Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jakub Chudyba. Lasy i parki narodowe pokrywają prawie 35% powierzchni Bułgarii. Zróżnicowane warunki klimatyczne, topograficzne, geologiczne i hydrologiczne.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jakub Chudyba. Lasy i parki narodowe pokrywają prawie 35% powierzchni Bułgarii. Zróżnicowane warunki klimatyczne, topograficzne, geologiczne i hydrologiczne."— Zapis prezentacji:

1 Jakub Chudyba

2 Lasy i parki narodowe pokrywają prawie 35% powierzchni Bułgarii. Zróżnicowane warunki klimatyczne, topograficzne, geologiczne i hydrologiczne wpisują ten kraj na listę krajów europejskich o największej różnorodności przyrodniczej.

3 Leży w górach Pirin. W 1983 r. wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. Słynie z krystalicznie czystych jezior i wielu źródeł mineralnych. Na jego terenie zliczono aż 100 szczytów, które przekraczają 2000 m n.p.m., a najwyższy z nich to Wichren – 2914 m n.p.m.

4 Obejmuje łagodny masyw górski Witoszy, z najwyższym szczytem Czerny Wrych (2290 m n.p.m.). Park ten nazywany płucami Sofii, leży u stóp tego miasta. Zimą Park Witosza jest symbolem sportów zimowych, alpinizmu i wspinaczki, zaś latem to doskonałe miejsce na piesze wycieczki, czy zbiór leśnych owoców. Na stokach Witoszy swój początek bierze rzeka Istyr oraz Struma płynąca do Dunaju. W górach biją cieplice i chłodne źródła mineralne. Park Witosza dzieli się na dwa rezerwaty: Bistriszko braniszte (wpisany na listę UNESCO) oraz Torfeno braniszte (chroniący występujące w górach torfowiska). W parku można spotkać jelenie, wilki, kuny, wiele gatunków ptaków oraz wspaniały świat roślin.

5 Jeden z najpiękniejszych parków, na terenie Bułgarii. Usytuowany jest w najwyższej części gór Riła, 100 km na południe od Sofii. Na terenie parku rozpoczynają swój bieg największe rzeki półwyspu Bałkańskiego, znajdują się tu różnorodne formy skalne, niezwykłe jaskinie i ponad 200 jezior. W parku wydzielono rezerwaty biosfery wpisane na listę UNESCO, są to: Parangalica z dwustuletnim lasem świerkowym oraz Centralen Park Riła, który chroni ekosystem piętra alpejskiego i subalpejskiego, a następnie rezerwat Skakawica (ochrona sosny górskiej), gdzie uprawia się wspinaczkę lodowcową oraz rezerwat Ibar (ochrona sosny macedońskiej). Na terenie Parku Narodowego Riła znajduje się 1400 gatunków roślin, spośród których aż 98 znajduje się w Czerwonej Księdze zagrożonych gatunków, zaś 3 z nich to endemity. Można tam podziwiać również bogaty świat fauny: niedźwiedzie, kozice, jelenie, orły, sokoły, czy susły moręgowe.

6 Bułgaria jest jednym z ostatnich krajów w Europie, gdzie przyroda zachowała się w stanie zbliżonym do naturalnego. Spotykamy tu: 94 gatunki ssaków, 405 gatunków ptaków, 36 gatunków gadów, 16 gatunków płazów, 207 gatunków ryb, a liczba gatunków owadów i pozostałych bezkręgowców przekracza 27000! Szczególnie bogata jest flora: ok. 3900 roślin w tym powyżej 100 endemicznych. Zagrożone gatunki: sęp płowy, bernikla rdzawoszyja, pelikan kędzierzawy, kormoran mały, niedźwiedź brunatny, wilki, kozice, foki, (rysie wyginęły).

7 W Bułgarii można spotkać prawie wszystkie europejskie gatunki roślin, w tym wiele śródziemnomorskich, oraz rośliny z Kaukazu, ze stepów wschodniej Syberii i Azji Mniejszej, nie wspominając o endemicznych gatunkach bałkańskich i bułgarskich, o lokalnych nazwach i relikty. Do dziś istnieją gatunki które przetrwały zlodowacenie.

8 Organizacje poza rządowe wykazują dużą aktywność w sprawach ochrony przyrody. Należą do nich: Bułgarskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (BirdLife Bulgaria), Federacja Zieleni Bałkanów (Zielone Bałkany), Bułgarska Fundacja na rzecz Różnorodności Biologicznej. Dzięki pomocy Szwajcarii realizowany jest Bułgarsko-Szwajcarski Program na rzecz Ochrony Bioróżnorodności, który przez 10 lat przyniósł już wymierne rezultaty.

9


Pobierz ppt "Jakub Chudyba. Lasy i parki narodowe pokrywają prawie 35% powierzchni Bułgarii. Zróżnicowane warunki klimatyczne, topograficzne, geologiczne i hydrologiczne."

Podobne prezentacje


Reklamy Google