Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UKŁAD SŁONECZNY. CO TO JEST UKŁAD SŁONECZNY? Układ Słoneczny jest układem ciał astronomicznych znajdujących się pod dominującym wpływem pola grawitacyjnego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UKŁAD SŁONECZNY. CO TO JEST UKŁAD SŁONECZNY? Układ Słoneczny jest układem ciał astronomicznych znajdujących się pod dominującym wpływem pola grawitacyjnego."— Zapis prezentacji:

1 UKŁAD SŁONECZNY

2 CO TO JEST UKŁAD SŁONECZNY? Układ Słoneczny jest układem ciał astronomicznych znajdujących się pod dominującym wpływem pola grawitacyjnego Słońca. Składa się ze Słońca, czterech planet skalistych (Merkury, Wenus, Ziemia i Mars) oraz ich naturalnych satelitów (księżyców), pasa planetoid, czterech planet gazowych (Jowisz, Saturn, Uran i Neptun) oraz niewielkich obiektów leżących poza orbitą Neptuna (w tym Plutona, który do niedawna uznawany był za planetę, a obecnie określany jest mianem planety karłowatej).

3 SŁOŃ CE Słońce jest naszą najbliższą gwiazdą, która znajduje się w centrum Układu. Słońce składa się z 73% wodoru, 25% helu i 3% pierwiastków ciężkich. Jego średnica wynosi 1 392 000 km. Maksymalna temperatura Słońca osiąga +6000°C a minimalna +3870°C Znak Słońca

4 MERKUR Y Znak Merkurego Merkury jest pierwszą i najmniejszą planetą naszego Układu. Temperatura powierzchni waha się od −183 °C do 427 °C. Ukształtowanie powierzchni Merkurego przypomina Księżyc. Merkurego dojrzeć można jedynie tuż przed wschodem lub tuż po zachodzie Słońca. Merkury nie mają księżyca. Jego średnica wynosi 4879 km.

5 WENU S Znak Wenus Wenus jest drugą planetą od Słońca i jest on otoczony obłokami trujących gazów. Jest bardzo jasny ponieważ jego gęste chmury bardzo dobrze odbijają światło. Maksymalna temperatura na Wenus dochodzi do +482°C. Czas obrotu Wenus wokół osi jest najdłuższy w Układzie Słonecznym. Wenus także nie ma księżyców.

6 ZIEMI A Znak Ziemi Jedyna zamieszkana planeta. Piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Jest to największa planeta skalista układu słonecznego. Średnica Ziemi wynosi 12 756. Ziemia ma 1 księżyc. Planeta uformowała się ponad pół miliona lat temu a życie pojawiło się w ciągu pierwszego tysiąca lat po uformowaniu. 70,6% powierzchni Ziemi to woda, reszta (29,4 %) to wyspy i kontynenty.

7 MAR S Znak Marsa Atmosfera na Marsie składa się w większości z dwutlenku węgla, co uniemożliwia oddychanie. Mars ma 2 księżyce. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Średnica wynosi 6.805 km.

8 JOWIS Z Znak Jowisza Piąta i największa planeta układu słonecznego. Jego średnica wynosi 14.298.467 km. Jowisz ma dotąd odkryte 63 księżyce. Jowisz jest 2,5 razy większy nisz łączna masa wszystkich planet.

9 SATUR N Znak Saturna Gazowy olbrzym. Szósta planeta Układu Słonecznego. Jego średnica wynosi 12.536km. Ma 62 księżyce. Charakterystyczną jego cechą są pierścienie zbudowane głównie z lodu i odłamków skalnych.

10 URA N Znak Urana Gazowy olbrzym, siódma w kolejności od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest także trzecią pod względem wielkości i czwartą pod względem masy planetą naszego systemu. Uran to pierwsza planeta odkryta za pomocą teleskopu. Jego średnica wynosi 51.118 km.

11 NEPTU N Znak Neptuna Gazowy olbrzym, ósma, najdalsza od Słońca planeta w Układzie Słonecznym. Nazwa planety pochodzi od rzymskiego boga mórz Neptuna. Wśród planet Układu Słonecznego jest czwartą pod względem średnicy i trzecią pod względem masy. Neptun jest ponad 17 razy masywniejszy od Ziemi. Jego średnica wynosi 49.528km.

12 KSIĘŻ YC Znak Księżyca Jedyny naturalny satelita Ziemi. Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Pierwsi ludzie którzy stanęli na Księżycu byli to Neli Armstrong (Nil Armstrong) i Edwin Aldrin (Edłin Oldrin). Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 28 dni.

13 PRZYGOTOWA ŁA LAURA MIJAL


Pobierz ppt "UKŁAD SŁONECZNY. CO TO JEST UKŁAD SŁONECZNY? Układ Słoneczny jest układem ciał astronomicznych znajdujących się pod dominującym wpływem pola grawitacyjnego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google