Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Taj Mahal – Indyjska Świątynia Miłości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Taj Mahal – Indyjska Świątynia Miłości."— Zapis prezentacji:

1 Taj Mahal – Indyjska Świątynia Miłości.
Wykonanie: Aleksandra Wróbel

2 Spis treści Przedstawienie zabytku Proces powstania Taj Mahal
Taj Mahal w latach nowoczesnych Zakończenie Źródło

3 Przedstawienie zabytku.

4 Taj Mahal – Co to właściwie jest?
Jest to indyjska świątynia wzniesiona na polecenie Szachdżachana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej żony Mumtaz Mahal. Obiekt ten nazywany jest Świątynią Miłości.

5 Proces powstania Taj Mahal
Od obietnicy, po kciuki architektów.

6 Prośba umierającej żony.
Według legendy przed śmiercią zobowiązała męża do spełnienia 3 obietnic: nigdy się nie ożenić, zaopiekować się dziećmi oraz postawić na jej cześć budynek, który będzie ją upamiętniał po śmierci. Zrozpaczony małżonek postanowił zbudować na jej cześć grobowiec-mauzoleum, który byłby godzien jego zmarłej żony – budowlę nie mającą porównywalnego odpowiednika w świecie. Po ukończeniu budowy miał on rzekomo wydać rozkaz o obcięciu kciuków wszystkim robotnikom, by nigdy nie byli już w stanie stworzyć podobnego dzieła.

7 Budowa. Trwała dwadzieścia dwa lata (1632–1654) i pracowało przy niej, według różnych podań, od 20 do 25 tysięcy robotników. Mahal zbudowano z marmuru, przywiezionego z kamieniołomu odległego o prawie 350 km. Wbrew wielu fotografiom nie jest on biały. Z powodu zanieczyszczenia środowiska marmur staje się coraz ciemniejszy.

8 Taj Mahal w latach współczesnych

9 Taj Mahal w XIX wieku. W latach trzydziestych XIX wieku, mający dwieście lat Taj Mahal, był zaniedbany i zarośnięty, niemalże popadł w ruinę. Lord William Bentinck, generalny gubernator Bengalu, wysunął propozycję rozebrania tego wyjątkowego monumentu, przesłania marmuru statkiem do Londynu i tam sprzedania go. Zamiar ten nie doszedł do skutku tylko dlatego, że marmur zerwany z Czerwonego Fortu nie znalazł nabywców. W roku kolejny wicekról Indii, lord George Curzon, nakazał odrestaurować podupadłe mauzoleum.

10 Duplikat? Według legendy cesarz planował wznieść duplikat po przeciwległej stronie rzeki Jamuny wykonany w całości z czarnego marmuru. Po drugiej stronie widać jednak pewne pozostałości, które można było uznać za fundamenty pod drugi Taj Mahal – są to jednak pozostałości po dalszych ogrodach oryginalnego Taj Mahal, które zostały zrujnowane na skutek powodzi.

11 Zakończenie

12 XXI wiek. Taj Mahal jest przykładem szczytowych osiągnięć architektonicznych Indii w epoce Wielkich Mogołów. W 2004 roku świętowano rocznicę ukończenia jego budowy, zaś niedługo potem, 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

13 Źródło: Wikipedia.org Indieonline.blog.onet.pl
Travelling-point.blogspot.pl Allposters.pl Pakistan33.blog.onet.pl Travelingguideinfo.com

14 Koniec. Wykonanie: Aleksandra Wróbel


Pobierz ppt "Taj Mahal – Indyjska Świątynia Miłości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google