Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fundacja Aktywizacja Jak postępować z ON WŁĄCZANIE OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fundacja Aktywizacja Jak postępować z ON WŁĄCZANIE OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ."— Zapis prezentacji:

1

2 Fundacja Aktywizacja Jak postępować z ON WŁĄCZANIE OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

3 Fundacja Aktywizacja O mnie  Tomasz Hardecki  Akademia Pedagogiki Specjalnej, kierunek: Pedagog specjalny – komputerowe wspomaganie kształcenia.  Ponad 5000 godzin przeprowadzonych szkoleń z ON od roku 1999.

4 Fundacja Aktywizacja Podstawowe zasady  Zanim pomożesz – zapytaj. Sam fakt bycia niepełnosprawnym nie oznacza, że dana osoba potrzebuje pomocy.  Bądź taktowny inicjując kontakt fizyczny. Unikaj dotykania wózka, skutera czy laski osoby niepełnosprawnej.  Nie rób żadnych założeń. Osoby niepełnosprawne same najlepiej wiedzą co mogą zrobić a czego nie.

5 Fundacja Aktywizacja Podstawowe zasady  GDY NIE WIESZ JAK NALEŻY POSTĄPIĆ przede wszystkim staraj się zachować w sposób naturalny, unikaj okazywania nadmiernego współczucia i nie próbuj pomagać więcej niż trzeba.

6 Fundacja Aktywizacja Wskazówki terminologiczne  Mów „osoba niepełnosprawna” a nie „niepełnosprawny”, „osoby niepełnosprawne” a nie „niepełnosprawni”.  Unikaj przestarzałych określeń takich jak „upośledzony” czy „kaleka” „inwalida narządu ruchu” czy „sprawny inaczej”.  Mów osoba niesłysząca a nie „głuchy”.

7 Fundacja Aktywizacja Wskazówki terminologiczne  Zamiast „przykuty do wózka inwalidzkiego” mów „osoba korzystająca z wózka”.  Unikaj negatywnych określeń w stylu „cierpiący” czy „chory”, mów „osoba z epilepsją” zamiast „osoba cierpiąca na epilepsję” czy „osoba chora na epilepsję”.

8 Fundacja Aktywizacja Wskazówki terminologiczne  Rozmawiając z osobami niepełnosprawnymi można swobodnie używać wyrazów idiomatycznych, np. można mówić: „dobrze było cię widzieć” albo „do zobaczenia” w stosunku do osoby niewidomej.  Jeśli nie masz pewności, jakich słów używać – zapytaj.

9 Fundacja Aktywizacja Osoby niepełnosprawne ruchowo  Nie pochylaj się nad osobą w wózku żeby uścisnąć komuś dłoń.  Nie pchaj, ani nie dotykaj czyjegoś wózka.  Witając się z osobą, która nie ma prawej ręki, uściśnij jej lewą.

10 Fundacja Aktywizacja Osoby niesłyszące.  Zanim rozpoczniemy rozmowę z osobą niesłyszącą lub niedosłyszącą dowiedzmy się jaką formę komunikacji preferuje - czytanie z ruchu warg czy pisemną.  Zanim zaczniesz mówić do osoby niesłyszącej lub niedosłyszącej, upewnij się że na ciebie patrzy.

11 Fundacja Aktywizacja Osoby niesłyszące.  Jeżeli osoba niesłysząca lub niedosłysząca nie zrozumie któregoś zdania, nie powtarzaj go a ujmij to, co chcesz powiedzieć inaczej.  Mów z twarzą zwróconą w kierunku rozmówcy.  Mów wyraźnie.

12 Fundacja Aktywizacja Osoby niesłyszące.  Jeśli nie rozumiesz, co mówi osoba niesłysząca lub niedosłysząca, poinformuj ją o tym.  W razie czego napisz to, co chcesz powiedzieć na kartce.  Nie ma potrzeby, żeby mówić głośno do osoby używającej aparatu słuchowego.

13 Fundacja Aktywizacja Osoby o odmiennym wyglądzie  Jeżeli widzisz osobę, która wygląda inaczej, po prostu uśmiechnij się do niej.

