Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WIELKA BRYTANIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WIELKA BRYTANIA."— Zapis prezentacji:

1 WIELKA BRYTANIA

2 Wielka Brytania – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej.
W jej skład wchodzą: Anglia, Szkocja i Walia oraz Irlandia Północna. Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki, Morze Północne, kanał La Manche i Morze Irlandzkie. Walia Irlandia Północna Anglia Szkocja

3 Informacje ogólne Język urzędowy : angielski Język używany : angielski, kornijski, walijski, irlandzki, gaelicki szkocki i scots Stolica : Londyn Ustrój polityczny : monarchia parlamentarna Powierzchnia : km² Liczba ludności : 61 mln Jednostka monetarna : funt szterling Religia dominująca : anglikanizm

4 Ustrój polityczny Wielka Brytania jest monarchią parlamentarną z rządem odpowiedzialnym przed parlamentem. Stolicą państwa jest Londyn. Obecnym monarchą brytyjskim jest królowa Elżbieta II, która zasiadła na tronie w 1952 i została koronowana w Dzisiaj jej funkcje są głównie ceremonialne, a rzeczywiste rządy spoczywają w rękach premiera.

5 Religie Według spisu powszechnego z 2001 r., 71,6% mieszkańców Wielkiej Brytanii określiło swą przynależność religijną do chrześcijaństwa, przy czym w Anglii i Walii nie uwzględniono rozróżnienia na odłamy i Kościoły. 5,2% utożsamiało się z inną niż chrześcijaństwo religią: 2,7% z islamem, 1,0% z hinduizmem, 0,6% z sikhizmem, 0,5% z judaizmem, 0,3% z buddyzmem i 0,3% z pozostałymi religiami, sektami i denominacjami. 23,2% osób określiło się jako ateiści, agnostycy lub bezwyznaniowcy, bądź nie chciało lub nie potrafiło podać swej przynależności religijnej.

6 Geografia Góry i wzgórza generalnie są w zachodniej części wyspy i opadają łagodnie na wschód, przy czym wysokość wzniesień na ogół rośnie w kierunku północnym. W Anglii najdłuższe i największe rzeki to Severn (354 km), Tamiza (346 km) i Trent (298 km). Największymi miastami jest Londyn (7,56 mln osób) Podmorski tunel (Eurotunel) niedaleko Dover łączy Wielką Brytanię z Francją. Walia jest krajem górzystym, a jej najwyższy szczyt to Snowdon (1085 m n.p.m..). Na północ od głównego lądu leży wyspa Anglesey. Największym miastem i stolicą jest Cardiff, znajdujące się w południowej Walii. Szkocja pod względem geograficznym jest krajem bardzo zróżnicowanym, z wyżynami na południu, wąskim pasem nizin między Edynburgiem a Glasgow oraz górami na północy i zachodzie, gdzie znajduje się najwyższy szczyt Wielkiej Brytanii – Ben Nevis (1343 m n.p.m.). Płynie tu Tay – największa rzeka Wielkiej Brytanii, biorąc pod uwagę przepływ przy ujściu. W Szkocji można spotkać wiele zatok, fiordów i jezior. U jej północnych wybrzeży rozsianych jest wiele wysp: Hebrydy, Orkady czy Szetlandy. Główne miasta to Edynburg, Glasgow i Aberdeen. Irlandia Północna, obejmująca północno-wschodnią część wyspy Irlandia, jest krajem pagórkowatym. Główne miasta to Belfast i Derry.

7 Brytyjskie atrakcje Gdyby zapytać przeciętnego Europejczyka, z czego znana jest Wielka Brytania, z pewnością wymieni trzy rzeczy: rodzinę królewską, Londyn i uniwersytety. Pierwsza jest znamienna przez znaczny udział w światowej polityce. Stolica Londyn słynie ze znamiennych zabytków i charakterystycznej, bardzo typowej dla kraju kultury. Nie do pomylenia są londyńskie budki telefoniczne, piętrowe autobusy czy Big Ben – atrakcje rozpoznawalne na całym świecie. Istotnym elementem brytyjskiej kultury są również uniwersytety Oxford i Cambridge. Co szczególnego jest w tych uczelniach? Przede wszystkim światowy poziom nauczania oraz ilość noblistów. Wielka Brytania obfituje także w zabytki zaliczane do klasycznych, czyli monumentalne zamki, doskonale zachowane, klasztory, Pałace czy niepowtarzalny Stonehenge. Jeszcze innym charakterystycznym dla Wielkiej Brytanii elementem jest monumentalna przyroda. Kraj jest znany ze starych ogrodów, doskonale utrzymanych przez rzesze ogrodników ze starymi pięknymi drzewami i szerokimi alejami. Szczególnym miejscem do zwiedzenia są Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew. Jeśli kogoś nie pociągają zabytki do Wielkiej Brytanii może go przyciągnąć bogactwo zapierających dech krajobrazów.

