Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Owoce i warzywa oraz ich rola w naszym życiu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Owoce i warzywa oraz ich rola w naszym życiu."— Zapis prezentacji:

1 Owoce i warzywa oraz ich rola w naszym życiu.
Cukierki Owoce i warzywa Owoce i warzywa oraz ich rola w naszym życiu. Kto codziennie jabłko zjada, tego lekarz rzadko bada! ,,Zdrowy styl życia’’

2 Witamina ,,A’’ Witamina ,,A’’
Główne źródła tej witaminy pochodzenia zwierzęcego to: - tran - to zdecydowany numer 1 - żółtka jaj - masło - mleko pełne i jego przetwory - ryby morskie. Główne źródła tej witaminy pochodzenia roślinnego to: -owoce: dynie, śliwki, brzoskwinie, morele; -warzywa kolorowe: marchewka, pomidory, - warzywa zielone: brokuły, szczypiorek Witamina A jest przyjaciółką wzroku. wspomaga także rozróżnianie kolorów i dobry stan skóry.

3 Witamina ,,C’’ Głównym źródłem witaminy C są świeże oraz właściwie przetworzone owoce i warzywa. Witamina C w owocach = = Porzeczki, poziomki truskawki… Witamina C w warzywach = pomidory , kapusta; czerwona, biała, ziemniaki , brokuły… Witamina powyżej wymieniona znajduje się również w cytrusach takich jak cytryny i limonki Witamina ,,C’’ – jak na nas wpływa? Należy pamiętać, że witamina C: -obniża ciśnienie krwi, - dzięki niej jesteśmy odporni na przeziębienie Ziemniaki, brokuły i pomidory To też witaminy ,,C’’ zbiory.

4 Jeżeli chcemy bezpiecznie , z radością
Higiena spożywania owoców i warzyw. Jeżeli chcemy bezpiecznie , z radością spożywać owoce i warzywa musimy pamiętać o : - myciu ich przed zjedzeniem, - nie przechowywaniu surowych warzyw i owoców zbyt długo, nawet w lodówce, -myciu rąk przed zjedzeniem owoców, - nie przechowywaniu razem surowych warzyw i owoców z gotowanymi…. Odnośnie cytrusów: * jeśli lubisz plaster cytryny do herbaty, pamiętaj o sparzeniu jej w gorącej i przegotowanej wodzie.

5 Co dostajemy poprzez jedzenie witamin?
Korzyści płynące ze spożywania owoców i warzyw. Na pewno każdy z was wie o zasadzie jedzenia 5 porcji dziennie , która składa się z owoców, warzyw i soków różnego rodzaju i smaku. Owoce i warzywa: - pomagają walczyć z rakiem, - to bogactwo błonnika, - opóźniają procesy starzenia, - owoce i warzywa to dżungla witamin. Dzięki nim będziemy silniejsi , bardziej skupieni na tym co robimy , i zadowoleni smakiem ,,królestwa witamin'' owoców i warzyw.

6 Co wiemy o witaminach? Wiedza z zakresu zdrowego odżywiania
1. Spożywaj 4-5 posiłków dziennie, bez "podjadania" między posiłkami. 2. Pij płyny przed posiłkiem albo 2 godziny po posiłku. 3.Dokładnie gryź i przeżuwaj spożywany pokarm. 4.Unikaj nadmiernej ilości cholesterolu. 5.Spożywaj produkty zawierające dużą ilość witamin, soli mineralnych i błonnika.


Pobierz ppt "Owoce i warzywa oraz ich rola w naszym życiu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google