Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kalisz - nazwa pochodzi od archaizmu kał oznaczającego bagno, mokradło. Ze względu na liczne znaleziska wskazujące na obecność Celtów w okolicy Kalisza.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kalisz - nazwa pochodzi od archaizmu kał oznaczającego bagno, mokradło. Ze względu na liczne znaleziska wskazujące na obecność Celtów w okolicy Kalisza."— Zapis prezentacji:

1

2 Kalisz - nazwa pochodzi od archaizmu kał oznaczającego bagno, mokradło. Ze względu na liczne znaleziska wskazujące na obecność Celtów w okolicy Kalisza istnieje również możliwość, że nazwa pochodzi od celtyckiego słowa cal, oznaczającego strumień lub rzekę. Nazwę miasta w zlatynizowanej formie Kalis notuje Gall Anonim w Kronice polskiej spisanej w latach 1112–1116. Miasto wymienione jest w zlatynizowanej wersji Calis w napisanej na przełomie XIII i XIV wieku łacińskiej Kronice wielkopolskiej w związku z fundacją ok. 1145 kolegiaty św. Pawła Apostoła przez księcia kaliskiego Mieszka III Starego. W dokumentach wymienione zostały również obecne dzielnice miasta, które w wyniku procesów urbanizacyjnych zostały przez nie wchłonięte. Obecną dzielnicę Kalisza Tyniec jako osobną miejscowość w zlatynizowanej formie Villa Thynecz oraz obecnie stosowanej Tyniec wymieniono w dwóch łacińskich dokumentach z 1282 roku wydanych w Kaliszu i sygnowanych przez księcia kaliskiego Przemysła II. Wymienione w nich również zostały oprócz samego Kalisza, notowanego w formie łacińskiej Kalis, także Stare Miasto jako Antiqua civitas, Majków jako Maykowo, Dobrzec w obecnie stosowanej nazwie Dobrzec

3

4

5 W tym roku przypada 100 rocznica powstania tego pięknego miasta jakim jest Kalisz jeszcze kilka lat temu to miasto słynęło nie tylko z pięknych zakątków i architektury ale też najlepiej oświetlonego miasta w Polsce zwłaszcza w okresie świątecznym. Państwo Polska Województwo wielkopolskie Powiatmiasto na prawach powiatu Aglomeracjakalisko-ostrowska Data założenia850 Prawa miejskie1257 PrezydentJanusz Pęcherz Powierzchnia69,42 km² Wysokość98-151 m n.p.m. Populacja (31.12.2013) liczba ludności gęstość 103 997 1 496,3 os./km²


Pobierz ppt "Kalisz - nazwa pochodzi od archaizmu kał oznaczającego bagno, mokradło. Ze względu na liczne znaleziska wskazujące na obecność Celtów w okolicy Kalisza."

Podobne prezentacje


Reklamy Google