Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

-Julia Witwicka -Sebastian Łakomy. Ziemia była utrzymywana w kosmosie, na barkach jednego z tytanów – Atlasa (nie został on zepchnięty do Tartaru, ponieważ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "-Julia Witwicka -Sebastian Łakomy. Ziemia była utrzymywana w kosmosie, na barkach jednego z tytanów – Atlasa (nie został on zepchnięty do Tartaru, ponieważ"— Zapis prezentacji:

1 -Julia Witwicka -Sebastian Łakomy

2 Ziemia była utrzymywana w kosmosie, na barkach jednego z tytanów – Atlasa (nie został on zepchnięty do Tartaru, ponieważ spowodowałoby to zniszczenie ziemi).

3 Na początku, na świecie, nie było pór roku, lecz mit o Persefonie (pół roku spędza na ziemi z matką, a drugie pół w Hadesie) opowiada o tym, że Demeter, gdy jej córka odchodziła do swego męża Hadesa, stawała się smutna i przywoływała na świat jesień, a następnie zimę, a gdy Persefona powracała bogini urodzaju była tak szczęśliwa, że aż na świecie gościły: wiosna i lato.

4

5

6 Kronos + Reja -Zeus -Posejdon -Hades -Hera -Demeter -Hestia Tytani Sturęcy Cyklopi Giganci

7 pierwotny stan egzystencji złożony z ziemi, wody, ognia i powietrza jest bezdenną przepaścią nie ma w nim ustalonych kierunków rozdziela świat (Ziemię i Niebo)

8 Ziemia-Matka wyłoniła się z Chaosu Bóstwo płodności i macierzyństwa sama zrodziła Uranosa (Niebo) i Ourosi (góry), a ze związku jej i Eteru (boga jasnego światła) urodził się Pontos (morze) najpierw związała się z Pontosem, później stała się małżonką innego swego syna, Uranosa. Z tego związku narodzili się: najpierw hekatonchejrowie, czyli sturęcy, następnie cyklopi, a na końcu tytani.

9 uosobienie nieba poczęła go i urodziła Gaja, która została jego małżonką strąca do Tartaru sturękich i cyklopów Gaja, nie chcąc dopuścić do tego, by tytani również zostali tam zesłani, pomaga Kronosowi zorganizować spisek przeciwko Uranosowi z krwi Uranosa, którą wchłonęła do siebie Gaja, zrodziły się Erynie, Giganci i Meliady

10 Bogowie z pokolenia olbrzymów, istniejący przed bogami olimpijskimi. Dzieci Uranosa i Gai. Przerażony nimi Uranos zamierzał wtrącić ich do Tartaru. Kronos podczas spisku odciął Uranosowi jądra. Okaleczony bóg przepowiedział swemu synowi, że mu również zostanie odebrana władza przez jego własnego syna. Kronos zasiadł na opuszczonym tronie, poślubiając Reję. Obawiając się spełnienia przepowiedni Uranosa, połykał kolejno swoje potomstwo, jednakże, gdy narodził się Zeus, Reja podała mężowi do połknięcia kamień owinięty w pieluszki. Gdy Zeus, dorósł, podstępem podał swemu ojcu środek wymiotny i sprawił, że Kronos wyrzucił z siebie potomstwo.

11 Najwyższy z bogów. Syn Kronosa i Reji. Brat: Hestii, Demeter, Hery (także jej mąż), Hadesa i Posejdona. Władca bogów, ludzi i błyskawic. Atrybuty: pioruny, orzeł, tarcza zwana egidą. Wychowały go nimfy górskie i koza Amaltea.

12 Bóg mórz, trzęsień ziemi, żeglarzy, rybaków. Mąż Amfitryty. Jeden z 12 bogów olimpijskich. Przedstawiony trójzębem, (jego atrybut) na rydwanie ciągniętym przez hippokampy, w towarzystwie trytonów i ichtiocentaurów. Poświęcone mu zwierzęta to delfin i byk, a jego świętym drzewem była sosna.

13 Bóg podziemnego świata zmarłych. Jest zaliczany do grona bogów olimpijskich, mimo że nie uczestniczył w biesiadach. Był to bóg surowy i budzący strach, ale przy tym bardzo sprawiedliwy. Uprowadził Persefonę (córka Demeter), która później została jego małżonką. Jego atrybutami były berło i klucze (symbol władzy nad światem umarłych), ale jest też pokazywany z rogiem obfitości. Przy boku zawsze miał Cerbera – trójgłowego psa.

14 Córka Kronosa i Rei, żona Zeusa. Królowa Olimpu, bogini niebios, patronka macierzyństwa, oraz opiekunka małżeństwa i rodziny. Jako miejsce narodzin Hery mity podają Argos lub wyspę Samos. Najważniejsze ośrodki kultu Hery znajdowały się właśnie na tych wyspach, a także na Peloponezie i w Olimpii, gdzie co pięć lat odbywały się na cześć Hery igrzyska dziewcząt.

15 Bogini płodności ziemi, urodzaju, ziemi uprawnej, zbóż, rolnictwa. Jej córką była Kora. Demeter była drugim dzieckiem Kronosa i Rei. Po urodzeniu została połknięta przez swego ojca. Ze związku Demeter i Zeusa urodziła się białoramienna Persefona.

16 Opiekunka ogniska domowego, podróżnych, nowożeńców i sierot. Była ona najłagodniejszym z bogów i nigdy nie brała udziału w ich sporach. Nigdy nie schodziła także na Ziemię. Oddała swoje miejsce na Olimpie Dionizosowi, ponieważ chciała opiekować się świętym ogniem na Ziemi.

17 Dziękujemy


Pobierz ppt "-Julia Witwicka -Sebastian Łakomy. Ziemia była utrzymywana w kosmosie, na barkach jednego z tytanów – Atlasa (nie został on zepchnięty do Tartaru, ponieważ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google