Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Hania Brauze. Syzyf był władcą Koryntu. Było to miasto potężne i bogate. Bogowie bardzo lubili Syzyfa, zapraszali go nawet od czasu do czasu na Olimp.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Hania Brauze. Syzyf był władcą Koryntu. Było to miasto potężne i bogate. Bogowie bardzo lubili Syzyfa, zapraszali go nawet od czasu do czasu na Olimp."— Zapis prezentacji:

1 Hania Brauze

2 Syzyf był władcą Koryntu. Było to miasto potężne i bogate. Bogowie bardzo lubili Syzyfa, zapraszali go nawet od czasu do czasu na Olimp. Mimo podeszłego wieku król Syzyf był zawsze rześki i młody, ponieważ ambrozja i nektar dodawały mu sił.

3 Syzyf miał wiele zalet : był sprawiedliwym, dobrym władcą, był odważny, nieustraszony, dzielny i mądry. Ale miał też jedną wadę: uwielbiał plotkować i nie umiał dochować tajemnicy

4 Pewnego dnia bogowie zaprosili Syzyfa na ucztę w pałacu Olimpijskim. Wszyscy jedli, pili i dobrze się bawili. Gdy Syzyf wrócił z uczty urządził przyjęcie w swoim pałacu, i tam wygadał jakąś ważną tajemnice bogów.

5 Dzeus postanowił ukarać Syzyfa. Zdecydował że Syzyf musi umrzeć. Umierając chytry król nakazał swej małżonce, aby nie wyprawiła mu pogrzebu.

6 W Tartarze Syzyf płakał i jęczał tak długo,aż jego wołanie doszło do uszu Hadesa.Syzyf opowiedział Hadesowi,że jego żona nie wyprawiła mu pogrzebu, jego ciało leży pod murem pałacu. Hades zgodził się żeby Syzyf powrócił na ziemię w towarzystwie Tanatosa (śmierci) i nakłonił złą żonę do sprawienia mu pogrzebu.

7 Gdy tylko Syzyf i Tanatos znaleźli się w korynckim pałacu Syzyf kazał mocno związać Tanatosa i wtrącić go do ciemnego, wilgotnego lochu. Siedział tam biedny Tanatos długie lata, a Syzyf tymczasem żył sobie i żył. A wraz z nim wszyscy ludzie na ziemi żyli szczęśliwie i dostatnio, nikt nie chorował, ani nie umarł.

8 Pewnego dnia Hades przypomniał sobie o Syzyfie. Posłał na ziemię Hermesa, aby odnalazł Syzyfa i Tanatosa. Hermes nietrudne miał zadanie. Zastał Syzyfa podczas jednej z uczt na tarasie korynckiego pałacu. Hermes uwolnił Tanatosa, złapał Syzyfa i zabrał go do Tartaru.

9 Bogowie ciężko ukarali Syzyfa. W podziemiach Tartaru Syzyf toczy ogromny głaz. Musi go wtoczyć na wysoką górę. Syzyfowi brak już tchu, toczy głaz resztkami sił. Ale tuż przed szczytem głaz wymyka mu się z rąk i spada w dół. musi więc biedny Syzyf zaczynać swą pracę od początku. A ma to trwać bez końca, przez całą wieczność.

10 Syzyf był bardzo dumny, z tego, że przyjaźnił się z Bogami. Myślał, że wszystko mu wolno. Gdy wygadał tajemnice Bogów nie chciał pogodzić się z karą i przechytrzył Hadesa. W konsekwencji Syzyf stracił nie tylko przyjaźń Bogów, życie i wszystko co miał, ale i zyskał straszliwą karę.

11  Źródła:www. Wikipedia.org


Pobierz ppt "Hania Brauze. Syzyf był władcą Koryntu. Było to miasto potężne i bogate. Bogowie bardzo lubili Syzyfa, zapraszali go nawet od czasu do czasu na Olimp."

Podobne prezentacje


Reklamy Google