Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Agnieszka Myszkowska Wstęp  Miedź jest metalem barwy ceglastoczerwonej, o gęstości 8,96 g/cm³ i temperaturze topnienia 1083°C. Miedź metaliczna po wytopie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Agnieszka Myszkowska Wstęp  Miedź jest metalem barwy ceglastoczerwonej, o gęstości 8,96 g/cm³ i temperaturze topnienia 1083°C. Miedź metaliczna po wytopie."— Zapis prezentacji:

1

2 Agnieszka Myszkowska

3 Wstęp  Miedź jest metalem barwy ceglastoczerwonej, o gęstości 8,96 g/cm³ i temperaturze topnienia 1083°C. Miedź metaliczna po wytopie i oczyszczeniu jest czerwono- brązowym, miękkim metalem o bardzo dobrym przewodnictwie cieplnym i elektrycznym. Nie ulega na powietrzu korozji, ale reaguje z zawartym w powietrzu dwutlenkiem węgla pokrywając się charakterystyczną zieloną patyną zwaną grynszpanem szlachetnym. W środowisku o dużym stężeniu dwutlenku siarki zamiast zielonej patyny pojawia się czarny nalot siarczku miedzi.

4  Można ją przerabiać plastycznie na zimno i na gorąco, ale w przypadku przeróbki na zimno następuje utwardzenie metalu (w wyniku zgniotu), które usuwa się przez wyżarzenie rekrystalizujące (w temp. 400- 600°C). Przeróbkę plastyczną na gorąco przeprowadza się w temp. 650-800°C. Cennymi własnościami miedzi są wysoka przewodność elektryczna i cieplna oraz odporność chemiczna (z tej przyczyny miedź określa się jako metal półszlachetny).

5 MIEDŹ

6 MINERAŁ Minerał (fr. minéral, od celt. mina – kopalnia) – najmniejszy naturalny składnik skał budujących skorupę ziemską, w stanie stałym o określonej budowie chemicznej i fizycznej (krystalograficznej) powstały bez udziału człowieka. Zazwyczaj jest to związek chemiczny, rzadziej pierwiastek chemiczny. Niektóre związki chemiczne tworzą grupy minerałów o składzie zmieniającym się w dowolnych proporcjach.

7 RUDA Ruda to kopalina, czyli skała lub minerał, z której uzyskuje się jeden lub więcej składników. Ruda w sensie przemysłowym to minerał zawierający związki metali. W rudach występują też inne związki, np. tlenki, które tworzą tzw. skałę płonną.

8 PODZIAŁ MINERAŁÓW MIEDZI  siarczki:  chalkopiryt  chalkozyn  bornit  węglany:  azuryt  malachit  siarczany:  chalkantyt

9 SIARCZANY

10 CHALKANTYT CuSO 4 × 5 H 2 O pięciowodny siarczan(VI) miedzi (II)

11 SIARCZKI

12 CHALKOPIRYT CuFeS 2 siarczek miedzi i żelaza

13 CHALKOZYN Cu 2 S Siarczek miedzi (I)

14 Bornit Cu 5 FeS 4 siarczek miedzi i żelaza

15 WĘGLANY

16 AZURYT Cu 3 (CO 3 )(OH) 2 zasadowy węglan miedzi

17 MALACHIT Cu 2 CO 3 (OH) 2 + tlenki Ca, Zn, Si zasadowy węglan miedzi

18 CZYSTA MIEDŹ (RODZIMA) Miedź rodzima - rzadko spotykany minerał, w skład którego wchodzi prawie czysta miedź.

19 PODSUMOWANIE W Polsce w/w minerały możemy spotkać: Miedź rodzima Dolny Śląsk Góry Świetokrzyskie Miedź rodzima Dolny Śląsk Góry Świetokrzyskie Chalkozyn i chalkopiryt Lubin, Polkowice, Rudna Góry Świętokrzyskie Chalkozyn i chalkopiryt Lubin, Polkowice, Rudna Góry Świętokrzyskie Bornit Miedzianka i Kowary Bornit Miedzianka i Kowary Chalkantyt Dolny Śląsk Góry Świetokrzyskie Chalkantyt Dolny Śląsk Góry Świetokrzyskie

20 Malachit Dolny Śląsk Miedzianka, Miedziana Góra Malachit Dolny Śląsk Miedzianka, Miedziana Góra Azuryt Lubin, Polkowice, Rudna Góry Świętokrzyskie Azuryt Lubin, Polkowice, Rudna Góry Świętokrzyskie

21 KONIEC


Pobierz ppt "Agnieszka Myszkowska Wstęp  Miedź jest metalem barwy ceglastoczerwonej, o gęstości 8,96 g/cm³ i temperaturze topnienia 1083°C. Miedź metaliczna po wytopie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google