Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZEMYŚL Postać niedźwiadka widnieje, w herbie mojego miasta.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZEMYŚL Postać niedźwiadka widnieje, w herbie mojego miasta."— Zapis prezentacji:

1

2 PRZEMYŚL

3

4

5 Postać niedźwiadka widnieje, w herbie mojego miasta.

6

7 Była jedną z największych w Europie. Budowana przez Austriaków od 1854 r. aż do I wojny światowej, otoczyła miasto dwoma pierścieniami fortyfikacji. 120 tys. żołnierzy austriackich odpierało tu szturmy Rosjan. To, co ocalało, imponuje ogromem.

8 Muzeum Dzwonów i Fajek mieści się w Wieży Zegarowej usytuowanej w centrum przemyskiej starówki. Wieża jest budowlą późnobarokowa, o wysokości 38 metrów, ośmiokondygnacyjną, z dwoma tarasami widokowymi. Od roku 1983 Wieżą jest własnością Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, które przeprowadziło jej remont i adaptację. Zasadniczych prac wraz z przystosowaniem do funkcji wystawienniczej dokonano w niej w latach 2000-2002. zaowocowały one utworzeniem Muzeum Dzwonów i Fajek. Ekspozycja dzwonów i fajek jest pierwsza tego typu w Polsce, a powstała właśnie w Przemyślu, gdyż ludwisarstwo i fajkarstwo to rzemiosło, z których słynęło i słynie nasze miasto w kraju i za granicą. Na tarasie Wieży Zegarowej znajduje się panoramiczna luneta widokowa (na monetę). Ustawiona jest ona w miejscu, które pozwala odwiedzającym Muzeum Dzwonów i Fajek podziwiać i cieszyć się pięknymi widokami rozpościerającymi się z Wieży.

9 Pomnik fajki niedaleko muzeum

10 Trafił do Przemyśla przymusowo, jako szpieg... rosyjski. Dziś śladami tego bohatera literackiego wędrują szwejkolodzy z całego świata. Wiedzie ich szlak pieszy i rowerowy (żółto- czarny - jak barwy Habsburgów), który zaczyna się w Czechach i prowadzi przez Austrię, Węgry, Słowację, Polskę aż na Ukrainę. W mieście aktywnie działa Towarzystwo Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka organizu- jące Wielkie Manewry w Twierdzy Przemyśl. Miłośnicy Szwejka mogą też obejrzeć jego pomnik.

11

12 Większość ludzi jest niezadowolonych z długości trasy czy trudności w ich zjeździe, jednak uważam że jak na stok w mieście jest wystarczający żeby na chwilę wyskoczyć na białe szaleństwo

13

14 Legendarny lokal, gdzie można spróbować m.in. "Rozkoszy Najjaśniejszego Pana" i zrelaksować się przy kufelku piwa (norma dla szeregowca - 0,3 l, dla generała - 1 l). Wnętrze przywodzi na myśl czasy cesarstwa austro- węgierskiego.


Pobierz ppt "PRZEMYŚL Postać niedźwiadka widnieje, w herbie mojego miasta."

Podobne prezentacje


Reklamy Google