Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Słowo Życia Lipiec 2010 "Podobne jest królestwo niebieskie do kupca poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Słowo Życia Lipiec 2010 "Podobne jest królestwo niebieskie do kupca poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał."— Zapis prezentacji:

1

2 Słowo Życia Lipiec 2010

3 "Podobne jest królestwo niebieskie do kupca poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją" (Mt 13, 45-46 ).

4 W tej krótkiej przypowieści Jezus żywo porusza wyobraźnię słuchaczy. Wszyscy dobrze znali wartość pereł, które, podobnie jak złoto, uznawano wtedy za coś najcenniejszego.

5 Co więcej, Pismo Święte mówiło o mądrości, czyli o znajomości Boga, jako o czymś nieporównywalnym nawet z „drogimi kamieniami”.

6 Lecz w tej przypowieści zostało ukazane zdarzenie wyjątkowe, przejmujące i nieoczekiwane. Tak je przeżywa kupiec, który – być może na bazarze – oczami znawcy dostrzegł perłę, która posiadała niezmierną wartość i mogła mu przynieść ogromny zysk.

7 Dlatego też, gdy oszacował w myśli ryzyko, zdecydował, że warto sprzedać wszystko, by ją kupić. Któż nie postąpiłby tak samo na jego miejscu?

8 Tu kryje się głęboki sens przypowieści: spotkanie z Jezusem, a więc z Królestwem Bożym pośród nas – to właśnie owa perła! To wyjątkowa okazja, którą trzeba chwycić w lot, angażując bez reszty całą energię i wszystko, co się posiada.

9 "Podobne jest królestwo niebieskie do kupca poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją" (Mt 13, 45-46 ).

10 Nie pierwszy to raz uczniowie stają wobec radykalnego wymagania: aby pójść za Jezusem, trzeba zostawić wszystko – zrezygnować z najcenniejszych dóbr, takich jak więzy rodzinne, zabezpieczenie materialne, spokojna przyszłość.

11 Lecz wymaganie Jezusa nie jest bezzasadne ani absurdalne. W miejsce tego "wszystkiego", co się traci, zyskuje się "wszystko" nieskończenie cenniejsze. Zawsze gdy Jezus czegoś żąda, przyrzeka również dać nieporównanie więcej, miarą obfitą i napełnioną.

12 Także w tej przypowieści zapewnia nas, że będziemy mieli w rękach skarb, który uczyni nas bogatymi na zawsze. Chociaż może wydawać się błędem porzucanie rzeczy pewnych dla niepewnych, dobra bezpiecznego dla dobra tylko przyrzeczonego, pomyślmy o owym kupcu. On wie, że perła ma ogromną wartość, więc spokojnie czeka na zysk z jej sprzedaży.

13 Podobnie ten, kto chce iść za Jezusem, wie i widzi oczami wiary, jak wielkim zyskiem będzie udział z Nim w odziedziczonym Królestwie, w zamian za zostawienie wszystkiego, przynajmniej na sposób duchowy.

14 Bóg daje wszystkim ludziom w życiu taką szansę, aby mogli ją pochwycić.

15 "Podobne jest królestwo niebieskie do kupca poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją" (Mt 13, 45-46 ).

16 Jest to dla wszystkich konkretna zachęta do porzucenia tych bożków, które w sercu mogą zająć miejsce Boga, jak kariera, małżeństwo, nauka, piękny dom, praca zawodowa, sport czy rozrywka.

17 Jest to zachęta do postawienia Boga na pierwszym miejscu, ponad każdą myślą, każdym uczuciem, ponieważ wszystko w naszym życiu powinno kierować się do Niego i od Niego pochodzić.

18 Gdy tak będziemy postępować, gdy będziemy szukać Królestwa, reszta, zgodnie z obietnicami Ewangelii, będzie nam szczodrze dodana. Odsuwając wszystko dla Królestwa Bożego otrzymamy stokrotnie więcej domów, braci, sióstr, ojców i matek. Ewangelia ma bowiem bezsprzecznie także wymiar ziemski: Jezus jest Bogiem-człowiekiem i wraz z pokarmem duchowym zapewnia nam chleb, dom, rodzinę, ubranie.

19 Może od "najmniejszych" powinniśmy uczyć się większego zaufania Ojcu, którego Opatrzność nie pozwoli, by brakowało czegoś temu człowiekowi, który z miłości oddaje to skromne „wszystko”, co posiada.

20 W Kongo grupa chłopców od kilku miesięcy wykonywała artystyczne kartki ze skórek banana, sprzedawane potem w Niemczech. Początkowo zatrzymywali cały zarobek dla siebie (dla niektórych stanowiło to utrzymanie całej rodziny). Potem postanowili oddawać połowę do wspólnej kasy, dzięki czemu trzydziestu pięciu młodych bezrobotnych otrzymywało pomoc.

21 Ale Bóg nie pozwala prześcignąć się we wspaniałomyślności. Świadectwo życia dwóch z tych chłopców w sklepie, gdzie pracowali, było tak wymowne, że inni handlowcy, którzy szukali pracowników, zwrócili się do tego sklepu. W ten sposób aż jedenastu z owej grupy młodych ludzi znalazło stałą pracę.

22 "Słowo życia" publikowane co miesiąc przez Ruch Focolari Tekst: Chiara Lubich, lipiec 1999 Grafika: Anna Lollo we współpracy z ks. Placido D’Omina (Sycylia - Włochy) Ten komentarz do Słów życia jest tłumaczony na 96 języków i dialektów, dociera do kilku milionów ludzi na całym świecie za pośrednictwem druku, radia, telewizji i Internetu - więcej informacji na www.focolare.org.pl Plik PPS jest tłumaczony na wiele języków i dostępny na stronie www.santuariosancalogero.org "Podobne jest królestwo niebieskie do kupca poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją" (Mt 13, 45-46 ).


Pobierz ppt "Słowo Życia Lipiec 2010 "Podobne jest królestwo niebieskie do kupca poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał."

Podobne prezentacje


Reklamy Google