Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SOCOTRA Socotra Sokotra – należący do Jemenu archipelag czterech wysp i wysepek na Oceanie Indyjskim, blisko Rogu Afryki, około 350 km na południe od Półwyspu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SOCOTRA Socotra Sokotra – należący do Jemenu archipelag czterech wysp i wysepek na Oceanie Indyjskim, blisko Rogu Afryki, około 350 km na południe od Półwyspu."— Zapis prezentacji:

1 SOCOTRA Socotra Sokotra – należący do Jemenu archipelag czterech wysp i wysepek na Oceanie Indyjskim, blisko Rogu Afryki, około 350 km na południe od Półwyspu Arabskiego.

2 W 2003 roku został wpisany na listę rezerwatów biosfery, a w 2008 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

3 Wyspy składające się na archipelag oddzieliły sie od kontynentu afrykańskiego jakieś 6 lub 7 milionów lat temu - dzisiaj na wyspie jest 700 rzadkich gatunków zwierząt i roślin, z których 1/3 to gatunki endemiczne - czyli występują TYLKO na tej wyspie. (Podobny fenomen ma miejsce na wyspie Galapagos w okolicach Ameryki Południowej)

4 Symbolem Sokotry stało się tzw. smocze drzewo
Symbolem Sokotry stało się tzw. smocze drzewo. Według legendy dawno temu wielki smok pokonał w walce słonia. W mitologii regionu krew obu zwierząt ma magiczne właściwości i gdy wsiąkła w ziemię wyrosło z niej drzewo. Dlatego właśnie roślinę nazywa się smokowcem. Smokowce osiągają kilka metrów wysokości, zaś ich żywotność sięga 400 lat. Mieszkańcy używają ich fragmentów do wywarzania leków wspomagających gojenie ran.

5 Budynki z naturalnych materiałów-gliny, kamienia, drewna

6

7 Drugą ze stosunkowo często spotykanych na wyspie roślin jest drzewo butelkowe, które w swoim korpulentnym, przypominającym baniak pniu gromadzi wodę umożliwiającą jej przetrwanie w trakcie suszy. Gdy rozpoczyna się pora deszczowa na drzewie rozkwitają dziesiątki kwiatów nadając mu wygląd dzbana z kolorowym bukietem.

8

9 Na wyspach ludzie mówią własnym dialektem, który przypomina arabski sprzed 800lat.

10

11

12

13 Archipelag jest niezwykły pod względem ogromnej różnorodności unikalnych (endemicznych) roślin i zwierząt. Żyje tam aż: 37% gatunków roślin (spośród 900 gatunków), oraz 90% rodzajów gadów, 95% spiralnych dzikich gatunków, które nie znajdują się nigdzie na świecie. Wyspę zamieszkuje 191 ważnych na skalę światową gatunków ptaków w tym 44 przebywa na wyspie, a 85 regularnie migruje), w tym wiele gatunków zagrożonych wyginięciem.

14

15

16 Życie morskie na Sokotrze jest niezykle różnorodne: żyje tam 253 gatunków raf koralowych i 730 gatunków ryb przybrzeżnych, oraz 300 gatunków krabów, homarów i krewetek.

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34 SOKOTRA PIĘKNO UNIKALNEJ NATURY


Pobierz ppt "SOCOTRA Socotra Sokotra – należący do Jemenu archipelag czterech wysp i wysepek na Oceanie Indyjskim, blisko Rogu Afryki, około 350 km na południe od Półwyspu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google