Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CO TO SĄ WYBORY ?. FORMY SPRAWOWANIA WŁADZY PRZEZ OBYWATELI:  DEMOKRACJA POŚREDNIA – Poprzez przedstawicieli wybranych do parlamentu oraz władz samorządowych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CO TO SĄ WYBORY ?. FORMY SPRAWOWANIA WŁADZY PRZEZ OBYWATELI:  DEMOKRACJA POŚREDNIA – Poprzez przedstawicieli wybranych do parlamentu oraz władz samorządowych."— Zapis prezentacji:

1 CO TO SĄ WYBORY ?

2

3

4 FORMY SPRAWOWANIA WŁADZY PRZEZ OBYWATELI:  DEMOKRACJA POŚREDNIA – Poprzez przedstawicieli wybranych do parlamentu oraz władz samorządowych (wybory)  DEMOKRACJA BEZPOŚREDNIA - Obywatele sami podejmują decyzję, np. uczestniczą w referendum.

5 PRAWO WYBORCZE

6 Czynne prawo wyborcze Bierne prawo wyborcze

7 CENZUS WYBORCZY

8 PRZYMIOTNIKI WYBORCZE: POWSZECHNERÓWNEBEZPOŚREDNIEPROPOCJONALNETAJNE Do wzięcia udziału w głosowaniu uprawniony jest każdy obywatel Polski, który osiągnął odpowiedni wiek i korzysta z pełni praw publicznych Wyborca dysponuje jednym głosem, o takiej samej wartości jak pozostałe Obywatele uczestniczą w nich osobiście i głosują bezpośrednio na swoich przedstawicieli; za pośrednictwem pełnomocników mogą głosować jedynie osoby niepełnosprawne oraz te, które ukończyły 75 lat. Tylko w okręgach wielomandatowych. Wyborca, który oddaje swój głos na kandydata, głosuje jednocześnie na listę jego komitetu wyborczego; mandaty są rozdzielane proporcjonalnie do liczby głosów oddanych na poszczególne listy. Aby uniemożliwić wywieranie nacisku na wyborców, w miejscach głosowania ustawia się specjalne kabiny, w których można samodzielnie podjąć decyzję; karty do głosowania są anonimowe, a urny nie mogą zostać otwarte przed zakończeniem głosowania

9 CHARATKERYSTYKA WYBORÓW W POLSCE

10


Pobierz ppt "CO TO SĄ WYBORY ?. FORMY SPRAWOWANIA WŁADZY PRZEZ OBYWATELI:  DEMOKRACJA POŚREDNIA – Poprzez przedstawicieli wybranych do parlamentu oraz władz samorządowych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google