Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mit o dobrym bogu Ozyrysie, jego żonie Izydzie, Złym Secie i odważnym Horusie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mit o dobrym bogu Ozyrysie, jego żonie Izydzie, Złym Secie i odważnym Horusie."— Zapis prezentacji:

1 Mit o dobrym bogu Ozyrysie, jego żonie Izydzie, Złym Secie i odważnym Horusie

2 Set zazdrościł swojemu Set zazdrościł swojemu bratu Ozyrysowi władzy, bratu Ozyrysowi władzy, szacunku i miłości ludzi. szacunku i miłości ludzi. Dlatego też postanowił Dlatego też postanowił go zabić. go zabić.

3 Podarował mu przepiękną Podarował mu przepiękną pozłacaną trumnę. pozłacaną trumnę. Ozyrys, zachwycony Ozyrys, zachwycony prezentem, a nie prezentem, a nie podejrzewając podstępu, podejrzewając podstępu, wszedł do środka. wszedł do środka.

4 Set błyskawicznie Set błyskawicznie zatrzasnął wieko, a potem zatrzasnął wieko, a potem wrzucił trumnę do Nilu. wrzucił trumnę do Nilu.

5 W ten sposób W ten sposób zajął tron brata. zajął tron brata.

6 Żona Ozyrysa, Izyda, znalazła Żona Ozyrysa, Izyda, znalazła trumnę i ukryła ją w trumnę i ukryła ją w szuwarach. Gdy Set odkrył szuwarach. Gdy Set odkrył prawdę, kazał sprowadzić prawdę, kazał sprowadzić trumnę, poćwiartował ciało trumnę, poćwiartował ciało Ozyrysa na 18 części Ozyrysa na 18 części i rozrzucił po całym Egipcie. i rozrzucił po całym Egipcie.

7 Zrozpaczona Izyda tak Zrozpaczona Izyda tak długo wędrowała po kraju, długo wędrowała po kraju, aż odnalazła wszystkie aż odnalazła wszystkie szczątki męża. Sporządziła szczątki męża. Sporządziła z nich mumię i w ten z nich mumię i w ten sposób przywróciła męża sposób przywróciła męża do życia. do życia.

8 Ozyrys już jednak nie mógł Ozyrys już jednak nie mógł mieszkać na ziemi i został mieszkać na ziemi i został królem krainy umarłych. królem krainy umarłych.

9 Niedługo potem Izydzie Niedługo potem Izydzie i Ozyrysowi urodził się i Ozyrysowi urodził się synek, Horus. Izyda synek, Horus. Izyda wychowała Horusa wychowała Horusa w tajemnicy przed w tajemnicy przed mściwym Setem. mściwym Setem.

10 Horus, gdy dorósł, Horus, gdy dorósł, pomścił ojca, staczając pomścił ojca, staczając ze stryjem zwycięską ze stryjem zwycięską walkę. Niestety, Set, walkę. Niestety, Set, broniąc się, wydrapał broniąc się, wydrapał mu oko. mu oko.

11 Mądry i poczciwy bóg Mądry i poczciwy bóg Toth pozszywał oko Toth pozszywał oko Horusa. Odtąd przez Horusa. Odtąd przez to oko umarli mogli to oko umarli mogli patrzeć na świat żywych. patrzeć na świat żywych.

12 Ludzie zaś mieli żyć Ludzie zaś mieli żyć w taki sposób, aby w w taki sposób, aby w nagrodę zjednoczyć nagrodę zjednoczyć się z ciałem i duchem się z ciałem i duchem Ozyrysa i mieszkać Ozyrysa i mieszkać tak jak on w tak jak on w zaświatach. zaświatach.

13

14 THE END ;) Wykonanie Wykonanie Marta Marta Palczewska 5 B Palczewska 5 B DZIĘKUJĘ ZA OBEJRZENIE PREZENTACJI !!!


Pobierz ppt "Mit o dobrym bogu Ozyrysie, jego żonie Izydzie, Złym Secie i odważnym Horusie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google