Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NA SZLAKU PIASTOWSKIM Najważniejsze miejsca, godne zobaczenia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NA SZLAKU PIASTOWSKIM Najważniejsze miejsca, godne zobaczenia."— Zapis prezentacji:

1 NA SZLAKU PIASTOWSKIM Najważniejsze miejsca, godne zobaczenia

2 Gniezno W najstarszym okresie państwowości polskiej Gniezno odegrało znaczącą rolę jako stolica państwa Polan. Tutaj rozpoczął się proces scalania plemion lechickich zakończony ok. 990. W wyniku badań archeologicznych, na Górze Lecha w Gnieźnie, odkryto fragmenty potężnego grodu i podgrodzia z końca VIII w. W 1000 odbył się w Gnieźnie zjazd, w którym uczestniczył Bolesław Chrobry i Otton III, utworzono arcybiskupstwo gnieźnieńskie. W 1025 koronował się tu na króla Polski Bolesław Chrobry, po jego śmierci Mieszko II, Bolesław Śmiały i Przemysł II.

3 Legenda o założeniu miasta
O początkach historii Gniezna mówi legenda o trzech braciach. Byli to Lech, Czech i Rus. Przedzierali się przez puszcze w poszukiwaniu ziemi, na której mogliby się osiedlić. Nieprzebyte bory przerzedziły się, aż nagle urwały jak ucięte toporem i wtedy oczom idących ukazał się uroczy krajobraz: rozległa dolina okolona pagórkami i oblana wieńcem niewielkich jezior. Na najwyższym wzgórzu, na starym samotnym dębie orzeł miał swoje gniazdo. Urzeczony tym widokiem Lech rzekł: "Tego orła białego przyjmuję za godło ludu swego, a wokół dębu zbuduję gród swój i od orlego gniazda Gnieznem go nazwę.” I Lech osiadł wraz ze swym ludem, zaś Czech podążył na południe, a Rus na wschód od siedziby Lecha.

4 Co warto zobaczyć w Gnieźnie
Kościół archikatedralny NMP, w stylu gotyckim, z pozostałościami romańskimi i przedromańskimi, wybudowany przez Mieszka I przed 977. W katedrze znajdują się groby m.in.: Dąbrówki, św. Wojciecha, a także romańskie Drzwi Gnieźnieńskie(1170), trumna – relikwiarz św. Wojciecha(1662) skradziona w 1986, zrekonstruowana w 1987 r. Muzeum Początków Państwa Polskiego gdzie są zbiory polskiego średniowiecza oraz związane z historią Gniezna i regionu.

5 Biskupin Biskupin - najbardziej znany w Europie środkowej rezerwat archeologiczny. Badania wykopaliskowe rozpoczęły się w 1934 roku. W ich wyniku odkryte zostały konstrukcje drewnianego osiedla sprzed ponad 2700 lat. Przed wojną Biskupin był nazywany "Polskimi Pompejami". W 1933 roku w czasie wycieczki na półwysep Jeziora Biskupińskiego. Walenty Szwajcer młody nauczyciel miejscowej szkoły, zainteresował się wystającymi z wody i brzegu jeziora palami. Uznał je za szczyty zatopionych domów. Odkryciem tym starał się zainteresować różne instytucje.

6 Co można zobaczyć w Biskupinie
Rokrocznie, w trzecim tygodniu września, odbywa się w Biskupinie jeden z największych w Europie festynów archeologicznych. W czasie festynu można zobaczyć: walki średniowiecznych wojów, strzelanie z łuku i kuszy, bicie monet, pokazy archeologicznych badań podwodnych, w zrekonstruowanym średniowiecznym piecu, można wypiekać chleb z pszenicy. W Muzeum Biskupińskim można zobaczyć między innymi stałą ekspozycję „Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim".

7 Poznań Początki Poznania sięgają IX wieku, kiedy to na wyspie wśród rozlewisk Warty powstał gród. W X wieku jeden z grodów stołecznych nowego Państwa Polskiego. Poznańska Katedra znajduje się w najstarszej części Poznania - na Ostrowie Tumskim i jest jednocześnie najstarszym zabytkiem Poznania. Pierwszą trójnawową katedrę wybudował Mieszko I - prace budowlane rozpoczęły się ok. roku 968, przetrwała ona do roku 1039, kiedy to została zniszczona w czasie czeskiego najazdu. 

8 Co warto zobaczyć w Poznaniu
Katedra na Ostrowie Tumskim, która jest najstarszym zabytkiem Poznania. Jest najstarszą nekropolią władców polskich - pochowani w niej zostali m.in. Mieszko I, Bolesław Chrobry. Stary Rynek - centralny plac Starego Miasta jest trzecim co do wielkości rynkiem w polskich miastach. Ratusz, który znajduje się w centralnej części Starego Rynku. W ratuszu słynne poznańskie koziołki. Na małej platformie, znajdującej się na froncie budowli codziennie o godz. 12 (od 1551 roku) ukazuje się para trykających się koziołków. Jest to związane z legendą o koziołkach, które niegdyś miały się dostać do gmachu.

9 Muzeum Pierwszych Piastów na Ostrowie Lednickim
Na wyspie zachowały się pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej (z basenami do chrztu) i wolno stojącego kościoła cmentarnego z grobami. Obydwa obiekty wzniesione zostały w czasach panowania Mieszka I (tuż przed 966 r.). Wielu badaczy uważa gród na Ostrowie Lednickim za kolebkę rodu Piastów, dla których Gniezno było tylko siedzibą książęcą. Prawdopodobnie to właśnie tutaj przyjął chrzest Mieszko I. W salach muzealnych można zobaczyć bogaty zbiór wczesnośredniowiecznego uzbrojenia, przedmioty związane z ówczesnymi obiektami kultu chrześcijańskiego, przedmioty codziennego użytku i ozdoby.

10 Kruszwica Kruszwica to perła wśród najstarszych grodów, położona
w zachodniej części Kujaw nad legendarnym Gopłem. Tędy przebiegał szlak handlowy zwany "bursztynowym", wiodący z południa, znad Adriatyku na północ, do Bałtyku, którego podstawą były bogactwa naszej ziemi-bursztyn i sól. Historia miasta związana jest z legendarnym królem Popielem. Warto zobaczyć: kruszwicka kolegiata, która jest jednym z nielicznych zachowanych w całości przykładów romańskiego budownictwa sakralnego. ceglana gotycka wieża na Półwyspie Rzępowskim zwana "Mysią Wieżą".

11 W prezentacji wykorzystano materiały pochodzące z:
(repozytorium wolnych zasobów projektów Fundacji Wikimedia). Microsoft Clip Gallery. Autor prezentacji: Jolanta Woźniak – Partyka


Pobierz ppt "NA SZLAKU PIASTOWSKIM Najważniejsze miejsca, godne zobaczenia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google