Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Subkultura określa grupę społeczną i jej kulturę wyodrębnioną według jakiegoś kryterium. Uczestnictwo w niej uczy również krytycznego myślenia o rzeczywistości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Subkultura określa grupę społeczną i jej kulturę wyodrębnioną według jakiegoś kryterium. Uczestnictwo w niej uczy również krytycznego myślenia o rzeczywistości."— Zapis prezentacji:

1

2 Subkultura określa grupę społeczną i jej kulturę wyodrębnioną według jakiegoś kryterium. Uczestnictwo w niej uczy również krytycznego myślenia o rzeczywistości. Więcej jest jednak niepokojących doświadczeń związanych z grupami subkulturowymi. Dlatego kojarzą się nam one zazwyczaj z agresją i przemocą.

3 W Polsce wyróżniamy takie subkultury jak:  Punki Punki  Raperzy Raperzy  Skejci Skejci  Dresiarze Dresiarze  Rastafarianie Rastafarianie  Heavymetalowcy Heavymetalowcy  Graficiarze Graficiarze  Emo Emo  Szalikowcy Szalikowcy

4 Punki Określają siebie mianem Punk, czyli śmieć. Nieestetyczny, agresywny, brudny i bulwersujący. Tak naprawdę nikt nie wie, kiedy i gdzie powstała ta subkultura. W połowie lat 70-tych na ulicach brytyjskich miast zaczęli pojawiać się dziwnie ubrani młodzi ludzie. Ich strojem były skórzane kurtki nabijane metalowymi ćwiekami, ciężkie buty oraz szokujące, w kolorach tęczy fryzury przypominające i irokezy i nie tylko.

5 Raperzy Subkultura ta powstała w Stanach Zjednoczonych. Raperów najłatwiej rozpoznać po prowokujących strojach i wulgarnym słownictwie. Często sięgają do różnego rodzaju używek. Piją alkohol, zażywają narkotyki, często prowokują innych do bójek. Muzykę tworzą sami tzw. rap.

6 Skate Skate to subkultura młodzieżowa zrzeszająca ludzi jeżdżących na deskorolkach, rolkach i rowerach. W Polsce są powszechnie myleni z emo lub hip-hop'owcami, spędzają czas na opanowywaniu nowych trików i dobrej zabawie. Ich miejscem spotkań jest plac lub skatepark.

7 Wyróżnia się kilka rodzajów skate'owców. Każdy z nich różni się swoimi upodobaniami i muzyką. Oto one: Skate-punk Słucha punku i muzyki metalowej, wykonuje najniebezpieczniejsze triki.

8 Skate-raper Słucha rapu i hip-hopu, posiada techniczny styl jazdy,nosi szerokie, niekrępujące ruchów ubrania.

9 Zwykły-skate Charakteryzuje się dowolnym stylem jazdy i zróżnicowanym gustem muzycznym.

10 Pozer - nie potrafi wykonać żadnego triku. Proskate - jeździ bardzo dobrze, często jest sponsorowany przez firmy deskorolkowe.

11 Dresiarze Swoją nazwę zawdzięczają swemu ubiorowi – dresom. Ich zachowanie jest negatywnie odbierane przez społeczeństwo. Nie mają poszanowania wobec obowiązujących zasad i kultury. Używają wulgaryzmów. Wrogami dresiarzy są ludzie różniący się od nich wyglądem. Ich Spędzają wolny czas na pogawędkach z kolegami.

12 Rastafarianie Słuchają muzyki reggae. Noszą luźne stroje w barwach narodowych Etiopii (zielony, żółty, czerwony). Noszenie „dreadów”, czyli grubo splecionych włosów. Ich noszenie ma znaczenie symboliczne. Marihuana często jest kojarzona z tym ruchem.

13 Heavymetalowcy Ubrani zawsze na czarno, a najczęściej w bojówki i luźną bluzę. Noszą glany, włosy niekiedy sięgające do pasa. Kolczyki najczęściej w brwi lub brodzie. Są to pacyfisto - anarchiści, lecz to miłe osoby, jeśli ktoś im nie przeszkadza. Lubią miejsca skryte w lesie lub ruinach. Nie lubią najbardziej skinów czy hip-hopwców.

14 Graficiarze Najczęściej pojawiają się w nocy. Malują graffiti (obrazy na ścianach za pomocą sprayów) przeważnie w niedozwolonych na to miejscach. Działalność graficiarzy niejednokrotnie poddawana jest dyskusji, ponieważ część osób traktuje ją jako zwykły wandalizm.

15 Emo Emo to bardzo wrażliwe, często nieśmiałe i podchodzące do życia niezwykle emocjonalnie osoby. Jest najmłodszą subkulturą, istnieje od początku XXI. Początki dali jej muzycy popowi, wprowadzając do swoich utworów krzyki.Jest to subkultura wiążąca się z gotykiem i punkiem. Mają charakterystyczny wygląd, ponieważ ubierają się na czarno, mają też bardzo abstrakcyjne fryzury, których charakterystyczną cechą jest długa grzywka na pół głowy i duża ilość ostrego makijażu, malują paznokcie najczęściej na czarno.

16 Szalikowcy Radykalno-szowinistyczne grupy kibiców piłkarskich, których najłatwiej poznać po szalikach i podkoszulkach z nazwami ulubionych klubów. Doskonale zorganizowani podczas wszelkich imprez sportowych, często noszą przy sobie różne niebezpieczne narzędzia. Szczególnie niebezpieczni są, gdy ich klub przegra.

17


Pobierz ppt "Subkultura określa grupę społeczną i jej kulturę wyodrębnioną według jakiegoś kryterium. Uczestnictwo w niej uczy również krytycznego myślenia o rzeczywistości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google