział pamięci RAM ze względu na budowę

4 SRAM (Static RAM) Pamięć statyczna, cechuje ją bardzo krótki czas dostępu do poszczególnej komórki i nieulotność. Niestety, pamięci SRAM są drogie, dlatego też wykorzystuje się je głównie jako pamięci cache.

5 DRAM (Dynamic RAM) Pamięć dynamiczna. Pamięć ta jest wolniejsza niż pamięć SRAM a w dodatku jest ona ulotna. Aby pamięć ta nie utraciła danych trzeba ją odświeżać z częstotliwością co najmniej kilkaset Hz. Odświeżanie polega na zwykłym odczycie zawartości komórki.

6 SDRAM - (Synchronous Dynamic RAM)
Pamięć dynamiczna, synchroniczna. Pamięć ta jest podobna do pamięci DRAM, z tym że dostęp do komórek pamięci jest zsynchronizowany z zewnętrznym zegarem taktującym procesor.

7 Pamięć wirtualna Pamięć wirtualna jest obszarem twardego dysku zarezerwowanym przez system operacyjny na przechowywanie danych, dla których brakuje miejsca w fizycznej pamięci operacyjnej. Dane te są przechowywane w pliku stronicowania.

8 Plik stronicowania Jest on ukryty na dysku twardym, używany przez system Windows do przechowywania części plików programów i danych, które są zbyt duże i nie mogą być umieszczone w całości w pamięci. Plik stronicowania i pamięć fizyczna (lub pamięć RAM) tworzą pamięć wirtualną. System Windows przenosi dane z pliku stronicowania do pamięci zgodnie z potrzebami oraz z pamięci do pliku stronicowania, aby zwolnić miejsce dla nowych danych. Plik stronicowania jest również nazywany plikiem wymiany.

9 Ustawienie wielkości pamięci wirtualnej w Windows XP
W celu ustawienie wielkości pamięci wirtualnej należy wybrać Start-> Panel sterowania wybrać ikonę System. Następnie przejść do zakładki Zaawansowane i w sekcji Wydajność uruchomić przycisk Ustawienia. W tabeli Opcje wydajności uaktywnić zakładkę Zaawansowane. Wartość pamięci wirtualnej można zmienić w oknie, które pojawi się po wybraniu funkcji Zmień.

10

11 Pamięć wirtualna w Systemie Unix
W systemach z rodziny UNIX jest tworzona osobna partycja wymiany (partycja swap) przeznaczona wyłącznie na pamięć wirtualną. Zapewnia to szybszy dostęp do danych niż rozwiązanie firmy Microsoft w Windows XP (głównie ze względu na ominięcie obsługi systemu plików).

12 Wielkość pamięci wirtualnej
Szybsze i stabilniejsze działanie systemu zapewni, pamięć wirtualna o wartości 150% pojemności faktycznej pamięci RAM. Warto ustawić także, te same wartości dla minimalnego i maksymalnego rozmiaru pamięci wirtualnej.

13 Bibliografia http://www.idg.pl http://www.agavk.p9.pl/
Pomoc i obsługa techniczna Windows XP Informatyka, Podręcznik część II, wydawnictwo Operon

14 Dziękujemy za uwagę i życzymy
miłego dnia:)


Pobierz ppt "Autorzy: Łukasz Sztandarski Bartłomiej Granat"

Podobne prezentacje


Reklamy Google