Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sztuka i życie codzienne w XVIII wieku

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sztuka i życie codzienne w XVIII wieku"— Zapis prezentacji:

1 Sztuka i życie codzienne w XVIII wieku
Opracowały: Magdalena Chmiel, Kamila Stępniowska oraz Anna Przybyszewska.

2 Powrót mody na starożytność
W roku 1784 we Włoszech rozpoczęto wykopaliska w ruinach miasta Pompeje.Podczas prac odnaleziono rzeźby,mozaiki oraz malowidła.Były w bardzo dobrym stanie. Pod wpływem tego odkrycia w całej Europie zapanowała moda na starożytność.

3

4 Bardzo dużo ludzi zaczęło studiować sztukę antyczną
Bardzo dużo ludzi zaczęło studiować sztukę antyczną.Powstały w ten sposób akademie sztuk pięknych. Architekci i malarze bardziej wczuwali się w rolę artystów antycznych.Działalność artystów wspierali władcy .Ogromne budowle z rzędami kolumn oraz łuki triumfalne sprawiały wrażenie wielkości i potęgi.Ten nowy styl nawiązujący do wzorów klasycznych nazywano klasycyzmem.

5

6 Malarstwo i architektura klasycystyczna
Najczęstszym tematem malarzy była staro- -żytność.Przedstawiano antyczne cnoty, odwagę i miłość do ojczyzny.Ukazywano również liczne wojny i bitwy.Projektowano budowle wzorując się na stylach greckich oraz rzymskich.Liczne świątynie i inne ważne budynki ozdabiano kolumnami i rzeźbami.

7

8

9 Wybitni kompozytorzy Ważną rolę w sztuce też odgrywała muzyka. W pierwszej połowie stulecia tworzyli kom- -pozytorzy muzyki barokowej.Jednym z nich był niemiec Jan Sebastian Bach,twórca „Toccaty d-moll’’.We Włoszech tworzył Antonio Vivaldi skomponował on „Cztery pory roku’’.

10 Vivaldi Bach

11 W drugiej połowie wieku najważniejszym ośrodkiem muzyki był dworek cesarski w Europie.Żył tam wówczas Wolfgang Amadeusz Mozar-utalentowany twórca muzyki klasycznej.Wybitne utwory to : operę „Opera czarodziejski flet” oraz „Requiem”.

12 Si Mozart

13 Wzrost liczby ludności
W 2 połowie XVIII w. doszło do zmian w Europie.Odkrycia przyrody i medycyny zwiększyło dbałość o higienię.Przez to ludzie żyli dłużej.Epidemie chorób śmiertelnych przez to nie wybuchały z taką siłą.Europejczycy nauczyli się chronić przed chorobami.Porody kończyły się bezpieczniej niż dotychczas.Liczba ludności zaczeła powoli wzrastać.

14 W domu XVIII-wiecznego bogatego mieszczanina:
-mogli pić czekoladę i kawę z innych kontynentów, -można było słodzić napoje cukrem z brazylii, -porcelana była już produkowana w zakładach włoskich i niemickich .Bogatsi mieszczanie nadal sprowadzali ją z Japoni lub Chin, -w XVIII zaczęto się interesować wiadomościami z całego świata .Znajdowano informacje na ten temat w gazetach, -większość bawełnianych materiałów wytwarzano w angi- -elskich zakładach.Materiały były dosatarczane z:Ameryki, Północnej oraz Środkowej.

15

16 KONIEC!!!


Pobierz ppt "Sztuka i życie codzienne w XVIII wieku"

Podobne prezentacje


Reklamy Google