Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MITOLOGIA Iza Ługowska-Panasiuk

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MITOLOGIA Iza Ługowska-Panasiuk"— Zapis prezentacji:

1 MITOLOGIA Iza Ługowska-Panasiuk

2 Mitologia To zbiór mitów, czyli opowieści o starożytnych bogach i herosach (bohaterach). Może być: mitologia grecka mitologia rzymska mity skandynawskie i innych kultur

3 DRZEWO GENEALOGICZNE BOGÓW GRECKICH

4 KAŻDY Z BOGÓW MIAŁ SWOJE ATRYBUTY I SPECJALNOŚĆ
ZEUS – ojciec bogów i ludzi, pan nieba i piorunów POSEJDON – władca mórz HADES – rządził światem podziemnym i zmarłych HELIOS – bóg słońca podróżujący rydwanem HERA – żona Zeusa, opiekunka małżeństw HEFAJSTOS – bóg ognia, rzemiosł różnych, kowal HERMES – boski posłaniec, opiekun wędrowców APOLLO – bóg światła, sztuki, opiekun 9 muz AFRODYTA – bogini miłości, opiekunka zakochanych ATENA – bogini mądrości, opiekunka wojowników ARES – bóg wojny, ojciec Erosa – bożka miłości

5 ŻYCIE BOGÓW GDZIE MIESZKALI BOGOWIE?
Bogowie żyli na Olimpie – greckiej górze. Nie było tam dzikich zwierząt ani złej pogody. Zawsze panowała wiosna. Pałac Zeusa był cały ze złota i drogich kamieni. Wejścia do Olimpu strzegły hory, czyli dziewczęce boginki pór roku CO JEDLI I PILI? Zwyczajnym pokarmem bogów była ambrozja, która dawała moc ciału i nieśmiertelność duszy. Popijano ją nektarem – winem o niewysłowionym zapachu. JAKIE WIEDLI ŻYCIE? Wiedli życie szczęśliwe, bez chorób. Czas spędzali na zebraniach i wystawnych ucztach. Ich kłótnie i spory trwały krótko, bo je Zeus swą powagą rozstrzygał i uciszał. W życiu tym nie brak było jednak zazdrości i intryg. W CZYM BYLI PODOBNI DO LUDZI? Bogowie w swoich charakterach pełnych wad byli podobni do ludzi i żyli podobnie do bogatych ziemian czasów starożytnych. Jedyną różnicą była nieśmiertelność i beztroska bogów.

6 MITOLOGIA DAŁA POCZĄTEK WIELU SFORMUŁOWANIOM, UŻYWANYM DZIŚ W JĘZYKU POTOCZNYM
Syzyfowa praca – praca bez efektu, na darmo, bez końca Stajnia Augiasza – miejsce bardzo brudne, zaniedbane Puszka Pandory – źródło wszelkich nieszczęść i chorób Prometeizm – poświęcenie się dla innych, dobroczynność Chronologia – uporządkowanie zgodne z występowaniem w czasie (Chronos – bóg czasu) Heliocentryczny – mający słońce w centrum (Helios – bóg słońca) Chaos – bezkształtna otchłań, z której kiedyś wyłoniły się żywioły; mieszanina wszystkiego, brak uporządkowania.

7 ORTOGRAFIA w mitologii
Na zakończenie żartobliwy wierszyk, który pozwala zapamiętać pisownię nazw mitologicznych Musisz się, uczniu, liczyć z tym, Że w mitach „ha” wiedzie prym. Jest więc Hera, Helios, Hades I Hefajstos i Hekate, Herkules, Hermes i Hebe Oraz inni bogowie w niebie. Tylko Charona, Chaos i echa Nie zapomnij pisać przez „ce-cha” .


Pobierz ppt "MITOLOGIA Iza Ługowska-Panasiuk"

Podobne prezentacje


Reklamy Google