Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gorczański Park Narodowy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gorczański Park Narodowy"— Zapis prezentacji:

1 Gorczański Park Narodowy

2 Gorczański Park Narodowy chroni centralną i północno-wschodnią część pasma górskiego Gorców, położonego we wschodniej części Beskidów zachodnich.

3 Logo Salamandra plamista - Jej ciało jest czarne i błyszczące, pokryte żółtymi lub pomarańczowym plamami. Z boku głowy ma ona gruczoły, które wydzielają jad. Jest on nie groźny dla człowieka. Salamandra występuje w górach.

4 Lasy w Gorczańskim Parku Narodowym
Gorczański Park Narodowy jest porośnięty lasami, w większości pierwotnymi. Podobnie jak na innych obszarach górskich roślinność parku układa się w piętra.

5 Polany reglowe w Gorczańskim Parku Narodowym
Szczególne znaczenie dla walorów przyrodniczych i kulturowych Gorczańskiego Parku Narodowego mają polany reglowe. Swoje istnienie zawdzięczają tradycyjnej gospodarce pasterskiej, które początki sięgają XIV wieku.

6 W krajobraz polan reglowych wkomponowane są drewniane szałasy pasterskie o konstrukcji zrębowej, reprezentujące regionalne budownictwo zagórzańskie i podhalańskie Niektóre z nich, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku, zostały uznane za zabytki.

7 Zwierzęta w Gorczańskim Parku Narodowym
Świat zwierząt chroniony na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego reprezentuje duże drapieżniki – wilk i ryś oraz licznie występujące duże ssaki kopytne – jeleń i sarna. wilk jeleń ryś sarna

8 Inne zwierzęta w Gorczańskim Parku Narodowym
W dolinach potoków dość często jest obserwowana wydra. Sporadycznie masyw Gorców odwiedza niedźwiedź. W lasach gniazduje ponad sto gatunków ptaków, w tym między innymi: głuszec, orzeł przedni, cietrzew i jarząbek. orzeł przedni głuszec jastrząbek cietrzew

9 Szlaki turystyczne Większość gorczańskich szlaków turystycznych prowadzi przez rozległe polany grzbietowe, z których widoczne są panoramy sąsiednich grup górskich: Tatr, Pienin, Beskidu Wyspowego, Pasma Babiogórskiego i Podhalańskiego.

10 Na terenie Gorców funkcjonuje Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków GORCE, który w 2004 roku został włączony do sieci Natura 2000.

11 KONIEC!!! Autor: Malwina Dura


Pobierz ppt "Gorczański Park Narodowy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google