Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wybory, czyli o demokracji pośredniej. Czym są wybory? Jest to proces, w którym osoby posiadające do tego prawa wybierają swoich przedstawicieli do władz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wybory, czyli o demokracji pośredniej. Czym są wybory? Jest to proces, w którym osoby posiadające do tego prawa wybierają swoich przedstawicieli do władz."— Zapis prezentacji:

1 Wybory, czyli o demokracji pośredniej

2 Czym są wybory? Jest to proces, w którym osoby posiadające do tego prawa wybierają swoich przedstawicieli do władz europejskich, państwowych, samorządowych itd.

3 Rodzaje wyborów Do Parlamentu Europejskiego Parlamentarne PrezydenckieSamorządowe

4 Wybory do Parlamentu Europejskiego - Zarządzane przez prezydenta każdego z krajów członkowskich - czynne prawo wyborcze – 18 lat, bierne prawo wyborcze – 21 lat - okres pełnienia funkcji 5 lat -Liczba deputowanych – 736, dostosowana do liczby mieszkańców każdego z krajów członkowskich (Polska posiada 50 deputowanych)

5 Wybory Prezydenckie -Zarządza je Marszałek Sejmu - Okres pełnienia kadencji – 5 lat - Czynne prawo wyborcze – 18 lat, bierne prawo wyborcze – 35 lat

6 Wybory Parlamentarne Wybory do Senatu 100 senatorów Czynne praw wyborcze – 18 lat, bierne prawo wyborcze 35 lat Wybory do Sejmu 460 posłów Czynne prawo wyborcze – 18 lat, bierne prawo wyborcze – 21 lat Wybory są zarządzane przez prezydenta Czas trwania kadencji – 4 lata

7 Wybory Samorządowe Do Sejmiku WojewódzkiegoDo Rady Powiatu Do Rady Gminy Wybory na stanowisko: wójta, burmistrza, prezydenta miasta

8 Wybory do Samorządu Powiatowego Rada Powiatu powołuje Zarząd ze Starostą na czele

9 Wybory do Samorządu Gminnego Rada Gminy Wójt Wybierani w wyborach powszech nych


Pobierz ppt "Wybory, czyli o demokracji pośredniej. Czym są wybory? Jest to proces, w którym osoby posiadające do tego prawa wybierają swoich przedstawicieli do władz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google