Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wybrane Subkultury Młodzieżowe w Polsce.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wybrane Subkultury Młodzieżowe w Polsce."— Zapis prezentacji:

1 Wybrane Subkultury Młodzieżowe w Polsce

2 Subkultura Subkultura określa grupę społeczną  i jej kulturę wyodrębnioną według jakiegoś kryterium.  Uczestnictwo w niej uczy również krytycznego myślenia o rzeczywistości. Więcej jest jednak niepokojących doświadczeń związanych z grupami subkulturowymi. Dlatego kojarzą się nam one zazwyczaj z agresją i przemocą.

3 W Polsce wyróżniamy takie subkultury jak:
Punki Raperzy Skejci Dresiarze Rastafarianie Heavymetalowcy Graficiarze Emo Szalikowcy

4 Punki Określają siebie mianem Punk, czyli śmieć. Nieestetyczny, agresywny, brudny i bulwersujący. Tak naprawdę nikt nie wie, kiedy i gdzie powstała ta subkultura. W połowie lat 70-tych na ulicach brytyjskich miast zaczęli pojawiać się dziwnie ubrani młodzi ludzie. Ich strojem były skórzane kurtki nabijane metalowymi ćwiekami, ciężkie buty oraz szokujące, w kolorach tęczy fryzury przypominające i irokezy i nie tylko.

5 Raperzy Subkultura ta powstała w Stanach Zjednoczonych. Raperów najłatwiej rozpoznać po prowokujących strojach i wulgarnym słownictwie. Często sięgają do różnego rodzaju używek. Piją alkohol, zażywają narkotyki, często prowokują innych do bójek. Muzykę tworzą sami tzw. rap.

6 Skate Skate to subkultura młodzieżowa zrzeszająca ludzi jeżdżących na deskorolkach, rolkach i rowerach. W Polsce są powszechnie myleni z emo lub hip-hop'owcami, spędzają czas na opanowywaniu nowych trików i dobrej zabawie. Ich miejscem spotkań jest plac lub skatepark.

7 Wyróżnia się kilka rodzajów skate'owców
Wyróżnia się kilka rodzajów skate'owców. Każdy z nich różni się swoimi upodobaniami i muzyką. Oto one: Skate-punk Słucha punku i muzyki metalowej, wykonuje najniebezpieczniejsze triki.

8 Słucha rapu i hip-hopu, posiada techniczny styl jazdy,nosi szerokie, niekrępujące ruchów ubrania. 
Skate-raper

9 Zwykły-skate Charakteryzuje się dowolnym stylem jazdy i zróżnicowanym gustem muzycznym.

10 Pozer - nie potrafi wykonać żadnego triku.
Proskate - jeździ bardzo dobrze, często jest sponsorowany przez firmy deskorolkowe.

11 Dresiarze Swoją nazwę zawdzięczają swemu ubiorowi – dresom. Ich zachowanie jest negatywnie odbierane przez społeczeństwo. Nie mają poszanowania wobec obowiązujących zasad i kultury. Używają wulgaryzmów. Wrogami dresiarzy są ludzie różniący się od nich wyglądem. Ich Spędzają wolny czas na pogawędkach z kolegami.

12 Rastafarianie Słuchają muzyki reggae. Noszą luźne stroje w barwach narodowych Etiopii (zielony, żółty, czerwony). Noszenie „dreadów”, czyli grubo splecionych włosów. Ich noszenie ma znaczenie symboliczne. Marihuana często jest kojarzona z tym ruchem.

13 Heavymetalowcy Ubrani zawsze na czarno, a najczęściej w bojówki i luźną bluzę. Noszą glany, włosy niekiedy sięgające do pasa. Kolczyki najczęściej w brwi lub brodzie. Są to pacyfisto - anarchiści, lecz to miłe osoby, jeśli ktoś im nie przeszkadza. Lubią miejsca skryte w lesie lub ruinach. Nie lubią najbardziej skinów czy hip-hopwców.

14 Graficiarze Najczęściej pojawiają się w nocy. Malują graffiti (obrazy na ścianach za pomocą sprayów) przeważnie w niedozwolonych na to miejscach. Działalność graficiarzy niejednokrotnie poddawana jest dyskusji, ponieważ część osób traktuje ją jako zwykły wandalizm .

15 Emo Emo to bardzo wrażliwe, często nieśmiałe i podchodzące do życia niezwykle emocjonalnie osoby. Jest najmłodszą subkulturą, istnieje od początku XXI. Początki dali jej muzycy popowi, wprowadzając do swoich utworów krzyki.Jest to subkultura wiążąca się z gotykiem i punkiem. Mają charakterystyczny wygląd, ponieważ ubierają się na czarno, mają też bardzo abstrakcyjne fryzury, których charakterystyczną cechą jest długa grzywka na pół głowy i duża ilość ostrego makijażu, malują paznokcie najczęściej na czarno.

16 Szalikowcy Radykalno-szowinistyczne grupy kibiców piłkarskich, których najłatwiej poznać po szalikach i podkoszulkach z nazwami ulubionych klubów. Doskonale zorganizowani podczas wszelkich imprez sportowych, często noszą przy sobie różne niebezpieczne narzędzia. Szczególnie niebezpieczni są, gdy ich klub przegra.

17 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Wybrane Subkultury Młodzieżowe w Polsce."

Podobne prezentacje


Reklamy Google