Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Carskie Sioło Царское Село

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Carskie Sioło Царское Село"— Zapis prezentacji:

1 Carskie Sioło Царское Село
1 Kompleks pałacowo-parkowy założony w XVIII wieku, rezydencja carów, ok. 25 km od Petersburga, na terenie miasta Puszkin.

2

3 3

4

5

6

7 2

8 i\p

9 2

10

11 3

12

13 Sala balowa

14 2 Sala Balowa o pow. około 900 m² powstała w latach według projektu Rastrellego. Ściany sali pokryte są niemal w całości lustrami i kinkietami (696 lamp), co zwłaszcza w nocy daje efekt nieograniczonej przestrzeni. Plafon w całości pokryty jest freskiem, na którego obrzeżach wymalowana jest kolumnada, nadająca sufitowi lekkości i sprawia, że wydaje się być znacznie wyższy. Po niebie nad kolumnadą spacerują sobie alegoryczne postaci i bóstwa. Sala została ozdobiona wyjątkowo rozrzutnie i tam, gdzie nie ma luster i kinkietów, umieszczone są małe złote rzeźby.

15 2

16 Sala audiencyjna 2

17

18 Bursztynowa Komnata 3

19 Bursztynowa Komnata Bursztynowa Komnata to do dziś symbol wielkości rodziny Romanowów. W 1701 roku wielbiciel sztuki Fryderyk I Hohenzollern rozkazał stworzyć komnatę, w Pałacu Charlottenburg, której ściany miały być w całości pokryte bursztynem. Zadania tego podjął się architekt Andreas Schlüter z Gdańska. Dzieło ukończono tuż przed śmiercią Fryderyka I a jego następca Fryderyk Wilhelm I niewiele mający wspólnego ze sztuką, kazał wysłać komnatę w prezencie Carowi Piotrowi I, jako dar dyplomatyczny. Dopiero Caryca Elżbieta wykorzystała prezent i umieściła komnatę w Pałacu Zimowym, a następnie przeniesiono ją do Carskiego Sioła. Kiedy w 1941 roku Niemcy zrabowali i wywieźli komnatę do Königsburga (niegdyś polskiego Królewieca, obecnego Kaliningradu), los komnaty nie jest znany do dzisiaj. Mimo to, dziś w pałacu znajduje się rekonstrukcja stworzona na trzechsetną rocznicę założenia Petersburga. 3

20 3

21

22

23

24 2

25

26 3+

27

28

29

30 2

31 2

32 2

33 2

34 2

35 2

36 2

37 2

38 2

39 1

40 1

41 2

42 2

43 2

44 2

45 2

46 2

47

48

49

50 CARSKIE  SIOŁO Pałac, a właściwie zespół pałacowo-parkowy, jest jedną z najznakomitszych rezydencji w stylu rosyjskiego baroku. W efekcie licznych prac, prowadzonych w XVIII i XIX w., w Carskim Siole powstał ogromny kompleks, w skład którego, oprócz głównego pałacu Katarzyny (Jekateryninskiego, Wielkiego), wchodzi wiele innych pomniejszych pałaców i budowli, ogrody i parki ze stawami i dodatkowymi budynkami. Potężny kompleks założony był przez Katarzynę I na nierównych i bagiennych terenach pod Petersburgiem, które dostała od swego męża Cara Piotra I. Monarchini kazała wybudować na nich mały park na modłę XVIII-wieczną z niewielką oranżerią. W miejscu, gdzie dziś stoi Wielki Pałac, caryca kazała postawić niewielką drewnianą cerkiew pod wezwaniem Św. Katarzyny. W 1722 Katarzynie zbudowano niewielki pałacyk, na podstawie projektów Braunsteina. W 1725 roku całą posiadłość nazwano oficjalnie Carskim Siołem.

51 Dopiero za rządów Carycy Elżbiety (panującej w latach 1740-1762) pałac gruntownie
przebudowany został wg. projektu Zemkova. Powiększył on główny budynek o dwie galerie, łączące go z sąsiadującymi pawilonami. Po śmierci architekta, pracami nad pałacem zajęli się jego uczniowie, jednak największą rolę rozbudowie rezydencji należy przypisać Francisco Bartolomeo Rastrelliemu. Zrezygnował on z pomysłu Zemkova, opierającego swój projekt na lekkich galeriach łączących trzy budynki i zamienił je w jedną całość, co dawało efekt monumentalności. Pałac otrzymał 300 metrową fasadę, której lekkości nadaje nieprzerwany rząd okien oraz liczne elementy wertykalne, kolumny i atlasy. Rastrelli zastosował także grę intensywnych kolorów, błękitu, bieli i matowego złota posągów.

52 Katarzyna II, która zasiadła na tronie Rosji w roku 1762, postanowiła jeszcze bardziej
upiększyć Carskie Sioło. Za jej panowania zapanowała moda na styl klasyczny, zatrudniła więc szkockiego architekta klasycystycznego, Charlesa Camerona, który spełniał jej każdy architektoniczny kaprys. Dobudował on m.in. Galerię Camerona z kolumnadą i brązowymi popiersiami. Miejsce to również wiąże się z carem Mikołajem II, który przebywał tu aresztowany po przewrocie Rewolucji Lutowej przez Rząd Tymczasowy, a zamordowany został później, po kolejnej rewolucji wraz z całą rodziną w Jekaterynburgu w 1918 roku. Fakt ten rozpoczął czasy tzw. "czerwonego terroru" w Rosji bolszewickiej. Carskie Sioło jest właśnie miejscem, w którym zaczęła się gehenna ostatniego Cara Rosji i jego rodziny.

53 koniec


Pobierz ppt "Carskie Sioło Царское Село"

Podobne prezentacje


Reklamy Google