Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TAJ MAHAL – INDYJSKA ŚWIĄTYNIA MIŁOŚCI. Wykonanie: Aleksandra Wróbel.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TAJ MAHAL – INDYJSKA ŚWIĄTYNIA MIŁOŚCI. Wykonanie: Aleksandra Wróbel."— Zapis prezentacji:

1

2 TAJ MAHAL – INDYJSKA ŚWIĄTYNIA MIŁOŚCI. Wykonanie: Aleksandra Wróbel

3 Spis treści  Przedstawienie zabytku  Proces powstania Taj Mahal  Taj Mahal w latach nowoczesnych  Zakończenie  Źródło

4 Przedstawienie zabytku.

5 Taj Mahal – Co to właściwie jest? Jest to indyjska świątynia wzniesiona na polecenie Szachdżachana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej żony Mumtaz Mahal. Obiekt ten nazywany jest Świątynią Miłości.

6 Od obietnicy, po kciuki architektów. Proces powstania Taj Mahal

7 Prośba umierającej żony. Według legendy przed śmiercią zobowiązała męża do spełnienia 3 obietnic: nigdy się nie ożenić, zaopiekować się dziećmi oraz postawić na jej cześć budynek, który będzie ją upamiętniał po śmierci. Zrozpaczony małżonek postanowił zbudować na jej cześć grobowiec-mauzoleum, który byłby godzien jego zmarłej żony – budowlę nie mającą porównywalnego odpowiednika w świecie. Po ukończeniu budowy miał on rzekomo wydać rozkaz o obcięciu kciuków wszystkim robotnikom, by nigdy nie byli już w stanie stworzyć podobnego dzieła.

8 Budowa. Trwała dwadzieścia dwa lata (1632–1654) i pracowało przy niej, według różnych podań, od 20 do 25 tysięcy robotników. Mahal zbudowano z marmuru, przywiezionego z kamieniołomu odległego o prawie 350 km. Wbrew wielu fotografiom nie jest on biały. Z powodu zanieczyszczenia środowiska marmur staje się coraz ciemniejszy.

9 Taj Mahal w latach współczesnych

10 Taj Mahal w XIX wieku. W latach trzydziestych XIX wieku, mający dwieście lat Taj Mahal, był zaniedbany i zarośnięty, niemalże popadł w ruinę. Lord William Bentinck, generalny gubernator Bengalu, wysunął propozycję rozebrania tego wyjątkowego monumentu, przesłania marmuru statkiem do Londynu i tam sprzedania go. Zamiar ten nie doszedł do skutku tylko dlatego, że marmur zerwany z Czerwonego Fortu nie znalazł nabywców. W roku 1900 kolejny wicekról Indii, lord George Curzon, nakazał odrestaurować podupadłe mauzoleum.

11 Duplikat? Według legendy cesarz planował wznieść duplikat po przeciwległej stronie rzeki Jamuny wykonany w całości z czarnego marmuru. Po drugiej stronie widać jednak pewne pozostałości, które można było uznać za fundamenty pod drugi Taj Mahal – są to jednak pozostałości po dalszych ogrodach oryginalnego Taj Mahal, które zostały zrujnowane na skutek powodzi.

12 Zakończenie

13 XXI wiek. Taj Mahal jest przykładem szczytowych osiągnięć architektonicznych Indii w epoce Wielkich Mogołów. W 2004 roku świętowano 350. rocznicę ukończenia jego budowy, zaś niedługo potem, 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

14 Źródło:  Wikipedia.org  Indieonline.blog.onet.pl  Travelling-point.blogspot.pl  Allposters.pl  Pakistan33.blog.onet.pl  Travelingguideinfo.com

15 Wykonanie: Aleksandra Wróbel Koniec.


Pobierz ppt "TAJ MAHAL – INDYJSKA ŚWIĄTYNIA MIŁOŚCI. Wykonanie: Aleksandra Wróbel."

Podobne prezentacje


Reklamy Google