Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zapraszamy do Toszka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zapraszamy do Toszka."— Zapis prezentacji:

1 Zapraszamy do Toszka

2 Dawno, dawno temu pewien książę wybrał się do lasu na łowy
Dawno, dawno temu pewien książę wybrał się do lasu na łowy. Zabrał ze sobą ulubionego psa Toszka. Podczas polowania książę został zaatakowany przez rannego dzika. Na ratunek pośpieszył mu jego wierny przyjaciel – pies. Toszek rzucił się do walki i pokonał rozjuszone zwierzę. Niestety ulubieniec księcia odniósł śmiertelne rany w walce z dzikiem. Dla upamiętnienia tego wydarzenia książę kazał wybudować zamek i miasto, które nazwał Toszek.

3 Mijały lata. W XIX wieku właścicielami zamku w Toszku byli hrabiowie von Gaschin Ludwik i jego żona księżniczka Gizela. Książę w dzień ślubu podarował wybrance najcenniejszą pamiątkę rodzinną – złotą kaczkę siedzącą na 11 złotych, wypełnionych dukatami jajkach. Pewnego dnia we wschodniej części zamku wybuchł pożar. Znajdowała się tam sypialnia Gizeli. Gdy księżna obudziła się, na ratunek było już za późno. W ostatniej chwili przypomniała sobie o tajnym przejściu do podziemi, z których wyjście znajdowało się daleko za zamkiem. Szybko porwała złotą kaczkę, by w trakcie ucieczki zakopać ją w podziemiach. Nazajutrz, daleko od zamku znaleziono nieprzytomną Gizelę. Wkrótce hrabina zmarła, a złotej kaczki dotąd nie odnaleziono. Legenda głosi, że kaczkę znajdzie osoba o czystym sercu, urodzona w niedzielę, która wejdzie do podziemi w dzień Wielkiej Nocy. Może ktoś z Was urodził się w niedzielę ? Zapraszamy na zamek.

4 Ludzie mówią, że w czasie wielkiego pożaru, nie można było ugasić płonącego zamku. Stojący na postumencie, w centralnym punkcie rynku, św. Jan Nepomucen odwrócił się w stronę zamku i dopiero wtedy pożar udało się pokonać. W czasie zwiedzania naszego miasta proszę sprawdzić ustawienie postumentu i samej figury św. Jana Nepomucena.

5 Po II wojnie światowej zamek pozostawał malowniczą ruiną
Po II wojnie światowej zamek pozostawał malowniczą ruiną. W latach 1957 – 1963 został częściowo odbudowany, stając się odtąd siedzibą toszeckich placówek kulturalnych. Dla turystów udostępniona jest wieża zamkowa z tarasem widokowym. Góruje ona nad zamkiem i miastem. Dziedziniec zamkowy otaczają mury obronne. Wędrując śladami książąt śląskich warto zobaczyć Toszek.

6 Dziś na zamku odbywają się turnieje rycerskie i konkursy łucznicze.

7 Przede wszystkim jednak organizowane są koncerty, wystawy, konkursy, potańcówki i jarmarki.
Już dziś zapraszamy na coroczne bale i Dni Toszka.

8 Zamek to nie jedyna atrakcja turystyczna
Zamek to nie jedyna atrakcja turystyczna. Zwiedzając Toszek, warto zobaczyć: Rynek

9 Kościół parafialny pod wezwaniem św
Kościół parafialny pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest budowlą barokową z kamienia łamanego, ma piękne sklepienia, mozaiki i 7 ołtarzy. Kościół jest jednym z najciekawszych przykładów architektury sakralnej na Górnym Śląsku. Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z roku 1201.

10 Późnobarokowy kościół cmentarny pw. św. Barbary z XVIII w
Późnobarokowy kościół cmentarny pw. św. Barbary z XVIII w. z pięknymi malowidłami późnobarokowymi.

11 Głaz ku czci poległych w I i II wojnie światowej

12 Pomnik postawiony ku pamięci ofiar obozu NKWD.

13 Cmentarz żydowski (XIX w.) - kirkut

14 W naszym miasteczku, znajdziecie wiele urokliwych miejsc.

15 Wiele miejsc ciekawych pod względem przyrodniczym.
Nasza szkoła zaprasza do arboretum.

16 W lesie Fazaniec zachęca do spacerów ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna.
Składa się z ona z czterech pól obserwacyjnych: I Ols czyli wilgotny las olchowy II Na bagnach III Nad leśnym oczkiem wodnym IV Wśród leśnych drzew i ziół Na tablicach znajdują się informacje o faunie i florze danego miejsca wraz ze zdjęciami okazów.

17 Wokół Toszka i w samym mieście znajduje się wiele przydrożnych krzyży i kapliczek.

18 Historia ziemi toszeckiej zaczyna się w epoce kamiennej, o czym świadczą liczne znaleziska archeologiczne. Miasto leżało na szlaku handlowym zwanym szlakiem bursztynowym (na wzgórzu zamkowym znaleziono monety rzymskie). Fragmenty naczyń z przełomu IV/V w świadczą o istnieniu już wówczas osady na tym terenie. Początki grodu sięgają jednak IX/X w i wiążą się z osobami Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Nasze miasto było kasztelanią za panowania Bolesława Wysokiego. O tych i innych faktach z historii i współczesności naszego szacownego grodu dowiesz się na miejscu. Z radością powitają Cię tutaj gościnni, zawsze otwarci toszanie. Zapraszamy.

19 Przybywajcie na Zamek w Toszku, gdzie odbywają się  huczne Breweryje.
Tu turniej rycerski o rękę Księżnej Judyty toczon był i co rok będzie. Niech więc śpieszy, kto może, by muzyki, tańca i śpiewu średniowiecznego zażyć, a rzemiosłu dawnemu się przypatrywać. Dobrego jadła, napoju i humoru nie braknie.

20 Zapraszamy do Toszka ! Prezentację wykonali : Dariusz Janysek i Roland Surażyński, uczniowie SP w Toszku pod kierunkiem mgr Barbary Szpak


Pobierz ppt "Zapraszamy do Toszka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google