14 Fundacja Aktywizacja Osoby z epilepsją (padaczką)  Jeśli ktoś dostaje ataku padaczki, nic nie można zrobić, aby ten atak powstrzymać. Jeśli osoba ta przewróciła się, upewnij się, że jej głowa jest bezpieczna i czekaj, aż atak minie.  Gdy atak minie, osoba ta może czuć się zawstydzona i przestraszona. Spróbuj zapewnić jej odosobnione miejsce, aby mogła się uspokoić.

15 Fundacja Aktywizacja WŁĄCZANIE OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ Specyficzne problemy w pracy z ON

16 Fundacja Aktywizacja Niskie umiejętności społeczne, mała liczba lub brak kontaktów społecznych  Brak dostatecznego treningu społecznego,  brak kontaktu z innymi ludźmi poza najbliższa rodzina,  niewychodzenie z domu,  nieuczestniczenie w życiu społecznym i kulturalnym  Skutek: ON nie potrafią wchodzić w prawidłowe relacje z innymi, brak im nawyku dbania o siebie. Są bierne i wycofujące się.

17 Fundacja Aktywizacja Obniżona samoocena, niskie poczucie własnej wartości  Brak wiary we własne możliwości  Brak wiary w siebie,  brak im pozytywnego nastawienia, z góry nastawione są na porażkę  poczucie gorszego startu.  Skutek: nieumiejętność radzenia sobie ze stresem związanym z byciem ocenianym przez innych i tendencja do izolowania się.

18 Fundacja Aktywizacja Brak wytrwałości, „rzekome lenistwo”  Szkoła, praca to aktywności ujęte w ramy czasowe. Nadają życiu rytm, zmuszają do wykonania określonych czynności w określonym czasie. Ćwiczą dyscyplinę wewnętrzną, wytrwałość, systematyczność. Brak takich doświadczeń skutkuje niewykształceniem tych niezbędnych umiejętności.  Skutek: ON łatwo się zniechęcają, „odkładają” sprawy na bliżej nieokreśloną Przyszłość.

19 Fundacja Aktywizacja Brak samodzielności, zależność fizyczna i psychiczna od innych i współzależność  Traktowanie ON w rodzinie jak dziecko.  Sprawowanie permanentnej opieki przez rodziców przysłania im moment, gdy dziecko staje się dorosłą osoba, która może i powinna podejmować samodzielne decyzje.  Skutki: brak umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji,  Nieumiejętność organizowania własnej działalności,  brak wypracowanego mechanizmu „wprowadzania wiedzy w czyn”

20 Fundacja Aktywizacja Problemy z motywacją  Niską motywacja do pracy wynika z uwarunkowań psychologicznych i doświadczeń życiowych (wcześniejszych porażek).  Podjęcie działań (praca, szkolenia) związane są bardziej z potrzebami integracji społecznej czy samorealizacji niż z potrzebą zwiększenia umiejętności czy zdobycia nowych kwalifikacji.

21 Fundacja Aktywizacja Zanik motywacji  ON, które od dawna nie uczestniczyły w zorganizowanej długofalowej aktywności wymagającej zainwestowania pewnego wysiłku (praca, nauka w szkole, kursy), maja problem z utrzymaniem poziomu motywacji.  Systematyczne uczestniczenie w zajęciach sprawia im trudność.

22 Fundacja Aktywizacja Mała elastyczność, lęk przed zmianami  Niewielkie doświadczenia społeczne powodują, że nowe sytuacje (zmiana, przeszkoda) postrzegane są w kategorii zagrożeń.  Skutek: brak elastyczności w odnoszeniu się do zmiennych sytuacji.

23 Fundacja Aktywizacja Nierealistyczne, wygórowane oczekiwania  Niewielka wiedza o świecie  „serialowa” wizja rzeczywistości  Skutek: nierealistyczne, czasem wygórowane oczekiwania w stosunku do innych ludzi, często wręcz roszczeniowość.

24 Fundacja Aktywizacja Źródła „Praktyczny poradnik savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych” Publikacja zaadaptowana przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. http://www.niepelnosprawni.gov.pl/publikacje/ „Wyrównywanie szans osób z niepełnosprawnością” Podręcznik metodyczny, Praca zbiorowa „Praca niepełnosprawnych - chęci i niechęci” Referat z konferencji „Miejsce osób chorych psychicznie na rynku pracy” http://www.afektywni.pl/pracaniepelnosprawnych-checiiniecheci,241,l1.html

25


Pobierz ppt "Fundacja Aktywizacja Jak postępować z ON WŁĄCZANIE OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google