Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Powiat obejmuje pięć gmin: Pińczów, Działoszyce, Złotą, Michałów, Kije. Siedzibą władz powiatu jest Pińczów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Powiat obejmuje pięć gmin: Pińczów, Działoszyce, Złotą, Michałów, Kije. Siedzibą władz powiatu jest Pińczów."— Zapis prezentacji:

1 Powiat obejmuje pięć gmin: Pińczów, Działoszyce, Złotą, Michałów, Kije. Siedzibą władz powiatu jest Pińczów.

2 Powiat pińczowski obejmuje południową część województwa świętokrzyskiego. Główne surowce mineralne wydobywane w tym regionie to gips i wapienie. Przez tereny powiatu pińczowskiego przepływa kilka rzek. Główne to rzeka Nida i Mierzawa. Tereny te są niezwykle atrakcyjne. Praktycznie wszystkie objęte są ochroną. Razem tworzą Zespół Parków Krajobrazowych Ponidzia.

3 Symbol Pińczowa i Ponidzia. Pierwsza w Polsce wolnostojąca budowla kopułowa o przeznaczeniu kultowym. Wzniesiona w 1600 r. na samym szczycie wzgórza jest widoczna ze wszystkich stron – dominuje nad miastem i całą doliną Nidy.

4 Znajduje się na rogu Rynku. Opactwo w Pińczowie założył w 1449 kardynał Zbigniew Oleśnicki wraz ze swym bratem Janem Głowaczem.

5 Kościół ufundował pod koniec XVI w. biskup krakowski Piotr Myszkowski, a jego bratanek Zygmunt sprowadził tutaj franciszkanów reformatów. Aż do 1928 r. zakonnicy musieli kilkakrotnie opuszczać dom i znowu do niego wracali.

6 W kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Mirowskiej. Matka Boża Mirowska czczona jest jako Wspomożycielka Rodzin, jako niosąca pomoc i ratunek w przypadkach bardzo groźnych pożarów, a także w schorzeniach nóg.

7 Pińczowska synagoga jest jednym z najstarszych, zachowanych zabytków kultury żydowskiej w Polsce. Wzniesiona na przełomie XVI i XVII w. w stylu renesansowym.

8 Gotycki kościół ufundowany w 1220 roku przez Biskupa Krakowskiego Iwona Odrowąża.

9 Budowę obecnego pałacu, którego fundatorem był Aleksander Wielopolski ukończono w roku 1859. W okresie powstania styczniowego w pałacu stacjonował wraz ze swym oddziałem gen. Marian Langiewicz. Obecnie znajduje się tam Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia.

10 Słynna na całym świecie stadnina hoduje konie czystej krwi arabskiej już od 50 lat. To największa w Polsce, jedna z większych w Europie, a może i na świecie stadnina koni tej rasy.

11 W miejscowości Umianowice wybudowany jest most kolejowy osadzony na palach. Jest to najdłuższy most tego typu w Europie.

12 Przez tereny powiatu pińczowskiego ciągnie się szlak kapliczek przydrożnych. Powstawały one w XIX i XX wieku. Ich liczba sięga ok. 100.

13 To jedyny w województwie świętokrzyskim prywatny ogród botaniczny. Powstał w 1993 roku i jest w ciągłej rozbudowie. Na powierzchni około 1 hektara rośnie ponad 2 tysiące roślin: drzewa, krzewy i byliny, rośliny egzotyczne i rzadkie.

14 Zamiłowanych w geologii przyciągnąć mogą nieczynne kamieniołomy gipsów w Gartatowicach, gdzie w starych wyrobiskach odsłaniają się gipsy szkieletowe oraz szablaste.

15 Stanowi wyjątkową atrakcję dla turystów. Przejażdżka Ciuchcią po Ponidziu jest niezapomnianą przygodą, widoki wzdłuż torów są niesamowite - uprawne pola, łąki, rozlewisko Nidy, Pińczowskie wzgórza, kraina lessowa pocięta wąwozami, murawy stepowe.

16


Pobierz ppt "Powiat obejmuje pięć gmin: Pińczów, Działoszyce, Złotą, Michałów, Kije. Siedzibą władz powiatu jest Pińczów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google