8 Nauka i oświata W Wielkiej Brytanii znajduje się duża liczba uniwersytetów, m.in..: University of Oxford, University of Cambridge, University College London, Imperial College, King`s College. Wielka Brytania wydała wielu naukowców takich jak Isaac Newton, James Watt, Charles Darwin, Alexander Fleming i Graham Bell. Pod względem liczby otrzymanych nagród Nobla, Brytyjczycy są na drugim miejscu po obywatelach Stanów Zjednoczonych. Na terenie Wielkiej Brytanii znajdują się polskie szkoły działające w soboty tzw. Szkoły Przedmiotów Ojczystych działające przez Polską Macierz Szkolną.

9 Kultura brytyjska Brytyjczycy kochają puby i tam spędzają większość czasu. Rzadko spotykają się towarzysko w domach i nawet popołudniowa herbatę piją w kawiarenkach w towarzystwie przyjaciółek czy znajomych. Jest to okazja do spotkań towarzyskich i rodzinnych, gier i zawodów, zjedzenia posiłku. Anglicy są konserwatywni, zdystansowani w stosunku do obcych, Irlandczycy i Szkoci są za to otwarci i żywiołowi, a cała Wielka Brytania charakteryzuje się specyficznym poczuciem humoru. Na świecie znany jest powszechnie słynny angielski humor. Specyficzne są również brytyjskie święta. Poza szczególnym poczuciem przynależności narodowej i świętami związanymi z panowaniem rodziny królewskiej obchodzi się tu także święta na wesoło, czyli Noc Guya Fawkesa, święto płodności. W Irlandii najważniejszy jest Dzień Świętego Patryka i słynne jarmarki oraz festyny regionalne.

10 Obyczaje Ludzie, którzy przybywają na Wyspy, muszą się przyzwyczaić do wielu charakterystycznych obyczajów i norm. W Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny. Brytyjczycy nie posiadają dowodów osobistych i nie mają konstytucji. Większość umywalek i zlewów ma osobny kran do zimnej i ciepłej wody. Przy czym ciepła oznacza bardzo gorącą. Trzeba zatykać odpływ, mieszać wodę i w ten sposób myć ręce. Kiedy poprosimy o herbatę, na pewno dostaniemy z mlekiem. Godzina 17, jako czas na herbatę, nadal jest kultywowana przez wyższe klasy. Jedynkę zapisuje się jedną kreską. Gdy napiszemy ją po polsku, zostanie odczytana jako siódemka. Dzwonki przy drzwiach wejściowych nie są praktycznie używane. Najbardziej popularne są kołatki. W Wielkiej Brytanii bardzo rzadko pada śnieg. Szczególnie łagodny klimat panuje na wybrzeżu zwanym angielską riwierą. Jest to wymarzone miejsce do mieszkania przez wszystkich emerytów.

11 Ciekawostki Na Zjednoczone Królestwo mowi się potocznie Anglia lub Wielka Brytania. Jednakże, Anglia to tylko nazwa jednej z części składających się na całe państwo a Wielka Brytania to wyspa, na której znajdują się: Anglia, Szkocja i Walia. Pełna nazwa państwa to Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. 1 na 8 osób zamieszkujących Anglię mieszka w Londynie. Największą temperaturą zanotowaną w Anglii było 38.5°C . W Londynie żyje 12 milionów ludzi - jest to największe europejskie miasto. Anglicy są najbardziej otyłym narodem w europie % mężczyzn i 23% kobiet jest otyłych. Anglicy co nie trudno się dziwić piją najwięcej na świecie herbaty - 2,5 raza więcej niż Japończycy i 22 razy więcej niż Francuzi czy amerykanie. 97 % anglików posiada samochód.

12 KONIEC Prezentację przygotowała Dominika Szymkiewicz. Żródła:
google grafika wikipedia.org lovetotravel.pl


Pobierz ppt "WIELKA BRYTANIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google