Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

(ang. Hypertext Markup Language) - język znaczników hipertekstowych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "(ang. Hypertext Markup Language) - język znaczników hipertekstowych."— Zapis prezentacji:

1 (ang. Hypertext Markup Language) - język znaczników hipertekstowych.
Język HTML (ang. Hypertext Markup Language) - język znaczników hipertekstowych. 1. Wygląd witryny 2. Znaczniki 3. Struktura strony Zakończ pokaz

2 Wygląd witryny Strony zapisane w języku HTML mogą wyglądać zupełnie inaczej na komputerach z różnym oprogramowaniem w zakresie systemu operacyjnego oraz przeglądarek internetowych. Treść i działanie łączy jest niezmienne, zmienia się natomiast ich ekranowa prezentacja. Może się zdarzyć, że strona wygląda doskonale na jednym komputerze, lecz na innym prezentuje się w całkiem innym kształcie lub w ogóle się nie otwiera...

3 Wygląd witryny Wiele osób nie rozumie, dlaczego strony WWW wyświetlane są na wiele sposobów. Odpowiedzią jest WIELOPLATFORMOWOŚĆ. To ogromna zaleta, że witryny można oglądać za pomocą każdego systemu komputerowego, na ekranie o dowolnych wymiarach i możliwościach (nawet na wyświetlaczu telefonu komórkowego).

4 Wygląd witryny Ostatecznym celem publikowania WWW jest udostępnianie informacji użytkownikom z całego świata, nie można liczyć na to, że wszyscy oni mają komputery z ekranami takiej samej wielkości, wyświetlającymi taką samą liczbę kolorów i takie same czcionki.

5 Znaczniki Język HTML jest językiem znaczników – na początku i końcu słów lub akapitów są specjalne znaczniki, decydujące o wyglądzie poszczególnych elementów strony. Znaczniki zapisujemy małymi literami!

6 Znaczniki Większość znaczników wygląda w następujący sposób:
<p> tekst </p> Nazwa znacznika jest objęta nawiasami trójkątnymi <> Większość znaczników tworzy pary, składające się z otwarcia i zamknięcia (jak wyżej). Część zamykająca znacznik zawiera ukośnik / Ważne jest, czy użyjesz zwykłego ukośnika /, czy ukośnika odwrotnego \ (ten drugi nie pełni funkcji zamykającej).

7 Struktura strony HTML <html> <head>
<title>Tytuł strony </title> </head> <body> Tekst, umieszczony na stronie </body> </html> TITLE nie oznacza wcale tytułu na stronie. Zawarta między tymi znacznikami treść ukaże się w pasku tytułowym przeglądarki, a nie w dokumencie.

8 Struktura strony HTML Bardzo ważnym elementem jest informacja o stronie kodowej dokumentu. Zalecane jest stosowanie strony kodowej ISO (czyli ISO Latin 2). Jest to międzynarodowy standard, a "przy okazji" także Polska Norma. Należy sporządzać dokument w tym standardzie i zarazem opatrzyć go informacją typu META. Jest ona umieszczana w ramach znaczników HEAD i wygląda następująco: <meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=iso ">


Pobierz ppt "(ang. Hypertext Markup Language) - język znaczników hipertekstowych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google