Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PARK NARODOWY „BORY TUCHOLSKIE”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PARK NARODOWY „BORY TUCHOLSKIE”"— Zapis prezentacji:

1 PARK NARODOWY „BORY TUCHOLSKIE”

2 Park Narodowy „Bory Tucholskie” leży we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego i obejmuje swym zasięgiem cenne przyrodniczo, krajobrazowo oraz kulturowo fragmenty największego leśnego kompleksu w Polsce.

3 Logo parku przedstawia najbardziej charakterystyczne elementy parku, czyli jeziora i lasy z głównym gatunkiem – sosną zwyczajną. Dodatkowo umieszczono nad nim sylwetkę tokującego głuszca. Wprawdzie dzisiaj nie można go tu spotkać, ale dokumenty historyczne dostarczają niepodważalnych dowodów na to, że Bory Tucholskie były krainą głuszca.

4 Niestety, z wielu powodów, spośród których na pierwszym miejscu wymienić należy człowieka, w roku 1975 w okolicach miejscowości Laska, został odstrzelony prawdopodobnie ostatni głuszec zamieszkujący Bory. Od tego czasu nie widziano i nie słyszano tego pięknego, okazałego kuraka. Jednak sprzymierzeńcy parku i całych Borów Tucholskich mają nadzieję, że kiedyś głuszec powróci na swoje tereny. Jego sylwetka na logo stanowi przypomnienie, że już nigdy nie wolno dopuścić do wyginięcia żadnego gatunku. Jest to symbol pokory człowieka wobec ogromu i piękna przyrody .

5 „Bory Tucholskie’’ to park leśno–jeziorny
„Bory Tucholskie’’ to park leśno–jeziorny Wśród borów sosnowych zachowały się tu liczne jeziora polodowcowe o wydłużonym kształcie (tzw. jeziora rynnowe) Największe z nich (Jezioro Charzykowskie) ma 18 km długości i zaledwie 2 km szerokości.

6 W lasach żyją sarny i jelenie, a nawet wilki, spośród ptaków: czaple siwe i łabędzie. W trudno dostępnych miejscach można spotkać rzadkie ptaki: bociany czarne i cietrzewie, a także czaple siwe, kormorany i łabędzie.

7 Bory Tucholskie to dziesiąty i zarazem największy rezerwat biosfery utworzony w Polsce.


Pobierz ppt "PARK NARODOWY „BORY TUCHOLSKIE”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google