Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwsza elektrownia miejska w Królestwie Polskim powstała w Radomiu w 1900 roku, kolejna w 1902 roku w Warszawie. Po I wojnie światowej planowano w Polsce.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwsza elektrownia miejska w Królestwie Polskim powstała w Radomiu w 1900 roku, kolejna w 1902 roku w Warszawie. Po I wojnie światowej planowano w Polsce."— Zapis prezentacji:

1

2 Pierwsza elektrownia miejska w Królestwie Polskim powstała w Radomiu w 1900 roku, kolejna w 1902 roku w Warszawie. Po I wojnie światowej planowano w Polsce budowę wielu elektrowni, ale planu tego nie zrealizowano. W Polsce pierwsze siłownie cieplne (parowe) powstały w XIX w. Dostarczały one energię mechaniczną poszczególnym zakładom przemysłu maszynowego lub włókienniczego, hutom, kopalniom itp. Dopiero po II wojnie światowej nastąpił gwałtowny rozwój elektroenergetyki w oparciu o własne zasoby surowców energetycznych (węgiel kamienny i później brunatny).

3

4 Dzisiaj w Polsce mamy 55 cieplnych elektrowni zawodowych, które wytwarzają 90% energii naszego kraju. Opalane są w 60% węglem kamiennym, a w 38% węglem brunatnym.

5 Schemat elektrowni cieplnej

6 Rozmieszczenie dużych elektrowni cieplnych zależy od trzech czynników: - dostępu do paliwa, - możliwości łatwego poboru wody, - bliskości rynku zbytu energii. Elektrownie opalane węglem brunatnym zlokalizowane są tuż przy kopalniach odkrywkowych. Są to elektrownie: Bełchatów, Zespół Elektrowni Pątnów- Adamów-Konin, Turów. Elektrownie opalane węglem kamiennym znajdują się w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, np. Rybnik (ROW), Jaworzno III i Łaziska. Kilka elektrowni opalanych węglem kamiennym zlokalizowano nad dużymi rzekami. Są to: Połaniec, Kozienice, Dolna Odra, Ostrołęka.

7 Największa w Polsce i Europie elektrownia opalana węglem brunatnym. Moc pracujących tu bloków energetycznych wynosi 5298 MW i stanowi około 19% mocy zainstalowanej w polskiej energetyce zawodowej. Roczna produkcja energii wynosząca przeciętnie 27-28 TWh, stanowi około 20% produkcji krajowej. Energia z Bełchatowa jest najtańszą energią elektryczną w kraju.

8 Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin to zespół czterech elektrowni w rejonie Konina, dostarczających około 8,5 procent mocy krajowej i wynosi 2512 MW. W skład zespołu wchodzą następujące obiekty: Elektrownia Pątnów I w Koninie Elektrownia Adamów w Turku Elektrownia Konin w Koninie Elektrownia Pątnów II w Koninie

9 Elektrownia „Pątnów” Elektrownia „Konin” Elektrownia „Adamów”

10 Jej moc osiągalna wynosi 1900 MW. Roczna produkcja energii elektrycznej brutto to 13 144 008 MWh. podczas której zużycie węgla brunatnego na jej produkcję i produkcję energii cieplnej wynosi 11 991 500 ton. Trzecia co do wielkości w Polsce elektrownia cieplna, kondensacyjna, blokowa z międzystopniowym przegrzewem pary i zamkniętym układem wody chłodzącej. Elektrownia znajduje się w Bogatyni(powiat zgorzelecki).

11 Elektrownia kondensacyjna (cieplna) i blokowa, największa na Górnym Śląsku, zarazem jedna z największych w kraju, obecnie należąca do Grupy EDF. moc: 1775 MW (7% mocy zainstalowanej w Polsce) roczna produkcja energii elektrycznej: 9436135 MWh

12 Elektrownia „Jaworzno III”

13 Elektrownia składa się obecnie z dwóch zakładów: - Elektrownia II składa się z: 1 kotła pyłowego PK-10p produkującego energię cieplną w układzie blokowym, zasilającym 1 turbozespół ciepłowniczo- kondensacyjny 10 CK-60 oraz 2 kotłów fluidalnych CFB 260 pracujących z 2 turbinami ciepłowniczo-kondensacyjnymi (13CK-70). - Elektrownia III składa się z: 6 bloków energetycznych o łącznej mocy zainstalowanej 1345 MW Elektrownia Jaworzno III ma zainstalowaną moc elektryczną 1345 MW i moc cieplną 321 MW. Elektrownia Jaworzno III posiada najwyższy komin w Polsce i jeden z najwyższych w Europie, ma on 306 m wysokości. Znajduje się w Jaworznie w województwie śląskim. Od 29 grudnia 2000 w składzie Południowego Koncernu Energetycznego S.A.

14 Znajduje się w Łaziskach Górnych w województwie śląskim, od 29 grudnia 2000 w składzie Południowego Koncernu Energetycznego S.A. Posiada 1155 MW zainstalowanej mocy elektrycznej: 2 bloki o mocy po 125 MW 3 bloki o mocy po 225 MW 1 blok o mocy 230 MW Dodatkowo posiada 196 MW zainstalowanej mocy cieplnej. Na terenie elektrowni działa Muzeum Energetyki. Elektrownia Łaziska to zawodowa elektrownia systemowa (jedna z 18 w Polsce) opalana węglem kamiennym z własnym węzłem ciepłowniczym. Wytwarza około 4,2% krajowej produkcji energii elektrycznej.

15 w razie awarii bardzo dotkliwie skaża środowisko, stanowi doskonały cel ataków terrorystycznych., emisja do atmosfery dwutlenku węgla co powoduje efekt cieplarniany. -do funkcjonowania potrzebny jest uran, -zanieczyszczenie powietrza jako konsekwencja procesu spalania paliw kopalnych. konieczność pozyskiwania wody niezbędnej do chłodzenia co niesie za sobą straty na skutek parowania w niektórych morzach śródlądowych, drogach wodnych oraz możliwość odprowadzania nagrzanej wody do rzek, co ma negatywny wpływ na ekologię, przenikanie odpadów radioaktywnych do atmosfery zmiana krajobrazu, zakłócenia fal radiowych i telewizyjnych, zagrożenie dla przelatujących ptaków zakłócenia klimatu akustycznego, potrzeba dużych zapasów wody do chłodzenia oraz dostępność paliwa.

16 posiada nowoczesne technologie, dostarczają dużo energii, dlatego są zlokalizowane w pobliżu miejsc o dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, tańszy prąd, w czasie wytwarzania energii nie ma hałasu, podstawową zaletą elektrowni cieplnych pracujących w Polsce jest wykorzystywanie paliwa produkowanego (wydobywanego) w kraju, a więc węgiel kamienny, brunatny.

17 Weronika Biecka kl. 2p


Pobierz ppt "Pierwsza elektrownia miejska w Królestwie Polskim powstała w Radomiu w 1900 roku, kolejna w 1902 roku w Warszawie. Po I wojnie światowej planowano w Polsce."

Podobne prezentacje


Reklamy Google