Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacje przygotowała: Klaudia Hofman

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacje przygotowała: Klaudia Hofman"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacje przygotowała: Klaudia Hofman
Energia wiatrowa Prezentacje przygotowała: Klaudia Hofman

2 Energia wiatru Wiatrak, wynaleziony około I w.p.n.e. i używany do mielenia zboża lub pompowania wody, znajduje dzisiaj, choć w innej postaci, zastosowanie w elektrowniach wiatrowych.

3 Elektrownia wiatrowa – zespół urządzeń produkujących energię elektryczną, wykorzystujących do tego turbiny wiatrowe. Energia elektryczna uzyskana z wiatru jest uznawana za ekologicznie czystą, gdyż, pomijając nakłady energetyczne związane z wybudowaniem takiej elektrowni, wytworzenie energii nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa.

4 Technologie tradycyjne Turbina wiatrowa
Energia kinetyczna wiatru (minimum 15 km/h) powoduje ruch obrotowy turbiny i produkcję elektryczności. Zasada podobna do tej w rowerowym dynamo. zdjęcie, źródło: www-esigec.univ-savoie.fr

5 Wydajność Aby uzyskać 1 MW (megawat) mocy, wirnik turbiny wiatrowej powinien mieć średnicę około 50 metrów. Ponieważ duża konwencjonalna elektrownia ma moc sięgającą 1 GW (gigawata), tj MW, to jej zastąpienie wymagałoby teoretycznie użycia ok takich generatorów wiatrowych. W rzeczywistości elektrownie wiatrowe pracują ok – 2000 godzin rocznie, tj. trzykrotnie krócej niż siłownie konwencjonalne i atomowe. Zatem aby wyprodukować tyle samo energii elektrycznej co jedna duża siłownia klasyczna potrzeba ok elektrowni wiatrowych o mocy 1 MW.

6 Energia wiatrowa Energia elektryczna uzyskana z wiatru jest ekologicznie czysta. Elektrownia wiatrakowa nie wydziela zanieczyszczeń lecz aby osiągnąć odpowiednią moc, musi się ona składać z dużej ilości turbin. W niektórych krajach budowane są elektrownie, składające się z wielu turbin obok siebie. Jednak opinia publiczna bywa nieprzychylna takim inwestycjom, gdyż szpecą one krajobraz. Dlatego przyszłość elektrowni tego typu jest niepewna. Jednak niewielkie pojedyncze turbiny są doskonałym źródłem energii w miejscach oddalonych od centrów cywilizacyjnych, gdzie brak jest połączenia z ogólna siecią energetyczną.

7 Firma wiatrowa Największa na świecie farma wiatrowa znajduje się w mieście Roscoe (Teksas), która ma powierzchnię 40,5 tys. ha. Może wyprodukować 781,5 MW energii. Zamontowano 627 turbin, które zostały dostarczone przez trzy firmy: Siemens, Mitsubishi i General Electric.

8 Zalety energii wiatrowej
zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. elektrownie wiatrowe wytwarzają moc elektryczną, prowadzi do spalania mniejszej ilości węgla w elektrowni węglowej. - nie pociągają za sobą produkcji odpadów

9 Wady energii wiatrowej
hałas ingerencja w krajobraz zależność od pogody dość wysoki koszt budowy zakłócanie fal radiowych i telewizyjnych zagrożenie dla ptaków i innych gatunków migrujących

10 Dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji


Pobierz ppt "Prezentacje przygotowała: Klaudia Hofman"

Podobne prezentacje


Reklamy Google