Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KAPLICZKA ŚW. ROCHA W KRASNOBRODZIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KAPLICZKA ŚW. ROCHA W KRASNOBRODZIE"— Zapis prezentacji:

1 KAPLICZKA ŚW. ROCHA W KRASNOBRODZIE

2

3 Kaplica św. Rocha znajduje się około 3 km od klasztoru, na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego w miejscu zwanym Zagóra, w malowniczej Dolinie Św. Rocha otoczonej wzgórzami pokrytymi bukowo-jodłowym lasem. .

4 Obecna kaplica zbudowana została w 1943 roku na miejscu starej, która uległa zniszczeniu w 1935 r. przez przewracający się potężny buk.

5 Jest to kaplica drewniana, kryta gontem, wybudowana w stylu zakopiańskim. Początki kultu św. Rocha sięgają XVII w., kiedy to według przekazów, podczas panującej zarazy dżumy Marysieńka Sobieska ufundowała nad źródełkami kaplicę i kazała umieścić w niej obraz św. Rocha.

6

7 Święty Roch z Montpellier był francuskim pustelnikiem
Święty Roch z Montpellier był francuskim pustelnikiem. Swój majątek rozdał ubogim i został patronem stolarzy oraz zakaźnie chorych.

8 W kaplicy znajduje się niewielkie źródełko, którego wody według miejscowej legendy mają właściwości uzdrawiające.

9 Jest tu również opis bitwy z okresu powstania styczniowego sporządzony przez naocznego świadka tych wydarzeń.

10 Tutaj, bowiem dnia 24 marca 1863r
Tutaj, bowiem dnia 24 marca 1863r. miała miejsce krwawa bitwa powstańców z oddziału Marcina „Lelewela" Borelowskiego z wojskami carskimi.

11 Ok. 250 powstańców (z których tylko 80 miało broń palną) staneło naprzeciw 7 kompaniom piechoty, szwadronowi ułanów i 150 kozakom.

12 Mimo przeważających sił wroga, oddział "Lelewela" wydostał się z okrążenia. Po stronie powstańców było 45, po stronie rosyjskiej 99 zabitych.

13 W 2000 r. wokół kaplicy zbudowano drewniane schody, które są dodatkową atrakcją tego miejsca i umożliwiają bezpieczne wejście na wzniesienie zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

14

15 Każdego roku w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia, w miejscu tym odprawiana jest uroczysta suma odpustowa ku czci Św. Rocha.

16 Miejsce kultu odwiedzają w tym czasie ogromne rzesze pielgrzymów z całej Polski.

17 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Anna Sokołowska


Pobierz ppt "KAPLICZKA ŚW. ROCHA W KRASNOBRODZIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google