Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Palau, Republika Palau – wyspiarskie państwo samorządowe, stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi, położone na Oceanie Spokojnym, w Oceanii oraz w Mikronezji,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Palau, Republika Palau – wyspiarskie państwo samorządowe, stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi, położone na Oceanie Spokojnym, w Oceanii oraz w Mikronezji,"— Zapis prezentacji:

1

2

3 Palau, Republika Palau – wyspiarskie państwo samorządowe, stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi, położone na Oceanie Spokojnym, w Oceanii oraz w Mikronezji, ok. 1160 km na południe od Guam, ok. 800 km na wschód od Filipin i 3200 km na południe od Tokio. Obejmuje zachodnią część archipelagu Karolinów oraz 4 pojedyncze wyspy koralowe (Sonsorol, Merir, Pulo Ana i Tobi) i atol Helen (łącznie ponad 250 wysp). Stolica: Ngerulmud

4 Ngerulmud - nowowybudowana miejscowość w stanie Melekeok w Palau, do której przeniesiono 7 października 2006 stolicę kraju. Ngerulmud znajduje się w odległości 2 km od stolicy stanu Melekeok - miejscowości Melekeok. Zabudowa Ngerulmudu składa się z głównego gmachu rządowo-parlamentarnago (National Capitol Complex) i budynków pomocniczych. Flaga Palau

5

6 National Capitol Complex

7

8 Widok z budynków rządowych na wybrzeże

9

10 Klimat wysp to klimat równikowy wybitnie wilgotny: średnia temperatura miesięczna w ciągu całego roku wynosi ok. 28°C, a roczne opady 3800 mm. Od czerwca do listopada częste tajfuny. Na większości wysp rośnie palma kokosowa. Główne rośliny żywieniowe: kolokazja (taro), maniok, bataty, banany. Dużą rolę odgrywa połów ryb (zwłaszcza tuńczyka), żółwi, muszli. Palau eksportuje ryby, olej kokosowy i koprę, wyroby rzemiosła artystycznego i szylkret. Rozwija się turystyka, sporty wodne. Jako jedno z niewielu państw na świecie Palau nie ma długu zagranicznego. Międzynarodowy port lotniczy położony jest na wyspie Babelthuap, połączonej mostem z wyspą Koror.

11

12 Największą wyspą archipelagu Palau i państwa wyspiarskiego o tej samej nazwie jest Babelthuap (obecnie Babeldaob) Powierzchnia wyspy ma 331 km² co stanowi ponad 70% powierzchni całego państwa. Znajduje się na północny wschód od wyspy Koror, z którą jest połączona mostem. Babelthuap, w odróżnieniu od pozostałych wysp archipelagu, jest górzysta. Tu też znajduje się najwyższe wzniesienie Palau, wysoka na 242 metry góra Ngerchelchu us.

13 Japan-Palau Friendship Bridge

14 Koror, typowa pogoda

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37 Wargacz Napoleon

38

39

40

41

42

43 Ciekawostki Na archipelagu znajduje się 3334 endemicznych gatunków roślin, Na Palau średnia gęstość zaludnienia jest najbardziej zbliżona do średniej gęstości zaludnienia na świecie. Państwo Palau stworzyło pierwsze na świecie tzw. rekinie sanktuarium, zakazujące całkowicie połowów tych zwierząt na swoich wodach (powierzchnia około 600 tys. km kwadratowych jest wielkości niemal całej Francji)

44 oprac. na podst. WEB: jokoretsina muzyka:Michel Pépé - Le Lagon d'Emeraud e www.rotfl.com.pl


Pobierz ppt "Palau, Republika Palau – wyspiarskie państwo samorządowe, stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi, położone na Oceanie Spokojnym, w Oceanii oraz w Mikronezji,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google