Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę."— Zapis prezentacji:

1

2 Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

3 W naszym nadleśnictwie utworzono 5 rezerwatów przyrody, w których wyznaczono ochronę czynną w rozumieniu ustawy o ochronie przyrody (z dnia 16 kwietnia 2004r.). Rezerwaty te posiadają aktualne plany ochrony.

4 Rezerwat „Grabowiec" Rok utworzenia: 1956 Powierzchnia: 21,92 ha Leśnictwo: Bogucice

5 Rezerwat chroni zbiorowisko lasu grądowego w odmianie kserotermicznej, jest to jedyny w Polsce przykład drzewostanu dębowo-grabowego rosnącego na płytkich rędzinach z uwidocznionymi zjawiskami krasu powierzchniowego

6 utworzono w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych naturalnych płatów roślinności kserotermicznej z wieloma gatunkami roślin chronionych, w tym stanowiska dyptamu jesionolistnego tzw. "gorejący krzew Mojżesza” (jednego z dwóch w Polsce).

7 W składzie florystycznym rezerwatu występuje jeszcze wiele gatunków chronionych, jak np. obuwik pospolity, zawilec wielkokwiatowy

8 Len Włochaty ORAZ Wiśnia Karłowata

9 Ciepłe murawy kserotermiczne stwarzają dogodne warunki bytowania dla bogatej fauny owadów. Żyje tu m.in. motyl modraszek gniady – rzadkość w skali kraju, a także cenne i chronione gatunki z innych grup systematycznych.

10 Opracował: Adrian Kowalski


Pobierz ppt "Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę."

Podobne prezentacje


Reklamy Google