Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Elektrownie cieplne podstawą energetyki Polski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Elektrownie cieplne podstawą energetyki Polski"— Zapis prezentacji:

1 Elektrownie cieplne podstawą energetyki Polski

2 W Polsce pierwsze siłownie cieplne (parowe) powstały w XIX w
W Polsce pierwsze siłownie cieplne (parowe) powstały w XIX w. Dostarczały one energię mechaniczną poszczególnym zakładom przemysłu maszynowego lub włókienniczego, hutom, kopalniom itp. Pierwsza elektrownia miejska w Królestwie Polskim powstała w Radomiu w 1900 roku, kolejna w 1902 roku w Warszawie. Po I wojnie światowej planowano w Polsce budowę wielu elektrowni, ale planu tego nie zrealizowano. Dopiero po II wojnie światowej nastąpił gwałtowny rozwój elektroenergetyki w oparciu o własne zasoby surowców energetycznych (węgiel kamienny i później brunatny).

3

4 Dzisiaj w Polsce mamy 55 cieplnych elektrowni zawodowych, które wytwarzają 90% energii naszego kraju. Opalane są w 60% węglem kamiennym, a w 38% węglem brunatnym.

5 Schemat elektrowni cieplnej

6 Rozmieszczenie dużych elektrowni cieplnych zależy od trzech czynników: - dostępu do paliwa, - możliwości łatwego poboru wody, - bliskości rynku zbytu energii. Elektrownie opalane węglem brunatnym zlokalizowane są tuż przy kopalniach odkrywkowych. Są to elektrownie: Bełchatów, Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, Turów. Elektrownie opalane węglem kamiennym znajdują się w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, np. Rybnik (ROW), Jaworzno III i Łaziska. Kilka elektrowni opalanych węglem kamiennym zlokalizowano nad dużymi rzekami. Są to: Połaniec, Kozienice, Dolna Odra, Ostrołęka.

7 Elektrownia Bełchatów
Największa w Polsce i Europie elektrownia opalana węglem brunatnym. Moc pracujących tu bloków energetycznych wynosi 5298 MW i stanowi około 19% mocy zainstalowanej w polskiej energetyce zawodowej. Roczna produkcja energii wynosząca przeciętnie TWh, stanowi około 20% produkcji krajowej. Energia z Bełchatowa jest najtańszą energią elektryczną w kraju.

8 Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin
Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin to zespół czterech elektrowni w rejonie Konina, dostarczających około 8,5 procent mocy krajowej i wynosi 2512 MW. W skład zespołu wchodzą następujące obiekty: Elektrownia Pątnów I w Koninie Elektrownia Adamów w Turku Elektrownia Konin w Koninie Elektrownia Pątnów II w Koninie

9 Elektrownia „Pątnów” Elektrownia „Konin” Elektrownia „Adamów”

10 Elektrownia Turów Trzecia co do wielkości w Polsce elektrownia cieplna, kondensacyjna, blokowa z międzystopniowym przegrzewem pary i zamkniętym układem wody chłodzącej. Elektrownia znajduje się w Bogatyni(powiat zgorzelecki). Jej moc osiągalna wynosi 1900 MW. Roczna produkcja energii elektrycznej brutto to  MWh. podczas której zużycie węgla brunatnego na jej produkcję i produkcję energii cieplnej wynosi  ton.

11 Elektrownia „Rybnik”  Elektrownia kondensacyjna (cieplna) i blokowa, największa na Górnym Śląsku, zarazem jedna z największych w kraju, obecnie należąca do Grupy EDF. moc: 1775 MW (7% mocy zainstalowanej w Polsce) roczna produkcja energii elektrycznej: MWh

12 Elektrownia „Jaworzno III”

13 Elektrownia „Jaworzno III”
Znajduje się w Jaworznie w województwie śląskim. Od 29 grudnia 2000 w składzie Południowego Koncernu Energetycznego S.A. Elektrownia składa się obecnie z dwóch zakładów: - Elektrownia II składa się z: 1 kotła pyłowego PK-10p produkującego energię cieplną w układzie blokowym, zasilającym 1 turbozespół ciepłowniczo-kondensacyjny 10 CK-60 oraz 2 kotłów fluidalnych CFB 260 pracujących z 2 turbinami ciepłowniczo-kondensacyjnymi (13CK-70). - Elektrownia III składa się z: 6 bloków energetycznych o łącznej mocy zainstalowanej 1345 MW Elektrownia Jaworzno III ma zainstalowaną moc elektryczną 1345 MW i moc cieplną 321 MW. Elektrownia Jaworzno III posiada najwyższy komin w Polsce i jeden z najwyższych w Europie, ma on 306 m wysokości.

14 Elektrownia „Łaziska”
Znajduje się w Łaziskach Górnych w województwie śląskim, od 29 grudnia 2000 w składzie Południowego Koncernu Energetycznego S.A. Elektrownia Łaziska to zawodowa elektrownia systemowa (jedna z 18 w Polsce) opalana węglem kamiennym z własnym węzłem ciepłowniczym. Wytwarza około 4,2% krajowej produkcji energii elektrycznej. Posiada 1155 MW zainstalowanej mocy elektrycznej: 2 bloki o mocy po 125 MW 3 bloki o mocy po 225 MW 1 blok o mocy 230 MW Dodatkowo posiada 196 MW zainstalowanej mocy cieplnej. Na terenie elektrowni działa Muzeum Energetyki.

15 Wady elektrowni cieplnych
w razie awarii bardzo dotkliwie skaża środowisko, stanowi doskonały cel ataków terrorystycznych., • emisja do atmosfery dwutlenku węgla co powoduje efekt cieplarniany. -do funkcjonowania potrzebny jest uran, -zanieczyszczenie powietrza jako konsekwencja procesu spalania paliw kopalnych. • konieczność pozyskiwania wody niezbędnej do chłodzenia co niesie za sobą straty na skutek parowania w niektórych morzach śródlądowych, drogach wodnych oraz możliwość odprowadzania nagrzanej wody do rzek, co ma negatywny wpływ na ekologię, • przenikanie odpadów radioaktywnych do atmosfery • zmiana krajobrazu, • zakłócenia fal radiowych i telewizyjnych, • zagrożenie dla przelatujących ptaków zakłócenia klimatu akustycznego, potrzeba dużych zapasów wody do chłodzenia oraz dostępność paliwa.

16 Zalety elektrowni cieplnych
posiada nowoczesne technologie, dostarczają dużo energii, dlatego są zlokalizowane w pobliżu miejsc o dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, tańszy prąd, w czasie wytwarzania energii nie ma hałasu, podstawową zaletą elektrowni cieplnych pracujących w Polsce jest wykorzystywanie paliwa produkowanego (wydobywanego) w kraju, a więc węgiel kamienny, brunatny.

17 Dziękuje za obejrzenie prezentacji 
Weronika Biecka kl. 2p


Pobierz ppt "Elektrownie cieplne podstawą energetyki Polski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google