Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POWIAT PIŃCZOWSKI Powiat obejmuje pięć gmin: Pińczów, Działoszyce,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POWIAT PIŃCZOWSKI Powiat obejmuje pięć gmin: Pińczów, Działoszyce,"— Zapis prezentacji:

1 POWIAT PIŃCZOWSKI Powiat obejmuje pięć gmin: Pińczów, Działoszyce,
Złotą, Michałów, Kije. Siedzibą władz powiatu jest Pińczów .

2 DOLINA NIDY Powiat pińczowski obejmuje południową część województwa świętokrzyskiego. Główne surowce mineralne wydobywane w tym regionie to gips i wapienie. Przez tereny powiatu pińczowskiego przepływa kilka rzek. Główne to rzeka Nida i Mierzawa. Tereny te są niezwykle atrakcyjne. Praktycznie wszystkie objęte są ochroną. Razem tworzą Zespół Parków Krajobrazowych Ponidzia.

3 ZABYTKI POWIATU PIŃCZOWSKIEGO
Kaplica św. Anny Symbol Pińczowa i Ponidzia. Pierwsza w Polsce wolnostojąca budowla kopułowa o przeznaczeniu kultowym. Wzniesiona w 1600 r. na samym szczycie wzgórza jest widoczna ze wszystkich stron – dominuje nad miastem i całą doliną Nidy.

4 ZESPÓŁ KLASZTORNY PAULINÓW W PIŃCZOWIE
Znajduje się na rogu Rynku. Opactwo w Pińczowie założył w 1449 kardynał Zbigniew Oleśnicki wraz ze swym bratem Janem Głowaczem.

5 ZESPÓŁ KLASZTORNY FRANCISZKANÓW W PIŃCZOWIE
Kościół Nawiedzenia NMP Kościół ufundował pod koniec XVI w. biskup krakowski Piotr Myszkowski, a jego bratanek Zygmunt sprowadził tutaj franciszkanów reformatów. Aż do 1928 r. zakonnicy musieli kilkakrotnie opuszczać dom i znowu do niego wracali.

6 KORONOWANY OBRAZ MATKI BOŻEJ MIROWSKIEJ
W kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Mirowskiej. Matka Boża Mirowska czczona jest jako Wspomożycielka Rodzin, jako niosąca pomoc i ratunek w przypadkach bardzo groźnych pożarów, a także w schorzeniach nóg.

7 SYNAGOGA W PIŃCZOWIE Pińczowska synagoga jest jednym z najstarszych, zachowanych zabytków kultury żydowskiej w Polsce. Wzniesiona na przełomie XVI i XVII w. w stylu renesansowym.

8 KOŚCIÓŁ ŚW. TRÓJCY W DZIAŁOSZYCACH
Gotycki kościół ufundowany w 1220 roku przez Biskupa Krakowskiego Iwona Odrowąża.

9 PAŁAC WIELOPOLSKICH W CHROBERZU
Budowę obecnego pałacu, którego fundatorem był Aleksander Wielopolski ukończono w roku W okresie powstania styczniowego w pałacu stacjonował wraz ze swym oddziałem gen. Marian Langiewicz. Obecnie znajduje się tam Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia.

10 ATRAKCJE POWIATU PIŃCZOWSKIEGO
Słynna na całym świecie stadnina hoduje konie czystej krwi arabskiej już od 50 lat. To największa w Polsce, jedna z większych w Europie, a może i na świecie stadnina koni tej rasy. Stadnina koni w Michałowie

11 MOST KOLEJOWY W UMIANOWICACH
W miejscowości Umianowice wybudowany jest most kolejowy osadzony na palach. Jest to najdłuższy most tego typu w Europie.

12 SZLAK KAPLICZEK PRZYDROŻNYCH
Przez tereny powiatu pińczowskiego ciągnie się szlak kapliczek przydrożnych. Powstawały one w XIX i XX wieku. Ich liczba sięga ok. 100.

13 OGRÓD NA ROZSTAJACH W MŁODZAWACH MAŁYCH
To jedyny w województwie świętokrzyskim prywatny ogród botaniczny. Powstał w 1993 roku i jest w ciągłej rozbudowie. Na powierzchni około 1 hektara rośnie ponad 2 tysiące roślin: drzewa, krzewy i byliny, rośliny egzotyczne i rzadkie.

14 KAMIENIOŁOMY W GARTATOWICACH
Zamiłowanych w geologii przyciągnąć mogą nieczynne kamieniołomy gipsów w Gartatowicach, gdzie w starych wyrobiskach odsłaniają się gipsy szkieletowe oraz szablaste.

15 CIUCHCIA EKSPRESS PONIDZIA
Stanowi wyjątkową atrakcję dla turystów. Przejażdżka Ciuchcią po Ponidziu jest niezapomnianą przygodą, widoki wzdłuż torów są niesamowite - uprawne pola, łąki, rozlewisko Nidy, Pińczowskie wzgórza, kraina lessowa pocięta wąwozami, murawy stepowe.

16 Kasjan Gala Mateusz Golda Klasa 5a SP nr 13 Kielce
DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Kasjan Gala Mateusz Golda Klasa 5a SP nr 13 Kielce


Pobierz ppt "POWIAT PIŃCZOWSKI Powiat obejmuje pięć gmin: Pińczów, Działoszyce,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google